„Policejní technici nabrali vzorky, a ty budou zkoumány v laboratořích v Hradci Králové. Přesný druh látky bude znám tak do tří týdnů,“ řekl Deníku vedoucí kriminální služby v Havlíčkově Brodě Pavel Freudenreich. Podle něj je proto na závěry brzy. Novinář Roman Martínek si ale myslí, že mohlo jít o klasický benzin.


„Jakmile jsem odstranil z futer ohořelý prach a z podlahy spálené linoleum, ucítil jsem látku, která pod černou vrstvou ulpěla. Zapáchalo to jako benzin. Šli na mě s benzinem,“ je přesvědčen Martínek.

Policisté nyní prověřují, kdo mohl mít čin na svědomí. Vzhledem k tomu, že se Martínek v poslední době věnoval tématu pravicových radikálů, může vést stopa i tímto směrem.

K útoku na novinářův dům, v němž tou dobou spal on, jeho manželka a tři děti, se musel odehrát někdy mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Policii se přihlásili dva svědci, kteří viděli kolem domu podezřelá auta. Jedno z nich vyjíždělo od domu novináře kolem třetí hodiny ráno.

Pachatel či pachatelé vylili chemikálii na dveře a zapálili. Oheň zcela zničil kobercovou předložku, linoleum a část dveří. Popraskaly také skleněné výplně dveří. Potom ale zřejmě oheň uhasili, protože když novinář spáleniště objevil, vypadalo jako pečlivě uhašené.

„Byl cítit pouze pach spáleniště, ale ohnisko požáru bylo vychladlé a ani nedoutnalo,“ popsal Martínek. Policie žádá další svědky, kteří si všimli něčeho podezřelého, nebo tuší, kdo by za útokem mohl stát, aby se obrátili na policejní linku 158.

Často jsou v nebezpečí blízcí příbuzní

Investigativní novináři bývají často kvůli své práci přímo zataženi do řešení problematických případů. V té souvisloti jim ale také někdy hrozí nebezpečí. Deník se zeptal investigativního novináře Janka Kroupy, jaké má zkušenosti on.

Vyhrožoval vám někdy někdo v souvislosti s vaší investigativní prací?
Vyhrožováno mi bylo, ale když jsem pracoval v Nově, tak jsme měli velmi rychlý mechanismus pro takové situace. Během chvilky jsem měl ochranku, tři týdny jsem bydlel na hotelu a každý den mě ta ochranka vyzvedávala. Nikdy mě nikdo nezbil. Jednou jedinkrát jsem se dozvěděl, že mě někdo chtěl zabít, ale já se to dozvěděl až půl roku poté, co o tom přemýšleli. Mám zatím zkušenost jenom se zastrašováním, kdy se lidé snažili mě přimět k tomu, abych se něčemu nevěnoval. Nikdy jsme ale nedovolili, aby to přešlo dál. Regionální investigativní novináři to mají mnohem těžší než my tady v Praze. My někam přijedeme, uděláme reportáž a zase odjedeme. Regionální novináři píší o lidech, se kterými bydlí, jejichž děti spolu chodí do školy, a to vyžaduje mnohem větší nasazení.

Uvažoval jste někdy v důsledku vyhrožování o tom, že byste své práce zanechal?
Zrovna nedávno jsem dostal vzkaz z kriminálu od jednoho člověka, že se mám nad sebou zamyslet, dokud mám ještě čas, a mně to naopak říká, že jsem na správné cestě.

Myslíte, že se takovým útokům dá nějak čelit?
Jediný způsob podle mě je, nenechat se tím otrávit a zastrašit. Nejhorší je, když lidé, kteří jsou schopni tak daleko zajít, pochopí, že to funguje. Hrozně důležité je, aby toho novináře podrželi kolegové a jeho redakce. Ve většině médií si redakce investigativní novináře hýčkají a mají vždy specifické postavení. Důvodem je, že ti lidé opravdu velmi často riskují nejen vlastní životy, ale i životy svých blízkých. Pokud dojde k nějaké takové situaci, je samozřejmě nezbytná osobní statečnost dotyčného novináře, ale také ho musí podržet redakce. Třeba tím, že ho ukryje.

Jak se má podle Vás novinář takovým útokům bránit? Má u sebe nosit zbraň?
To je vždy velice dvousečné. Když budete u sebe mít zbraň a útočník se na vás rozhodne zaútočit, bude s tou vaší zbraní počítat a zastřelí vás. Naopak, když tu zbraň nemáte, tak vás třeba jenom zbije, a to je přeci jen nepoměr. Zbraní novinářů ale primárně není pistole. Největší zbraní novináře je jeho osobní statečnost a chuť dělat dál. Toho se ten protivník bojí. Oni se nebojí toho, že ten novinář bude mít větší pistoli. Když novináře někdo chce zabít, je v důsledku jedno, zda je ozbrojený, nebo ne. Prostě k tomu dojde. Pro novináře je ale nejlepší zbraní vytrvat a nenechat se otrávit.

Jakou úlohu má v podobných případech policie?
Novináři jsou občané, jako všichni ostatní, proto by jim měla policie poskytnout ochranu. Jedná se přeci o instituci, kterou platíme za to, aby nás chránila před nezákonostmi.

Jan Typlt, Vojtěch Sedlák a reportéři Deníku