"Naším úkolem je střední Čechy zvednout, aby se rozvíjely, aby byly moderním krajem, kde lidé doopravdy chtějí žít a kde je bezpečno," řekla hejtmanka. Mezi hlavními úkoly jmenovala sestavení rozpočtu, opravy silnic, integraci dopravy, situaci v nemocnicích nebo kauzu nemovitostí v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. Zopakovala také, že kvůli angažmá v čele kraje odejde z dolní komory. "Od 1. 1. 2017 nebudu členkou Parlamentu České republiky, tudíž ani místopředsedkyní," upřesnila.

Souběh funkcí řeší i další členové nové krajské vlády. Statutárním zástupcem je lídr STAN Vít Rakušan, dalšími náměstky jsou Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS) a Daniel Marek (TOP 09). Řadovými radními za ANO se stali František Petrtýl a Jaroslava Němcová, za STAN Martin Macháček, Ivo Šanc a Věslav Michalik a za ODS Jan Skopeček.

Neuvolnění starostové

Rakušan bude dál jen neuvolněným starostou Kolína. Pro stejný postup se rozhodli starostové Líbeznic a Dolních Břežan Kupka a Michalik. Zvolení krajské rady se odrazí i ve vedení Mladé Boleslavi - Marek bude neuvolněným náměstkem primátora a Petrtýl rezignuje na funkci boleslavského radního.

Kovács dostal na starosti finance, Petrtýl dopravu, Němcová sociální věci. Rakušan bude řešit bezpečnost a cestovní ruch, Macháček investice a majetek, Šanc životní prostředí a Michalik hospodářský a regionální rozvoj. Kupka má zdravotnictví, Skopeček školství a Marek kulturu.

Koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. Pro Pokornou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných. Dva byli proti, 20 se zdrželo. Z koalice se zdržela Pokorná Jermanová a dvojka na kandidátce STAN, šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Využila jsem svého práva hlasovat podle svého přesvědčení a v souladu se svým svědomím," uvedla. Pokorná Jermanová k tomu řekla, že Drábová do poslední chvíle podporovala na hejtmana Rakušana. "Je to její volba," dodala. Proti byli zastupitelé za opoziční část TOP 09 Petr Tiso a Jan Jakob.

Audity a revize smluv

Nové vedení počítá s audity krajského úřadu, hloubkovými kontrolami akciových společností a revizí významných smluv. Podle zjištěných skutečností zváží další kroky. Kupka uvedl, že cílem není dělat "podrobné audity všehomíra", je třeba najít nejvážnější problémy. Podle Rakušana vedení nechce jít cíleně po starých kauzách, například spjatých s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD). Pokud ale objeví škodu spojenou s minulostí, bude ji řešit.

Podle Kupky chce nová krajská vláda přijímat vyrovnané nebo přebytkové rozpočty a snížit celkové zadlužení kraje, víc investovat a snížit byrokracii. Rakušan zdůraznil, že koalice se v programovém prohlášení zavázala zveřejňovat všechny zakázky nad 200 tisíc korun na přenášet online jednání zastupitelstva.

Nové vedení se také vyjádřilo ke spolupráci s Čínou, kterou prosazovali předchůdci. Podle hejtmanky je rozjeta dobrým směrem, ale jsou i další země, jimž se lze věnovat. "Je otázkou, do jaké míry tady vnímat nějakou slíbenou exkluzivitu čistě čínských průmyslových zón a podobně," řekl k tomu Rakušan.

Sociálním demokratům a komunistům, kteří kraj dosud řídili, spolu s částí TOP 09 připadne opoziční role. Jejich zástupci uvedli, že nesouhlasí s rušením žákovského jízdného a proplácení poplatků za lékařskou pohotovost. ČSSD z vedení kraje odchází po osmi letech, za její éry se vystřídali čtyři hejtmani. ODS, která byla po tuto dobu v opozici, se k vládnutí naopak vrací.

Jermanová je tři roky ve vedení Sněmovny, nyní bude hejtmankou Středočeského krajeVizitka místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslavy Pokorné Jermanové (46; ANO), která byla zvolena hejtmankou Středočeského kraje:

Datum a místo narození: 17. srpna 1970, Karlovy Vary

Vzdělání: absolvovala Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze (1993)

Současné funkce: členka Poslanecké sněmovny (od října 2013), místopředsedkyně Sněmovny (od listopadu 2013), zastupitelka Benešova (od 2014, od letošního ledna i radní města), místopředsedkyně hnutí ANO (od 2015), letos zvolena do zastupitelstva Středočeského kraje a nyní byla zvolena hejtmankou Středočeského kraje

Praxe: po škole působila v několika společnostech na referentských pozicích, věnovala se mimo jiné personalistice; v letech 2007 až 2008 pracovala na úřadu Regionálního operačního programu Střední Čechy, v letech 2002 až 2006 byla starostkou Krhanic na Benešovsku, poté pracovala v rodinné firmě zabývající se výrobou nábytku

Působení v politice: v letech 2004 až 2011 byla členkou ODS; od podzimu 2004 za občanské demokraty zasedala jedno volební období v zastupitelstvu Středočeského kraje; v roce 2010 kandidovala za ODS do Sněmovny a do benešovského zastupitelstva, ale v obou případech neúspěšně; od roku 2011 se angažuje v hnutí ANO, po odstoupení podnikatele Tomáše Březiny vedla středočeskou kandidátku ANO pro volby do Sněmovny v roce 2013; byla předsedkyní středočeské organizace ANO, nyní je místopředsedkyní celého hnutí.

Rodina: podruhé vdaná (od letošního června), z prvního manželství má syna

Ostatní:

- Jermanová je čtvrtou hejtmankou v ČR a druhou hejtmankou Středočeského kraje. Milada Emmerová (ČSSD) byla v letech 2008-10 hejtmankou Plzeňského kraje, Jana Vaňhová (ČSSD) byla hejtmankou Ústeckého kraje (2008-12) a v roce 2012 byla hejtmankou Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD).

- Nedávno Jermanová uvedla, že k 1. lednu 2017 už nebude místopředsedkyní Sněmovny ani poslankyní.

- Tento týden v rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že chce po nástupu do čela kraje zůstat benešovskou radní. Pokud však zjistí, že obě funkce není možné skloubit, z městské rady odejde. Původně chtěla neuvolněnou funkci benešovské radní opustit, zástupci ANO v Benešově s tím ale nesouhlasili. Místostarosta Benešova Jiří Švadlena (ANO) už dříve řekl, že by Jermanová měla v radě zůstat, protože je pro vedení města přínosem.

- Oznámila také, že chce své straně pomoct v parlamentních volbách příští rok. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekla: "Pokud se ale neobjeví výrazný požadavek, tak nechci být na předních místech kandidátky." Plánuje obhajovat funkci místopředsedkyně hnutí ANO.

- Letos v září podala trestní oznámení kvůli organizaci, která použila její jméno pro projekt záchytného pracoviště na podporu migrantů v Čelákovicích u Prahy. Pokorná Jermanová se od tohoto záměru distancovala.

- Založila Akademii žen, která si klade za cíl přilákat více žen do politiky.

Čtěte také: Nové vedení kraje. Co na něj říkají starostové měst na Nymbursku?