"Heliport na Ladronce jsme používali dlouhá léta a byl zde značný problém,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

„Při cestě do nemocnice se řidiči sanitek potýkali s hustou dopravou a poměrně velká vzdálenost přidávala minuty navíc. Nyní se zlepší péče o pacienty, protože se zkrátí doba nutná k tomu, aby se pacient dostal do péče lékařů traumacentra. Odhaduji, že o pět až sedm minut. Zároveň tato přistávací plocha bude po vybudování nového heliportu na střeše nemocnice sloužit jako záložní. Díky tomu bude také plně vytížena kapacita našeho traumacentra, které je jedním z nejlépe prosperujících pracovišť tohoto typu u nás.“

Při současném nárůstu dopravních nehod je právě vrtulník tím nejrychlejším prostředkem, který zachraňuje lidské životy. Může letět až 240 kilometrů za hodinu. Vrtulníky jsou na ruzyňském letišti připraveny zasáhnout na celém území republiky kdykoli během dne či noci. Helikoptéry řídí posádky z řad policistů, kteří jsou na noční zásahy nejen speciálně školeni, ale i vybaveni, protože mají například brýle pro noční vidění.

Vybavený heliport až v roce 2011

V současné době nejde v Motole v pravém slova smyslu o heliport, protože ten musí být vybaven osvětlením a dalšími navigačními zařízeními. Heliport zařízený vším potřebným podle obvyklých standardů vznikne po rekonstrukci na střeše dětské části nemocnice a počítá se, že by měl být dán do provozu v roce 2011. Nový heliport bude unikátní právě v tom, že už nebude potřeba pacienta převážet sanitkou, ale lékaři ho z vrtulníku odvezou výtahem rovnou na operační sál.

„Vybudovali jsme přistávací plochu s přístupovými komunikacemi nejblíže, jak nám to předpisy dovolovaly. Nyní sanitky nemusí vyjíždět na státní silnice a dá se projet rovnou k nemocnici. Je to otázka několika minut,“ uvedl Jaromír Morávek z tiskového oddělení motolské nemocnice. Přesto stále musí být pacient přemisťován do sanitky a odvážen do nemocnice, což není právě nejvhodnější.

„Podstatná je šetrnost transportu pro pacienta, to je naprosto zásadní věc,“ sdělil nám primář chirurgie Jiří Hoch „Když pominu skupinu pacientů přijíždějících po nehodách nebo s náhlým stavem, přijíždí i celá řada pacientů se závažnými stavy z jiných pracovišť, a ti potřebují skutečně náročnou péči. Každé překládání může zhoršit stav. Nový heliport je cesta, která by mohla pomoci. I když stále musí následovat překlad do sanitky, už je to sanitka jen na krátký úsek cesty, protože přistávací plocha je přímo v nemocnici.“

VÍT ŘEZÁČ