Havel získal v tajné volbě 32 hlasů z 37 platných hlasů. Tři zastupitelé byli proti, dva se zdrželi. „První na řadě bude, že si musíme říct s novou radou priority. To znamená, na kterých projektech se bude pracovat přednostně a které přijdou na řadu potom. A samozřejmě příprava na nové programové období," řekl ČTK po svém zvolení Havel.

Zásadní programové problémy podle něj uvnitř koalice nejsou. Všechny zúčastněné strany se budou snažit hlavně dokončit už rozjeté projekty, například rekonstrukci karlovarské nemocnice, opravy silnic a podobně. Programové prohlášení chce nová koalice mít do příštího jednání zastupitelstva.

V radě zasednou za ČSSD kromě Havla Jakub Pánik, Edmund Janisch a Miloslav Čermák, za ODS Petr Šindelář a Jiří Červenka, za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) Josef Hora a Dalibor Blažek, za TOP 09 STAN Petr Zahradníček.

Kromě hejtmana bude mít kraj pět náměstků, z toho dva uvolněné, Čermáka a Pánika. Uvolněným členem rady bude i Janisch.

Krajní kompromis

Ačkoli nové koaliční strany dnes zvolily hejtmana a radu, dosavadní opozice bere dohodu jako krajní kompromis. Například zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) dnes novinářům řekl, že pro Jakuba Pánika nebo Jiřího Červenku (oba ČSSD) by nehlasoval.

„V osobě Pánika se spojuje jak moc hospodářská, protože je místopředsedou krajské hospodářské komory, a zároveň bude prvním náměstkem a ještě bude mít na starosti zdravotnictví a dopravu. V podstatě bude mít větší moc než hejtman," míní Horník. „Pánik miluje moc a miluje peníze," dodal.

Zastupitelka a krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná uvedla, že dnes zvolená koalice je udržovací. „Hlavním cílem je dovést kraj do řádných voleb," konstatovala.

Ačkoli novou radu podpořili i zastupitelé za ALTERNATIVU, v radě nezasednou. Strana chtěla do rady dosadit Jiřího Kotka, s tím ale nesouhlasili ostatní partneři.

V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři.

Martin Havel
Datum a místo narození: 21. března 1966 v Karlových Va­rech
Vzdělání: vystudoval dvě vysoké školy – práva a ekonomii
Současná funkce: člen zastupitelstva Karlovarského kraje (od 2008), člen zastupitelstva města Karlovy Vary (od 2014), člen statutárních orgánů několika společností (například dozorčích rad Karlovarská krajská nemocnice a.s., Letiště Karlovy Vary s.r.o. a Nadace FILM-FESTIVAL KARLOVY VARY)
Praxe: zastával různé funkce u celní správy, naposledy jako ředitel celního úřadu v Karlových Varech (do 2002), tajemník karlovarského magistrátu (2002–04), ředitel pobočky Československé obchodní banky v Karlových Varech (2004–08), první náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2008–12), náměstek hejtmana Karlovarského kraje (2012–15)
Působení v politice: člen ČSSD, člen ÚVV ČSSD, místopředseda ČSSD v Karlovarském kra­ji
Rodina: ženatý, má dceru.