Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákon o ovzduší nutí domácnosti pořídit si ekologické vytápění

Praha – Vzduch bez tun popela a nižší výdaje na vytápění. To by měl přinést zákon o ochraně ovzduší, který začne platit již za dva týdny. Statisíce domácností však kvůli němu budou muset nejdříve sáhnout hlouběji do kapsy – aby si pořídily nový ekologický kotel.

17.8.2012 25
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Kotle z první a druhé emisní třídy, které v současnosti tvoří až tři čtvrtiny zařízení na českém trhu, již nebude možné od začátku roku 2014 prodávat. Pokud si tedy zákazníci chtějí pořídit levný kotel, měli by si s jeho koupí pospíšit. Bude je ale možné provozovat pouze deset let do roku 2022.

Poté bude nutné zakoupit kotel nový, splňující přísnější nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého," vysvětluje Roman Švantner ze společnosti Enbra, která se zabývá vytápěním. „Novela starší kotle přímo nezakáže. Od roku 2022 ale neuspějí v revizích," dodává.

Kontrola jednou za dva roky

V Česku má 640 tisíc lidí spalovací zařízení na pevná paliva – a z toho půl milionu jsou kotle, které bude možno používat již jen deset let. Tyto domácnosti tedy budou muset investovat do koupě ekokotle, který přijde na zhruba 80 tisíc korun. Ti, kteří zatím pořízení kotle odloží, musí počítat s povinnými kontrolami jednou za dva roky. Za jednu revizi přitom dáte kolem 1500 korun. „První kontrolu je nutno provést nejpozději do 31. prosince 2016," doplňuje mluvčí Ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Pořízení ekologického kotle má ale mnohé výhody. „Mají nižší spotřebu paliva za výrobu stejného množství tepla. V několika letech se tak náklady na pořízení nového kotle vrátí. Zároveň provozovatel nebude muset chodit tak často přikládat a v případě spalovacích zařízení s automatickým podavačem paliva se ovládání a manipulace omezí jen na přikládání paliva a vynášení popela nejvýše dvakrát či třikrát týdně," vysvětluje Michaela Jendeková.

Díky většině ekokotlů budou mít navíc lidé utrum se spalováním neekologického odpadu, jako jsou plastové lahve – do automatického podavače jde totiž sypat jen palivo, které má určené rozměry.

Pokuta až 50 tisíc

Co se stane, když nebudete dbalí zákona? Pokud vám bude chybět doklad o kontrole kotle, hrozí vám pokuta až 20 tisíc korun. A když budete používat zastaralý kotel ještě v září 2022, můžete zaplatit dokonce 50 tisíc korun. Nakolik ovšem hrozba pokutami zabere, je nejasné. Například většina majitelů domků na Přerovsku žádný zásah do rozpočtu zatím neplánuje.

„Kdo by kvůli nějakému nařízení kupoval nový kotel za desetitisíce? Takových zákonů už bylo, třeba ten o revizích komínů. A stejně lidé žádné revize nedělají," říká majitel jedné z přerovských firem, která provádí montáže.

Zákon ovšem situaci určitě zlepší v Moravskoslezském kraji. Tady totiž mohou lidé dostat na kotel dotaci. 330 domácností již získalo od státu příspěvek 60 tisíc korun, čtyřicetitisícovou dotaci dá ještě kraj tisícovce žadatelů. Výsledek? Při výměně tisíce kotlů bude vzduchem poletovat o sto tun méně prachu. To, zda bude možné dotaci získat i jinde, ale zatím není jasné.

Září 2012 – Začíná platit nový zákon o ovzduší.
Leden 2014 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňujících podmínky první a druhé emisní třídy.


Leden 2017 – Majitelé musí předložit na základě požadavku obecního úřadu revizi domácího kotle na tuhá paliva.
Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva třetí emisní třídy.
Září 2022 – Domácnosti musí prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně třetí emisní třídy.

Co bude od roku 2017 podléhat jednou za dva roky revizi:
Zařízení na pevná paliva (dřevo 
a uhlí) připojená na teplovodní soustavu ústředního vytápění 
s příkonem od 10 do 300 kW (netýká se tedy krbů). Doklad 
o provedení kontroly musíte předložit na vyžádání příslušného obecního úřadu, jinak vám hrozí až 20 tisíc korun pokuty.

Které kotle budou od roku 2022 povoleny:
Zařízení na pevná paliva, která splní parametry třetí emisní třídy. Tu by měly plnit všechny kotle s automatickým podavačem paliva na uhlí či biomasu a také některá ručně plněná spalovací zařízení, především ta zplyňovací. Pokud budete mít 
i po září 2022 zastaralý kotel, hrozí vám pokuta až 50 tisíc.

Jak pořídit správný kotel:
Informace o emisní třídě by vám měl poskytnout prodejce a jsou také uvedeny v technických specifikacích daného zařízení. Někteří výrobci nabízejí přestavbové sady, s nimiž je možné kotel modifikovat tak, aby třetí emisní třídě vyhovoval.⋌Zdroj: MŽ, ENBRA

Autor: Redakce, ČTK

17.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:
Tisíce Katalánců protestují v ulicích Barcelony proti uvěznění separatistických lídrů
3 6

Tisíce Katalánců protestují v ulicích proti uvěznění separatistických lídrů

Ilustrační foto
2 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Pražské radnice měly problém naplnit volební komise

/INFOGRAFIKA/ Roznos lístků, vybavení volebních místností i obsazení komisí je práce úřadů městských částí j Právě s obsazením komisí měly v některých pražských obvodech velký problém. Jen v osmé městské části musela radnice sehnat 679 členů do volebních komisí. Čím je obvod větší, tím víc je jich potřeba. Část míst sice obsadí zástupci delegovaní politickými stranami, s tím však mají úřady obvykle ještě víc starostí, než kdyby všechny členy sháněly samy.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení