Stejně jako před dvěma lety jej zradilo počasí. S omrzlými prsty sestupoval z hory před silnou sněhovou bouří. Ta jej dokonce uvěznila ve stanu, ze kterého se prokopával pomocí víčka od ešusu. Navíc zničila velkou část vybavení.

„Neúspěch to není. Takové jsou hory, Mount Everest zkrátka ukázal svou sílu,“ řekl dnes ČTK sportovec, který se v těchto dnech vrátil domů.

O vrcholový útok se pokusil už 9. května. Předtím zcela sám vybudoval dva výškové tábory. Horu chtěl totiž zdolat bez pomoci kyslíku a nosičů zcela sám. Několikrát vystoupal do výšky 7800 metrů, kde i přespal. „Měsíc jsem na přípravě tvrdě pracoval. Nakonec se mi podařilo to, čemu málokdo věřil. Byl jsem perfektně nachystaný,“ řekl.

Zdolání vrcholu si naplánoval na tři dny. V den, kdy začal naposledy stoupat, se ale radikálně změnilo počasí. Noc strávil v prvním výškovém táboře ve výšce 7100 metrů nad mořem. „Z nebe večer začaly padat tuny sněhu. Ve čtyři ráno se mi pod jeho tíhou začal bortit stan. Musel jsem rychle ven, už téměř ležel na mě,“ popsal Novotný dramatickou situaci.

V tu chvíli ale nenašel lopatku. „Někdo si ji asi půjčil a nevrátil. Cestu ze stanu jsem si musel prokopat víčkem od ešusu. Z toho jsem měl omrzliny,“ uvedl.

Bouře mu vzala věci, musel sestupovat

Když se ze stanu dostal, vydal se dál vzhůru. „Ani na chvíli jsem nepřemýšlel, že se vrátím. To jsem ale ještě nevěděl, co mě čeká,“ dodal. Během noci napadl asi metr sněhu a ten přikryl lana natažená v části nebezpečného úseku mezi prvním a druhým výškovým táborem. „Nahoru jsem se vydal bez využití jistících lan,“ řekl. Dodal, že ale místo stanu ve výšce 7800 metrů našel jen cáry látky. „Bouře jej roztrhala. Všechno vybavení zmizelo. Neměl jsem ani bombu, na které bych si ohřál vodu. Proto jsem musel začít sestupovat.“

Před bouří doslova utíkal. I když si původně myslel, že použije stan z prvního tábora a znovu se vydá k vrcholu, musel dál sestupovat. „Počasí bylo špatné. Výšku 7100 nakonec opustili zároveň se mnou všichni šerpové, kteří tam komerčním výpravám vynesli materiál. Všichni se shodli, že v takové bouři se tam zůstat nedá,“ řekl. Další výstup později vzdal. Bez zničeného vybavení to podle něj nemělo smysl.

O výstup na nejvyšší horu světa se Novotný pokusil v početnější skupině i v roce 2009. Použil nosiče i láhve s kyslíkem. Tehdy jeho pouť za snem skončila kvůli špatnému počasí 150 metrů pod vrcholem Everestu. Novotný věří, že se na horu ještě vrátí. „Nebude to asi hned. Třeba za čtyři roky. Nyní se pokusím zdolat jinou osmitisícovku,“ doplnil.