Březovského doporučila komise v otevřeném výběrovém řízení. "Nový ředitel se především musí vypořádat s nálezy kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu z února letošního roku a přijmout systémová nápravná opatření," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 Jitka Sosnovcová.
Šéfka Státního zdravotního ústavu rezignovala, kvůli laciným pronájmům

Je podle něj také potřeba, aby se nový ředitel zaměřil na řešení neutěšené situace s financováním ústavu a jeho závislosti na státním rozpočtu. "V neposlední řadě považuji za důležité, aby se zasadil o popularizaci témat veřejného zdraví pro laickou veřejnost," dodal ministr.

Březovský dosud působil na ORL klinice 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. V letech 2012 až 2014 byl ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, před tím působil jako ředitel Koordinačního střediska transplantací a na ministerstvu zdravotnictví jako ředitel Odboru zdravotní péče a náměstek ředitele FN Motol.

Vystudoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Je absolventem programu MBA (Master of Business Administration) na Vysoké škole ekonomické v Praze a International Health Programme na Univerzitě v Cambridge.

Výhodný pronájem bytu

NKÚ odhalila na SZÚ při kontrole hospodaření v letech 2014 až 2016 porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu. Ústav také podle NKÚ nedodržel limit stanovený ministerstvem na mzdy. Bývalá ředitelka si také podle něj výhodně pronajímala služební byt a k soukromým cestám využívala služební vůz.

Svatopluk Němeček (ČSSD).
Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek, uvedl NKÚ

Sosnovcová k tomu v únoru uvedla, že systémová pochybení byla zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. Ústav podle ní v roce 2008 dostal převedeno 100 nových zaměstnanců, musel propouštět a ministerstvo mu snížilo provozní příspěvek.

SZÚ se věnuje tvorbě podkladů pro národní zdravotní politiku, metodické a referenční činnosti v oblasti ochrany veřejného zdraví, nemocí z povolání, epidemiologii nebo drogovým závislostem. Dále kontrole kvality služeb a zdravotní výchově obyvatelstva. Spadají pod něj i národní referenční laboratoře, například Národní referenční laboratoř pro chřipku, HIV a další nakažlivé nemoci, pravidelně publikuje například výzkum o spotřebě alkoholu a tabáku.

Týden idiopatické plicní fibrózy nabízí pro veřejnost možnost využít Dne otevřených ordinací plicních lékařů.
Trápí vás kašel, zadýcháváte se? Vyšetření plic radši neodkládejte