Stačí vyměnit cedulku na budově a místo „obvodní oddělení" napsat „policejní stanice". Laik si toho možná ani nevšimne, jenže dopad takového „přeznačení" je zásadní. V ten moment totiž obce, v nichž k tomu dojde, ztrácí policejní služebnu s nepřetržitým provozem. Na stanicích (na rozdíl od oddělení) je totiž otevřeno jen přes den a v noci „rajón" obsluhují motorizované hlídky z okolí.

Vznik stanic a omezování nepřetržitého provozu je problém, který policii trápí dlouhodobě. V Česku je 521 služeben a skoro třetina z nich nedokáže držet non-stop provoz. Aby se to změnilo, chce vedení policie do roku 2020 přijmout další čtyři tisíce lidí. Počítá s tím koncepce rozvoje policie, kterou ve středu začne schvalovat vláda.

Dosud se celá debata o koncepci soustředila jen na další osud protimafiánského oddělení a jeho končícího šéfa Roberta Šlachty. Skoro 120 stránkový dokument ale řeší i další zásadní témata. Vedení policie například chce, aby každá služebna měla minimálně 15 lidí, což je nejnižší počet pro udržení nepřetržitého provozu. Od roku 2020 by tak policejní služebny mohly být opět v nepřetržitém provozu. Jak už Deník informoval dříve, ambicí je i zkrátit dojezdovou dobu hlídek, a to na maximálně deset minut od nahlášení.

(NE)VHODNÍ UCHAZEČI

Nyní je ve služebním poměru u policie 40 tisíc lidí, ze 4000 tisíc nováčků by nejvíce (1300 lidí) mělo jít k pořádkové polici, další tisícovka ke kriminálce a zbytek do dopravní či cizinecké policie. „Personální posílení jednoznačně vítáme, aby se dařilo držet nepřetržitý provoz a služebny se nemusely převádět do režimu pouhé stanice," říká za policejní odboráře předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. „Na druhou stranu, už nyní máme problém obsadit některá tabulková místa. Důležité je, aby kvantita nových uchazečů nešla na úkor jejich kvality," apeluje Drexler.

O navýšení počtu policistů vláda už letos jednala, ale výhrady k tomu měl ministr financí Andrej Babiš. Přijetí až 4000 dalších strážníků by totiž mělo vyjít až na devět miliard korun. Vztahy s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) jsou nyní napjaté, o finance pro policii tak musí šéf vnitra ještě zabojovat.

Minulý rok dostali policisté přidáno tři procenta, další tempo zvyšování je kolem dvou procent každý rok. „I tak ale policisté nemají ani to, co měli před desetiprocentním škrtem tabulkových platů," připomíná Drexler pět let staré snížení platů.

Policejní koncepce myslí i na techniku. V plánu je nákup dvou velkých helikoptér pro přepravu až 20 lidí. Už od loňska běží dodávka 88 aut na skrytý dohled na silnicích a dalších 477 kusů označených policejních aut. Zlepšit by se měl výcvik jednotek rychlého nasazení. Policie chce mít zvláštní samostatné jednotky na ochranu jaderných elektráren, otevřít nové pobočky protidrogové centrály ve Zlínském či Olomouckém kraji a nové prostory a supermoderní laboratoř by měl dostat i Kriminalistický ústav.

Bělobrádek míří za Šlachtou
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se chce sejít s odcházejícím šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou. Včera řekl, že by se policistům měly vytvořit takové podmínky, aby svou práci neopouštěli. „Chci se ještě sejít s panem Šlachtou, považuji to za důležité. Aspoň z médií jsem se dočetl, že rozmýšlí, jestli skutečně odejde," uvedl šéf lidovců. Řady ÚOOZ zatím opustili dva policisté. Další jednotlivci avizovali, že žádost o odchod podají. Šlachta rezignoval na svoji pozici. U policie skončí k 30. červnu. Po 25 letech ve službě.