Otec dívky z dětského domova je totiž ve vězení a matka je nezvěstná.
Jak postupovat? Dívce podle lékařů nezbývá nic jiného, než aby jí soud určil opatrovníka. Nad dopady nového zákona kroutí hlavou řada lékařů, rodičů, ale i dětí. I je totiž  může přivést do potíží.

„Nová nařízení dostávají zdravotníky i rodiče do absurdních situací. Během prvního dne fungování nového zákona jsme k hospitalizaci přijali tři kojence. Jedna maminka byla velmi dobře informována a měla písemný souhlas otce s hospitalizací už připraven. Zbývající dvě pak dostaly čtyřiadvacet hodin na to, aby souhlas od tatínků sehnaly,“ přiblížil primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice Ostrava Jan Bosenský.

V papírech

Avšak absurdnost prvního dne tím pro ostravské lékaře rozhodně nekončila. Vše musejí zanášet do papírů, a tak se nejstaršího – dvouletého – pacienta také zeptali, zda 
s hospitalizací souhlasí. „Samozřejmě, že vzhledem ke svému věku dítě nebylo schopno poskytnuté informace posoudit, ale museli jsme to do dokumentace napsat,“ posteskl si primář.

Rozčarování ovšem zažívají i rodiče. Třeba Eva poslala svého šestnáctiletého syna Erika na kožní oddělení pro krém na akné. „Lékařka mi po synovi vzkázala, abych příště přišla s ním. Abych podepsala souhlas s předepsanou mastí. Tak to je neskutečné! Odejít z práce na celé dopoledne zrovna kvůli podpisu ohledně mastičky,“ rozčilovala se Eva.

Bez doprovodu

Nicméně Evu by od absence v práci mohla zachránit písemná dohoda s lékařem, že její syn bude na prohlídky chodit bez doprovodu.
Podobnou zkušenost má Andrea Šrámková, jejíž dceři bude za měsíc osmnáct. „Dcera pravidelně ambulanci sama navštěvovala a lékař jí psal potřebné léky. Tento týden byla objednaná na prohlídku. Protože nepřišla v doprovodu alespoň jednoho rodiče, neměla ani písemný souhlas, recept na antikoncepci už nedostala a gynekolog ji ani nevyšetřil. Odmítl jí také napsat recept na vakcínu proti rakovině děložního čípku,“ přiblížila Andrea Šrámková.

Nakonec se s lékařem domluvili, že už počkají několik týdnů do dceřiných osmnáctin. Ušetří si tak čas nad vyplňováním hory papírů.
Jenomže řada dětí žije v neúplných rodinách. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin dokonce celá čtvrtina. Získat podpis jednoho z rodičů bude občas velmi složité. Nehledě na to, že si někdy rodiče prostřednictvím svých dětí vyřizují vlastní účty.

Falešný podpis

Dětský lékař David Komárek ze Ždírce nad Sázavou netuší, jak v takových případech vůbec postupovat. „Výklad zákona není úplně jasný a předpokládám, že si ho každý pediatr bude vykládat po svém,“ přemítá lékař.

Dětská klinika Fakultní nemocnice v Olomouci proto rozeslala ve čtyřech případech plnou moc e-mailem rodičům, kteří žijí na druhém konci republiky. Rodič pak plnou moc podepíše, naskenuje a pošle zpátky do nemocnice. Vzor plné moci dala dokonce na internetové stránky. „Snažíme se dělat maximum pro zjednodušení situace,“ řekl mluvčí kliniky Egon Havrlant.

Aby někteří rodiče naplnili zákon a domohli se ošetření svých dětí, mohou se uchýlit i k porušení zákonů jiných. Podpis druhého rodiče zfalšují. „Zkoumat, zda podpisy obou rodičů jsou pravé, nebudu. Není to moje povinnost a nemám na to právo,“ dodal David Komárek.
 
Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl Deníku:

Dokud se zákon nezmění, budou rodiče obtěžováni

Praha /ROZHOVOR/ -  Od začátku dubna se lékaři musejí řídit novým zákonem o zdravotních službách. Zdravotníci nešetří kritikou a stěžují si, že je kvůli administrativě odvádí od práce. Prezident České lékařské komory Milan Kubek přitom upozorňuje, že se časem může objevit řada dalších problémů.

Jaké reakce jste od svých kolegů k zákonu o zdravotních službách zaregistroval?

Zatím se hovoří pouze o souhlasu obou rodičů, ale podobných témat je v zákoně víc. Například informovanost o zdravotním stavu pacientů. Tam hrozí půlmilionová pokuta, když dáte informace 
o zdravotním stavu pacientů, komu jste je dát neměl, ale zároveň hrozí půlmilionová pokuta, když je nedáte někomu, kdo na tyto informace měl nárok. Přitom jsou tam použité formulace, že nárok má osoba blízká. To jsou pochopitelně věci strašně subjektivní. Každý soudce může takovou věc vykládat jinak.

Už máte nějakou odezvu od kolegů kvůli nutnosti podpisů obou rodičů?
Byl jsem také nucen podepisovat informovaný souhlas, 
s nímž šla před dvěma dny moje manželka s dcerou na očkování proti klíšťové encefalitidě. Byť se s kolegou léta známe, chápu, že chce mít ve zdravotnické dokumentaci všechno podle zákona.

Jsou případy, kdy děti nemohou získat podpis ani jednoho z rodičů. Třeba případ dívky, jejíž otec je ve vězení a matka nezvěstná. Jak to řešit?
Právníci říkají, že takový případ je řešitelný pouze tím, že se ustanoví soudní opatrovník na daný úkon nezletilého. Je to bizarní, ale podle právníků je to jediná možná konstrukce. Hrozí také, že rodiče budou zneužívat děti 
k vyřizování si svých účtů mezi sebou. Takových případů znají pediatři spousty.

Dalo by se vyjmenovat, jaké jsou nejběžnější zákroky, pro které bude potřeba podpis obou rodičů?
Zákon je napsán tak hloupě, že podpis je potřeba mít 
u všech zákroků, které mohou mít nějaký negativní dopad na zdravotní stav dítěte a které nejsou naprosto neodkladné. Můžete poskytnout zdravotní péči i bez souhlasu daného člověka, pokud jde o život. Teď jde o to, jak kdo bude tyto vágní formulace posuzovat.

Lékaři tedy budou podpisy vyžadovat pokaždé?
Ano, dokud se zákon nezmění. Žádné výklady mluvčího ministerstva zdravotnictví tady nemají relevanci, protože v konečném důsledku bude případ posuzovat soud. Takže dokud se zákon nezmění, musí rodiče počítat s tím, že budou takto obtěžováni. Lékaři je přitom neobtěžují svévolně, ale z pudu sebezáchovy.

S čím také mohou rodiče počítat?
Dneska je prakticky nemožné, aby s dítětem šel na ošetření prarodič. Děti přitom jezdí na tábory, k dědečkům a babičkám, kde mohou onemocnět nebo dojít k úrazu. Bude záležet čistě na lékaři, jestli na sebe vezme riziko, že se případně vystaví nějaké stížnosti.

Už jste to naznačil v případě opatrovnictví, které musí určit soud. Máte už nějaké zkušenosti, jak rychle soudy reagují?
Bezprostředně žádnou zkušenost nemáme, takže musíme vycházet z analogie, jak soudy rozhodují v jiných případech. Pokud by se taková praxe měla opravdu rozběhnout, přijde mi absurdní, aby se dítěti, které má rodiče, ustanovoval opatrovník jen proto, že je zákon hloupě napsaný. Takový nárůst administrativy by soudy asi obtížně zvládaly.

Zdravotní systém.