"Mohu říci veřejnou informaci, že závěrem jednání je usnesení, kde výbor konstatuje, že na území České republiky se nikdy nevyráběla ani neskladovala látka typu novičok," řekla Šlechtová.

Miloš Zeman
Zeman: V Česku se v malém vyráběl a testoval novičok, pak byl zničen

Kromě Šlechtové se části jednání o novičoku účastnil také šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.

Předseda výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) doplnil, že poslanci napříč stranami přijali vysvětlení a fakta, která jim poskytli experti. "Ta informace, která je pro veřejnost zásadní, je, že v České republice se žádné takové látky nevyrábí," uvedl.

Zeman minulý týden prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodala vojenská rozvědka, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu v Británii otráven dvojitý agent Boris Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Zemana citují ruská média. Lenta.ru.
Hlásná trouba Kremlu? Zemanových slov se chytla ruská média

Zeman dnes při návštěvě Polska řekl, že se při tvrzení o výrobě novičoku v Česku opíral o únorové vyjádření ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. "Při vší úctě k problematice vzdělání některých členů našeho Parlamentu si nejsem jist, zda mají lepší informace o této otázce než ředitel ústavu, v němž se podle jeho vlastních slov novičok vyráběl," řekl prezident.

Podle Zaorálka by vyjádření zástupců exekutivy, kterou tvoří vláda i prezident, měla být v souladu. "Exekutiva by měla mluvit jednotně a nikdo by neměl veřejnost mást," míní bývalý šéf české diplomacie. "Prezident není někdo, koho by si tento výbor mohl předvolat," dodal.

Ministerstvo obrany po výrocích prezidenta minulý týden uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří. Podle ministerstva zahraničí se v Česku netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Zemanův novičok

Šlechtová dnes zopakovala, že příprava látky novičok pro laboratorní testy není považována za výrobu ani skladování. "Jakákoliv příprava formou mikrosyntézy pro následnou analýzu není výrobou," uvedla. Ministryně dodala, že mezi vojenským zpravodajstvím i jaderným úřadem panuje v otázce údajné výroby novičoku shoda.

Kauzu novičok probere Sněmovna

Případem kolem jedu novičok v Česku se bude zabývat Sněmovna hned v úvodu schůze, která začne v úterý 22. května odpoledne. Návrh jejího programu dnes projednal organizační výbor. Sněmovní plénum by mělo vycházet v dnešního usnesení zahraničního výboru, podle kterého se na území Česka nevyráběla a neskladovala žádná látka typu novičok.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Polska
Zeman podpořil Polsko ve sporu o kácení Bělověžského pralesa

Debatu o jedu rozvířil minulý týden prezident Miloš Zeman, když prohlásil, že podle zprávy, kterou mu dodali vojenští zpravodajci, se novičok v Česku v malém množství vyráběl a testoval. Látkou typu novičok byl v březnu ve Velké Británii otráven dvojitý agent Boris Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po pondělní schůzce s s řediteli Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou a Vojenského zpravodajství Janem Berounem uvedl, že se v Česku látka typu novičok nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala. V rámci programu zaměřeného na ochranu vojsk byla v Česku pouze testována látka typu novičok A230.

Ministerstvo obrany už před tím uvedlo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Obrana vyloučila, že by tyto látky mohly uniknout z laboratoří. Podle ministerstva zahraničí se v Česku netestovala tatáž látka, kterou byl otráven Skripal. Nese označení A234.

Úřady poukazují na, že příprava látky novičok pro laboratorní testy není považována za výrobu ani skladování.

Andrej Babiš.
Novičok? Jsme za šašky, řekl Netolický. Babiš: Bezpečnostní rada není třeba