Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

/ANKETA/ Největším favoritem prezidentské volby zůstává podle průběžných výsledků ankety Deníku Miloš Zeman. Pro současného prezidenta se vyslovilo 46 procent lidí. Druhý je se ziskem 34 procent hlasů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V anketě již hlasovalo přes 12 tisíc čtenářů. Celkem se o Hrad utká devět kandidátů, přinášíme jejich přehled.   

24.11.2017 66
SDÍLEJ:

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.Foto: Deník / Divíšek Martin

Občanskými kandidáty s nejméně 50 tisíci potvrzených podpisů jsou Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš. Senátorskou podporu si zajistili lékař Marek Hilšer, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a expremiér Mirek Topolánek. Podpisy 20 poslanců pak sesbírali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a hudební producent Petr Hannig. 

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Pokud v něm žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, budoucí hlavu státu budou muset lidé vybrat ze dvou finalistů o posledním lednovém víkendu.

Kdo jsou jednotliví kandidáti? Přečtěte si: 

Miloš ZemanMiloš Zeman (73 let)

Současný český prezident Miloš Zeman patří společně se svými předchůdci ve funkci Václavem Havlem a Václavem Klausem k trojici nejvýraznějších českých polistopadových politiků. Prakticky od počátků svého působení v politice se rád uchyluje k vulgárním urážkám či sporným obviněním politických politiků, přesto se právě pod jeho vedením ČSSD vypracovala v jednu z nejsilnějších českých politických stran. Ačkoli již v roce 2001 oznámil definitivní odchod z politiky, v následujících letech se několikrát pokoušel o návrat.

V lednu 2013 zvítězil ve druhém kole prvních přímých prezidentských voleb, když získal 55 procent hlasů. Jako prezident má řadu kritiků, kteří jeho působení na Pražském hradě vnímají jako nevhodné a nedůstojné. Vyčítána je mu zejména zjevná náklonnost k nedemokratickým režimům v Číně či Rusku i to, že jak sám rád tvrdí „využívá Ústavu České republiky tvůrčím způsobem“. Během svých posledních veřejných vystoupení působil český prezident dojmem, že trpí vážnými zdravotními problémy, spekulace některých médií o utajované nemoci však vytrvale popírá. Úmysl obhajovat prezidentský mandát Zeman oznámil letos v březnu při setkání se svými podporovateli.

Jiří Drahoš.Jiří Drahoš (68 let)

Fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil svou kandidaturu koncem března. Ačkoli sám sebe považuje za nestranického kandidáta, svou podporu mu takřka okamžitě vyjádřilo hnutí Starostové a nezávislí či lidovci. Skutečnost, že se mu podařilo nasbírat největší počet podpisů občanů (zhruba 141 tisíc) a stojí za ním někteří vlivní podnikatelé včetně spolumajitele internetového obchodu Mall.cz Jakuba Havrlanta či spolumajitele developerské společnosti Finep Pavla Rejchrta, z něj činí největšího vyzyvatele současného prezidenta.

Proti Zemanovi se sice Drahoš viditelně vymezuje a často zdůrazňuje nutnost ctění ústavy a s ní spojených zvyklostí, jinak se ale svými názory pohybuje spíše ve středu. V migrační otázce odmítá kvóty a přijímání ekonomických migrantů, stojí však za pomocí pro válečné uprchlíky. Silně konzervativní je pak v rodinných otázkách – odmítá manželství stejnopohlavních párů a tvrdí, že stát by měl podporovat především mladé rodiny s dětmi.

 

Mirek Topolánek oznámil 7. listopadu v Praze svoji kandidaturu na prezidenta republiky

Mirek Topolánek (61 let)

Někdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek vstoupil na nejvyšší politickou scénu v prosinci 2002, kdy byl na kongresu ODS poněkud překvapivě zvolen nástupcem Václava Klause. Ačkoli občanští demokraté dokázali pod jeho vedením vyhrát volby, volební preference strany v následujících letech prudce klesaly. Vleklá vládní krize vyvrcholila v březnu 2009, kdy se ČSSD zdařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry vládě, jež tak padla v době půlročního českého předsednictví Evropské unii. Topolánek se stal historicky prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru.

Svoji kandidaturu na funkci prezidenta České republiky oznámil Topolánek až na začátku listopadu, tedy krátce před uzavřením kandidátek. K tomuto kroku ho údajně donutila tisková konference, na níž současný prezident Miloš Zeman přislíbil vítězi parlamentních voleb Andreji Babišovi první i druhý pokus na sestavení vlády. Do prezidentské volby kandiduje na základě podpisů deseti senátorů, mnozí právníci a politici přesto platnost jeho kandidatury zpochybnili, protože někteří ze senátorů podepsali zároveň kandidátní listiny jiných kandidátů. Podle Ministerstva vnitra je však takový postup možný.

Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček navštívil 15. března 2017 Jablonec nad Nisou.

Michal Horáček (65 let)

Textař písní populární hudby a spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček oznámil svou kandidaturu mezi prvními už loni v listopadu. Proslavil se zejména dlouholetou spoluprácí s hudebním skladatelem Petrem Hapkou, jež stojí za vznikem úspěšných alb Potměšilý host (1987), Penzión svět (1988) či Ohrožený druh (2008). Horáček také krátce předsedal Radě Akademie populární hudby, která uděluje ceny Anděl, a zhruba rok působil jako moderátor živě vysílaného publicistického pořadu Přesčas.

„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu,“ prohlásil Horáček při zveřejnění své kandidatury. Podle jeho názoru je naprosto zásadní, aby Česká republika byla součástí širšího prostoru a to zejména Evropské unie a NATO.

Na Národní třídě promluvil Petr HannigPetr Hannig (71 let)

Hudebník a zakladatel Strany zdravého rozumu Petr Hannig se o vstup do vysoké politiky nepříliš úspěšně pokoušel již několikrát. Jako producent a skladatel spolupracoval s celou řadou českých zpěváků a je objevitelem Lucie Bílé, pro niž napsal hit osmdesát let minulého století Neposlušné tenisky. Jeho kandidaturu podpořila zejména krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše, který v současnosti čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Hannig by rád navázal na politiku Miloše Zemana, voličům však slibuje jinou formu chování. Ve své předvolební kampani se pravidelně vyslovoval proti přijímání ilegálních přistěhovalců i za cenu vystoupení z Evropské unie. „Vlády některých evropských zemí a komisaři EU provozují pro Evropu naprosto sebevražednou politiku, která jde proti všem zásadám zdravého rozumu.  Kvóty nejsou řešením tohoto problému,“ uvedl při ohlášení své kandidatury Hannig.

 Marek Hilšer.Marek Hilšer (41 let)

Vystudovaný lékař a občanský aktivista Marek Hilšer je nejmladším z devíti prezidentských kandidátů. Poprvé na sebe výrazněji upozornil před třemi lety, kdy vnikl polonahý na Úřad vlády, aby protestoval proti ruské politice na Ukrajině. Momentálně je členem lékařského týmu, který se věnuje výzkumu zhoubných nádorů mozku. Hilšer se profiluje jako nezávislý občanský kandidát bez propojení na politické skupiny či oligarchy.

„Chci připomínat, že úspěch nespočívá pouze v bohatství a politickém vlivu, ale že úspěch je i v poctivosti a ochotě pomáhat druhým. V dobře odvedené práci. Chci lidem dát naději, že každý člověk v této zemi má hodnotu,“ říká Hilšer. K jeho prioritám patří, aby Česká republika zůstala navázána na demokratické západoevropské země. Rovněž zastává názor, že v otázce přijetí eura je nutné postupovat s chladnou hlavou. Jako prezident by se rád věnoval zejména oblasti zdravotnictví a školství.  

 

Pavel Fischer, ředitel STEM, poskytl 11. července v Praze rozhovor Deníku.Pavel Fischer (52 let)

„Nechci, aby za českým prezidentem stály peníze miliardářů ani finančníci napojení na vládnoucí kruhy v Rusku. Chci, abych se za českého prezidenta nemusel stydět. Zároveň mi mezi kandidáty chyběl někdo, kdo by tyto podmínky kompletně naplnil. Nikdo totiž nemá tak rozsáhlé politické, diplomatické a životní zkušenosti. Jen slušnost nestačí. Proto jsem se přihlásil,“ tvrdí bývalý velvyslanec Pavel Fischer.

Pavel Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku. Donedávna zastával funkci ředitele neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Fischer prosazuje orientaci České republiky směrem na Západ a je zastáncem co nejsilnější spolupráce v rámci Evropské unie i NATO. Rovněž se domnívá, že Česko by mělo přijmout uprchlíky podle kvót EU. Jako prezident by rád přezkoumal Klausovu amnestii.

 Jiří Hynek.Jiří Hynek (56 let)

Absolvent matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity a dlouholetý prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek vstupuje do voleb jako kandidát Realistů, jejichž prioritou je obrana českých národních zájmů i republiky samotné. Nepřekvapí proto, že v prezidentské funkci by se snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost.

Jiří Hynek podporuje členství České republiky v NATO, nesouhlasí však s přijetím eura a zcela odmítá migrační kvóty. Evropská unie se podle něj musí změnit, pokud se nechce rozpadnout. Hynek si také nedovede představit situaci, ve které by uděloval amnestii. Milost by udělovat pouze ve výjimečných případech, jako jsou například humanitární důvody.  

 Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek.Vratislav Kulhánek (74 let)

Bývalému šéfovi mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislavu Kulhánkovi nabídla kandidaturu na hrad neparlamentní strana ODA v čele s podnikatelem Pavlem Sehnalem. Kulhánek, jenž je nejstarším prezidentským kandidátem, sám sebe charakterizuje jako „silně konzervativního pravicového voliče“.

Pokud by byl v lednu zvolen prezidentem, rád by přispěl ke zklidnění politické situace v České republice. Za podstatnou rovněž považuje dobrou reprezentaci země v zahraničí. V rámci hesla „ve zdravém těle zdravý duch“ si za cíle vytkl i snahu dostat děti na sportovní hřiště či pozvednutí celkové prestiže sportu. Naopak udělování milostí považuje za přežitek a omezil by i počet udělovaných státních vyznamenaní.

Prezidentské volby, vlak, infografika

Autor: Tereza Polaczyková

Nahravá se anketa
24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 65 535 Kč

Zubní lékaři ZUBNÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZUBNÍ LÉKAŘ/KA, Zubní lékař - vedoucí doktor nového stomatologického centra., Zaměstnanecké výhody: motivační ohodnocení, nástupní benefit, možnost bydlení, HLÁSIT SE: Kučera Jaroslav, tel.: 602199000, e-mail: kucera@cekofin.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Čekofin s.r.o., tř. Budovatelů, č.p. 1996, 434 01 Most 1. Informace: Jaroslav Kučera, +420 602 199 000.

Doprava a logistika - Řidič C+E 42 000 Kč

Zavedená firma hledá spolehlivého řidiče na práci v EU, na plachtové návěsy. Konkrétně jezdíme DE-GB-DE. Turnus 2 týdny práce, týden volno anebo 2 týdny práce + 2 týdny volno. Mzdové podmínky - příklad: 2 týdny práce, týden volna: superhrubá mzda 26.800 Kč 50 EUR dieta na den. Plus možnost finančních prémií.

Gastronomie - Přijmeme servírku do Lemon Leaf 35 000 Kč

Do oblíbené restaurace Lemon Leaf, která již 16 let v Praze 2 nabízí thajskou a kontinentální kuchyni přijmeme servírku - na krátký a dlouhý týden. Mladý kolektiv, přátelské prostředí, spropitné denně. Nějaká předchozí praxe, dobrá angličtina, příjemné vystupování a poctivost podmínkou (průměrný výdělek včetně spropitného). Vyučení v oboru není nutné.

Služby - Úklid bytových domů 17 000 Kč

Úklid Praha Dobrý den, hledáme kolegyni na úklid bytových domu po Praze. Jedná se o úklid chodeb,schodišť, výtahů, atd. Práce je od pondělí do pátku.


Pořadatelé vyvádějí jednu z žen ze skupiny Pussy Riot, která narušila finále mistrovství světa.
2 8

Akce Pussy Riot narušila finále MS ve fotbale. Mbappé si s jednou z žen plácnul

Na pohřeb brodského děkana dorazilo tisíc věřících i stovka kněží. Nechyběli arcibiskup, biskupové, hejtman ani senátor
AKTUALIZOVÁNO
1 26

VIDEO: Na pohřeb brodského děkana dorazilo tisíc věřících, nechyběl arcibiskup

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Dokázali to. Dva roky po neúspěšném finále mistrovství Evropy se francouzská parta probila k úspěchu. Tým Didiera Deschampse potvrdil v gólově bohatém finále roli papírového favorita a Chorvatsko porazil 4:2. Jejich výhra se však neobešla bez kontroverzí.

Další německá automobilka je obětí dieselgate. Opel čeká oficiální slyšení

Německý Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) pořádá oficiální slyšení o emisní technologii používané ve třech modelech automobilů značky Opel. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na německé ministerstvo dopravy.

Modrič se stal nejlepším hráče turnaje, Kane vládl střelcům

Po posledním hvizdu na světovém šampionátu se vyhlašovali nejlepší hráči turnaje. Vládl jim Chorvat Luka Modrič. 

Djoker je zpět! Ve finále nedal šanci Andersonovi a počtvrté vyhrál Wimbledon

Srb Novak Djokovič nenašel na Wimbledonu jediného přemožitele. V duelu o stříbrný pohár jasně přehrál Kevina Andersona z Jihoafrické republiky za dvě a čtvrt hodiny 6:2, 6:2, 7:6 (7:3). Na travnatém grandslamu slaví po dvou letech a celkem čtvrtý titul v kariéře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT