ČSSD šéfa poslanců volila podruhé v krátké době. Na konci října se staronovým předsedou klubu stal Jeroným Tejc, který se ale po aféře okolo lánského puče rozhodl odstoupit, což dnes učinil. Znovu nekandidoval on, ani jeho soupeř z první volby Hamáček.

Tejc řekl novinářům, že Sklenáka podpořil a že podle jeho názoru může být dobrým předsedou klubu. „Určitě jsem hlasoval pro něj, teď už to mohu říct, patřil jsem k těm, kteří Romana Sklenáka považovali za vhodného adepta na tuto funkci od počátku," dodal.

Jasná podpora

Když se navíc dnes dopoledne po poradě s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou rozhodl nekandidovat někdejší místopředseda klubu Roman Váňa, zůstal Sklenák jediným uchazečem, a mohl tak získat jasnou podporu. Podle tiskového oddělení strany proti němu hlasovali jen čtyři poslanci, dva hlasy byly neplatné.

Sklenák chce na nejbližší dny svolat jednání s předsedy ostatních frakcí. „Já určitě chci na zítřek nebo čtvrtek se domluvit na schůzce s předsedy ostatních poslaneckých klubů a domluvit se na všech potřebných krocích, které jsou nutné k první schůzi Poslanecké sněmovny," řekl novinářům po svém zvolení.

V pondělí řekl, že se jako předseda klubu bude snažit o to, aby byl spojnicí mezi příští vládou a poslanci. „Pokud předpokládáme, že sociální demokracie bude vládní strana, tak jedním z hlavních úkolů předsedy klubu je, aby zajistil to, aby ta vláda, premiér se mohli na svůj poslanecký klub spolehnout, aby ten klub fungoval aktivně a bezproblémově," uvedl Sklenák, který chce zároveň poslancům dát dostatečnou možnost projevit své postoje a názory.

ROMAN SKLENÁK* Datum a místo narození: 23. července 1970, Brno
* Vzdělání: vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v magisterském studiu a Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v bakalářském studiu.
* Současné funkce: poslanec (od 2010), stínový ministr práce a sociálních věcí, člen zastupitelstva městské části Brno-Líšeň.
* Dosavadní praxe: několik let podnikal v oblasti výroby a prodeje telekomunikačních zařízení, založil a řídil obchodní společnost; působil také na vedoucích pozicích v několika dalších obchodních společnostech. V letech 2003 až 2010 pracoval například jako vedoucí oddělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Od roku 2010 je poslancem, ve Sněmovně byl mimo jiné místopředsedou výboru pro sociální politiku či předsedou podvýboru pro kontrolu hospodaření ve veřejné správě.
* Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1998, nyní je předsedou místní organizace ČSSD Brno-Líšeň a místopředsedou městského výkonného výboru ČSSD Brno.
* Rodina: je ženatý, s manželkou Markétou má syny Jakuba (2000), Matěje (2001), Vojtěcha (2005) a dceru Annu (2007).
* Od dětství hraje na klavír a klávesové nástroje, v minulosti vystupoval i profesionálně.