„Na novoročním obědě s prezidentem republiky jsme měli příležitost ohlédnout se za uplynulým rokem a zároveň se věnovat tomu, co nás čeká letos. Setkání prezidenta a premiéra s manželkami je dobrá tradice. Bylo to příjemné setkání, které potvrdilo, že máme podobný pohled na společenskou i mezinárodní situaci,“ uvedl premiér.

Za Pavlova předchůdce Miloše Zemana se novoroční obědy podávaly na zámku v Lánech. Zeman s Fialou loni poobědvali mimo jiné vepřové řízečky s bramborovým salátem, o rok dříve se podávala tradiční svíčková.

Čtveřice začala předkrmem v podobě salátu z černé čočky beluga a následně hovězím vývarem s játrovými knedlíčky a zeleninou brunoise. Po hlavním chodu, kančí kýtě, oběd zakončila čokoládovým řezem s malinovým sorbetem. Ovocný sorbet se poměrně často v minulosti podával i při Zemanových obědech s Fialou či dříve s jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO).

Co zaznělo v novoročním projevu Petra Pavla? 

Český prezident Petr Pavel
Česko musí po tragédii v Praze překonat strach, řekl Pavel v novoročním projevu

Hrad k obědu zvolil červené víno rodinné značky Gryllus z vinařské obce Nový Šaldorf, ročník 2017.

Podle fotografií na webu Hradu si Pavlová oblékla modrý kostým, zatímco Fialová šedé šaty se vzorem. Premiér zvolil fialovou vzorovanou kravatu, prezident vínovou. Obě dámy také obdržely květiny.

Debata o aktuálních tématech

Obvykle jde o společenské setkání, během kterého ale prezident s premiérem často mluví i o politických tématech. Jednou z věcí, kterou ve středu mohli Pavel s Fialou probrat, je postoj k přijetí společné evropské měny. Prezident v novoročním projevu vyzval ke konkrétním krokům ke splnění závazku, koaliční vláda Spolu a Pirátů se STAN se aktuálně na postoji úplně neshoduje.

Tradici novoročních obědů hlavy státu s předsedou vlády v Lánech zahájil Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) už nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou. V roce 2021 přítomnost Ivany Zemanové a Moniky Babišové zhatila koronavirová pandemie.