Ke svým prioritám v desetiletém mandátu řadí zvyšování prestiže NS i důvěry v justici a zkracování dovolacího řízení, například u trestních věcí ze 45 dní na průměr 30 až 35 dní. Civilní kolegium rozhoduje déle, průměrná doba tam činí 196 dní. V rámci EU jsou čísla podle Angyalossyho nadprůměrná, přesto lze ještě dosáhnout zlepšení.

Petr Angyalossy při jmenování soudcem Nejvyššího soudu.
Zeman jmenoval nového předsedu Nejvyššího soudu. Je jím Petr Angyalossy

Někteří soudci pracují podle nového předsedy už nyní rychle, píšou stručná, věcná rozhodnutí. Jiní ale mají akademičtější přístup, jejich verdikty připodobnil k malým diplomovým pracím. Je potřeba to řešit individuálně, uvedl Angyalossy.

Neprůhledný výběr?

Někteří odborníci kritizovali výběr nového předsedy NS jako neprůhledný. Podle Angyalossyho ale Zeman postupoval v souladu s platnou právní úpravou. "Nestalo a neděje se nic nezákonného," uvedl Angyalossy.

Nový šéf Nejvyššího soudu chce okleštit žaloby na stát

Registruje také kritiku, která zazněla třeba od bývalé předsedkyně NS Ivy Brožové. Podle ní byl mnohem lepším kandidátem Robert Fremr. "Nemusím být sympatický úplně všem," uvedl Angyalossy. Prezident podle něj dobře zvážil všechna pro a proti.

Hlavu státu čeká brzy také výběr nového místopředsedy NS. Romanu Fialovi vyprší na konci roku desetiletý mandát. Angyalossy zatím se Zemanem o jménu místopředsedy nehovořil. Zatím je na to čas, uvedl nový předseda.