Pecinův resort má totiž patnáct dní na registraci vznikajících stran či jejich nového názvu. Budou-li se volby konat 25. a 26. října, strany musejí odevzdat kandidátky do 17. září. Na podobný manévr jim tedy zbývá jedenáct dní. Nový subjekt musí předložit tisíc podpisů a stanovy. „V případě předčasných voleb se budeme snažit strany registrovat obratem," sdělil našemu Deníku Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Pravost podpisů budou podle Korbela úředníci kontrolovat namátkově.

Jsou ale i jiné cesty, jak se ucházet o přízeň voličů. Celostátně neukotvené partaje či hnutí mohou kandidovat 
v koalicích s těmi známějšími či movitějšími. V tom případě ale musejí počítat s vyšší hranicí pro vstup do dolní komory. U dvoučlenných koalic je to deset procent, u trojkoalic dokonce patnáct.

Vstup dovolen

Na taková omezení už ovšem před třemi roky vyzrála TOP 09. Svoje kandidátky nechala otevřené, a proto se na nich objevili členové Starostů a nezávislých. Šéf hnutí STAN Petr Gazdík to vnímá jako dlouhodobý záměr.

„Nejde o to, aby ve sněmovně seděli Gazdík, Polčák nebo Farský, ale aby se do vysoké politiky dostávali úspěšní místní představitelé. Koneckonců členem STAN se může stát jen starosta, místostarosta nebo zastupitel, jenž byl dva roky naším registrovaným příznivcem," uvedl pro Deník Petr Gazdík. Proto vnímá jako přirozenou věc, že i v předčasných volbách se na kandidátkách TOP 09 objeví výrazní zástupci regionálních iniciativ. Za Karlovarskou občanskou alternativu by to měli být primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a jeho náměstek Jiří Klsák. „S primátorem Českých Budějovic Jurajem Thomou z Hnutí Občané pro Budějovice jednáme," prozradil Petr Gazdík.

Zpěvák Hůlka za SPOZ

Stejný potenciál vidí v uskupení Ostarvak či Jihočeši 2012. Volební přípravy už běží naplno všude. ČSSD představí základní programové teze 
v sobotu, kampaň odstartuje 7. září v Ostravě. Za zemanovce bude v Královéhradeckém kraji kandidovat zpěvák Daniel Hůlka. Z ministrů se 
k nim zatím přidal jen Martin Pecina. Angažmá v dresu SPOZ zvažuje i šéf místního rozvoje František Lukl.

Co musí splnit kandidáti.