„Dokázali jsme najít základní shodu mezi jednotlivými kluby. Státní zástupci budou moci být odvoláni pouze v kárném řízení, ne jako dnes vládou bez udání důvodu. Zároveň náš návrh počítá se zavedením funkčního období, tedy stejně jako je tomu u soudních funkcionářů. Že současné postavení státních zástupců potřebuje změnu, potvrdila i ministryně Benešová,“ uvedl Michálek.

Demonstrace proti Marii Benešové a Andreji Babišovi 21. května 2019 na Václavském náměstí.
Duel Deníku: Demonstrant Minář proti premiéru Babišovi

Otázkou tak zůstává, v jaké podobě nakonec předpis předloží, konkrétně jde o ustanovení, která určí osud současných vedoucích žalobců Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a Iva Ištvana. „Navrhnu dostatečně dlouhé přechodné období, které nebude znamenat náhlý konec vrchních nebo nejvyššího státního zástupce,“ řekla Benešová Deníku.

Opozice chce rychlou krátkou novelu s nezbytnými změnami, která by platila co nejdříve a zabránilo se tak odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Vláda hodlá předložit vlastní návrh, který sice bude širší, ale hrozí, že vzhledem k rozsahu se nestihne projednat do konce funkčního období.

Místo schůzky jen dopisy

Pojistky pro žalobce žádají i desetitisíce demonstrantů na náměstích českých a moravských měst. Pohlídat je chce také iniciativa Rekonstrukce státu. Její zástupci se měli s Andrejem Babišem sejít 10. května, ale premiér nakonec schůzku zrušil. Napsal aktivistům dopis, v němž je ujišťuje, že vláda nečiní a nebude činit „zásahy do nezávislého fungování justičního a policejního systému“.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
I za Havla se jezdilo za soudci konzultovat, říká ministryně Marie Benešová

Zároveň připustil, že chystaná reforma justice přesáhne mandát jeho vlády. „Důležité je, aby tyto změny byly promyšlené, koncepčně jednotné, vzájemně na sebe navazující a měly by být založeny na odborné právní analýze akutního stavu a jejich dopadů," napsal Babiš.

Rekonstrukce státu na jeho slova nyní odpověděla dopisem, v němž doporučuje opatření podporující nezávislost žalobců a soudců, jež by mohla být přijata hned.

Rychlé kroky

Jde o zmíněnou úzkou novelu zákona o státním zastupitelství, usnesení vlády, jež by uložilo ministryni spravedlnosti zajistit transparentní výběr soudních funkcionářů na základě předem stanovených pravidel, zveřejňování pravomocných rozhodnutí vrchních, krajských a okresních soudů v elektronické formě a zřízení expertní pracovní skupiny při ministerstvu spravedlnosti, která bude pracovat na změnách zásadních justičních zákonů, a bude zahrnovat všechny klíčové zástupce odborné veřejnosti.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Zjevy na Václaváku