Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

/ANKETA/ Největším favoritem prezidentské volby zůstává podle průběžných výsledků ankety Deníku Miloš Zeman. Pro současného prezidenta se vyslovilo 46 procent lidí. Druhý je se ziskem 34 procent hlasů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V anketě již hlasovalo přes 12 tisíc čtenářů. Celkem se o Hrad utká devět kandidátů, přinášíme jejich přehled.   

24.11.2017 66
SDÍLEJ:

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.Foto: Deník / Divíšek Martin

Občanskými kandidáty s nejméně 50 tisíci potvrzených podpisů jsou Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš. Senátorskou podporu si zajistili lékař Marek Hilšer, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a expremiér Mirek Topolánek. Podpisy 20 poslanců pak sesbírali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a hudební producent Petr Hannig. 

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Pokud v něm žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, budoucí hlavu státu budou muset lidé vybrat ze dvou finalistů o posledním lednovém víkendu.

Kdo jsou jednotliví kandidáti? Přečtěte si: 

Miloš ZemanMiloš Zeman (73 let)

Současný český prezident Miloš Zeman patří společně se svými předchůdci ve funkci Václavem Havlem a Václavem Klausem k trojici nejvýraznějších českých polistopadových politiků. Prakticky od počátků svého působení v politice se rád uchyluje k vulgárním urážkám či sporným obviněním politických politiků, přesto se právě pod jeho vedením ČSSD vypracovala v jednu z nejsilnějších českých politických stran. Ačkoli již v roce 2001 oznámil definitivní odchod z politiky, v následujících letech se několikrát pokoušel o návrat.

V lednu 2013 zvítězil ve druhém kole prvních přímých prezidentských voleb, když získal 55 procent hlasů. Jako prezident má řadu kritiků, kteří jeho působení na Pražském hradě vnímají jako nevhodné a nedůstojné. Vyčítána je mu zejména zjevná náklonnost k nedemokratickým režimům v Číně či Rusku i to, že jak sám rád tvrdí „využívá Ústavu České republiky tvůrčím způsobem“. Během svých posledních veřejných vystoupení působil český prezident dojmem, že trpí vážnými zdravotními problémy, spekulace některých médií o utajované nemoci však vytrvale popírá. Úmysl obhajovat prezidentský mandát Zeman oznámil letos v březnu při setkání se svými podporovateli.

Jiří Drahoš.Jiří Drahoš (68 let)

Fyzikální chemik a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš oznámil svou kandidaturu koncem března. Ačkoli sám sebe považuje za nestranického kandidáta, svou podporu mu takřka okamžitě vyjádřilo hnutí Starostové a nezávislí či lidovci. Skutečnost, že se mu podařilo nasbírat největší počet podpisů občanů (zhruba 141 tisíc) a stojí za ním někteří vlivní podnikatelé včetně spolumajitele internetového obchodu Mall.cz Jakuba Havrlanta či spolumajitele developerské společnosti Finep Pavla Rejchrta, z něj činí největšího vyzyvatele současného prezidenta.

Proti Zemanovi se sice Drahoš viditelně vymezuje a často zdůrazňuje nutnost ctění ústavy a s ní spojených zvyklostí, jinak se ale svými názory pohybuje spíše ve středu. V migrační otázce odmítá kvóty a přijímání ekonomických migrantů, stojí však za pomocí pro válečné uprchlíky. Silně konzervativní je pak v rodinných otázkách – odmítá manželství stejnopohlavních párů a tvrdí, že stát by měl podporovat především mladé rodiny s dětmi.

 

Mirek Topolánek oznámil 7. listopadu v Praze svoji kandidaturu na prezidenta republiky

Mirek Topolánek (61 let)

Někdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek vstoupil na nejvyšší politickou scénu v prosinci 2002, kdy byl na kongresu ODS poněkud překvapivě zvolen nástupcem Václava Klause. Ačkoli občanští demokraté dokázali pod jeho vedením vyhrát volby, volební preference strany v následujících letech prudce klesaly. Vleklá vládní krize vyvrcholila v březnu 2009, kdy se ČSSD zdařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry vládě, jež tak padla v době půlročního českého předsednictví Evropské unii. Topolánek se stal historicky prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru.

Svoji kandidaturu na funkci prezidenta České republiky oznámil Topolánek až na začátku listopadu, tedy krátce před uzavřením kandidátek. K tomuto kroku ho údajně donutila tisková konference, na níž současný prezident Miloš Zeman přislíbil vítězi parlamentních voleb Andreji Babišovi první i druhý pokus na sestavení vlády. Do prezidentské volby kandiduje na základě podpisů deseti senátorů, mnozí právníci a politici přesto platnost jeho kandidatury zpochybnili, protože někteří ze senátorů podepsali zároveň kandidátní listiny jiných kandidátů. Podle Ministerstva vnitra je však takový postup možný.

Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček navštívil 15. března 2017 Jablonec nad Nisou.

Michal Horáček (65 let)

Textař písní populární hudby a spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček oznámil svou kandidaturu mezi prvními už loni v listopadu. Proslavil se zejména dlouholetou spoluprácí s hudebním skladatelem Petrem Hapkou, jež stojí za vznikem úspěšných alb Potměšilý host (1987), Penzión svět (1988) či Ohrožený druh (2008). Horáček také krátce předsedal Radě Akademie populární hudby, která uděluje ceny Anděl, a zhruba rok působil jako moderátor živě vysílaného publicistického pořadu Přesčas.

„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu,“ prohlásil Horáček při zveřejnění své kandidatury. Podle jeho názoru je naprosto zásadní, aby Česká republika byla součástí širšího prostoru a to zejména Evropské unie a NATO.

Na Národní třídě promluvil Petr HannigPetr Hannig (71 let)

Hudebník a zakladatel Strany zdravého rozumu Petr Hannig se o vstup do vysoké politiky nepříliš úspěšně pokoušel již několikrát. Jako producent a skladatel spolupracoval s celou řadou českých zpěváků a je objevitelem Lucie Bílé, pro niž napsal hit osmdesát let minulého století Neposlušné tenisky. Jeho kandidaturu podpořila zejména krajně pravicová strana Národní demokracie Adama B. Bartoše, který v současnosti čelí obžalobě z popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa.

Hannig by rád navázal na politiku Miloše Zemana, voličům však slibuje jinou formu chování. Ve své předvolební kampani se pravidelně vyslovoval proti přijímání ilegálních přistěhovalců i za cenu vystoupení z Evropské unie. „Vlády některých evropských zemí a komisaři EU provozují pro Evropu naprosto sebevražednou politiku, která jde proti všem zásadám zdravého rozumu.  Kvóty nejsou řešením tohoto problému,“ uvedl při ohlášení své kandidatury Hannig.

 Marek Hilšer.Marek Hilšer (41 let)

Vystudovaný lékař a občanský aktivista Marek Hilšer je nejmladším z devíti prezidentských kandidátů. Poprvé na sebe výrazněji upozornil před třemi lety, kdy vnikl polonahý na Úřad vlády, aby protestoval proti ruské politice na Ukrajině. Momentálně je členem lékařského týmu, který se věnuje výzkumu zhoubných nádorů mozku. Hilšer se profiluje jako nezávislý občanský kandidát bez propojení na politické skupiny či oligarchy.

„Chci připomínat, že úspěch nespočívá pouze v bohatství a politickém vlivu, ale že úspěch je i v poctivosti a ochotě pomáhat druhým. V dobře odvedené práci. Chci lidem dát naději, že každý člověk v této zemi má hodnotu,“ říká Hilšer. K jeho prioritám patří, aby Česká republika zůstala navázána na demokratické západoevropské země. Rovněž zastává názor, že v otázce přijetí eura je nutné postupovat s chladnou hlavou. Jako prezident by se rád věnoval zejména oblasti zdravotnictví a školství.  

 

Pavel Fischer, ředitel STEM, poskytl 11. července v Praze rozhovor Deníku.Pavel Fischer (52 let)

„Nechci, aby za českým prezidentem stály peníze miliardářů ani finančníci napojení na vládnoucí kruhy v Rusku. Chci, abych se za českého prezidenta nemusel stydět. Zároveň mi mezi kandidáty chyběl někdo, kdo by tyto podmínky kompletně naplnil. Nikdo totiž nemá tak rozsáhlé politické, diplomatické a životní zkušenosti. Jen slušnost nestačí. Proto jsem se přihlásil,“ tvrdí bývalý velvyslanec Pavel Fischer.

Pavel Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku. Donedávna zastával funkci ředitele neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Fischer prosazuje orientaci České republiky směrem na Západ a je zastáncem co nejsilnější spolupráce v rámci Evropské unie i NATO. Rovněž se domnívá, že Česko by mělo přijmout uprchlíky podle kvót EU. Jako prezident by rád přezkoumal Klausovu amnestii.

 Jiří Hynek.Jiří Hynek (56 let)

Absolvent matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity a dlouholetý prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek vstupuje do voleb jako kandidát Realistů, jejichž prioritou je obrana českých národních zájmů i republiky samotné. Nepřekvapí proto, že v prezidentské funkci by se snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost.

Jiří Hynek podporuje členství České republiky v NATO, nesouhlasí však s přijetím eura a zcela odmítá migrační kvóty. Evropská unie se podle něj musí změnit, pokud se nechce rozpadnout. Hynek si také nedovede představit situaci, ve které by uděloval amnestii. Milost by udělovat pouze ve výjimečných případech, jako jsou například humanitární důvody.  

 Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek.Vratislav Kulhánek (74 let)

Bývalému šéfovi mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislavu Kulhánkovi nabídla kandidaturu na hrad neparlamentní strana ODA v čele s podnikatelem Pavlem Sehnalem. Kulhánek, jenž je nejstarším prezidentským kandidátem, sám sebe charakterizuje jako „silně konzervativního pravicového voliče“.

Pokud by byl v lednu zvolen prezidentem, rád by přispěl ke zklidnění politické situace v České republice. Za podstatnou rovněž považuje dobrou reprezentaci země v zahraničí. V rámci hesla „ve zdravém těle zdravý duch“ si za cíle vytkl i snahu dostat děti na sportovní hřiště či pozvednutí celkové prestiže sportu. Naopak udělování milostí považuje za přežitek a omezil by i počet udělovaných státních vyznamenaní.

Prezidentské volby, vlak, infografika

Autor: Tereza Polaczyková

Nahravá se anketa
24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí Černá info@masojiko.cz

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT -KA PaM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444 - volejte pouze PO - PÁ 8:00 - 15:00 hod., e-mail: dispecer@jaspa.cz, Místo je vyhrazeno pouze pro OZP/ČID. Dobrá znalost práce na PC, znalost personální a mzdové problematiky, komunikativnost., Pracoviště Opava, nástup dle dohody. , Jedná se o administrativní práce, činnost spojená s PaM, pracovní smlouvy, dotace, práce se mzdovým softwarem Target, komunikace s ÚP.. Pracoviště: Jaspa servis s.r.o., Hlavní, č.p. 69, 747 06 Opava 6. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistentka s AJ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme administrativní pracovnici se znalostí AJ slovem i písmem na hlavní pracovní poměr. Jedná se o administrativní činnost ( evidence příchozí a odchozí pošty, obchodní korespondenci, evidenci faktur a objednávek...) Pracovní doba je 7,00 - 15,30 hod. Pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.. Pracoviště: P k i - teplotechna brno spol. s r.o., Anenská, č.p. 675, 602 00 Brno 2. Informace: Hana Čurdová, +420 543 124 036.

Ostatní - Rozvoz dokumentů pro Jičín a okolí 23 000 Kč

Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat.


Ilustrační foto

Jedenáctiletý školák z Brna se oběsil na švihadle. Napodoboval video

Volby do italského parlamentu
12

Předseda italského parlamentu nám něco připomíná. Jmenuje se Roberto Fico

Aféra Facebooku: skandál ve firmě Cambridge Analytica se týká i Česka

Britský vrchní soud v pátek povolil úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) provést prohlídku v kancelářích poradenské společnosti Cambridge Analytica. Informovala o tom televize Sky News. Firma je obviněna ze zneužití dat 50 milionů uživatelů Facebooku, které měla získat na podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Jiří Šimáně: Běžencům jsou západní hodnoty cizí, může to skončit katastrofou

/ROZHOVOR/ Společnost Unimex Group, která vlastní 51procentní podíl v Travel Service, sídlí v domě na Václavském náměstí. Její hlavní akcionář Jiří Šimáně je nadšený sportovec, především golfista (je majitelem golfového resortu Albatross) a fotbalista (ještě před rokem vlastnil podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha). Ač je úspěšným podnikatelem, nežene se za stále tučnějším kontem, vidí smysl v jiných věcech.

AKTUALIZOVÁNO

ČT: Platforma pro záchranu ČSSD navrhla nominovat do vlády pouze Hamáčka

Platforma pro záchranu ČSSD se v sobotu usnesla, že strana do vlády nemá nominovat žádné zákonodárce kromě předsedy strany Jana Hamáčka. Stejně tak by podle platformy měli mít sociální demokraté v nové vládě pět křesel. V sobotu to na setkání platformy v Třešti prohlásil první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Informaci přinesla Česká televize.

Ochránkyně zvířat protestovaly před cirkusem. Principál mezi ně vyrazil s tygrem

/FOTOGALERIE/ Dvacítka ochránců zvířat protestovala před sobotním představením cirkusu Jo-Joo v areálu bývalých kasáren u výstaviště v Litoměřicích proti týrání zvířat v těchto zařízeních. Většinou šlo o mladé ženy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT