Vrchní soud v Praze potvrdil zrušení usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích. Českobudějovický soud povolil řešení úpadku HMS reorganizací. VÚB v úterý ve vyjádření uvedla, že se tak insolvence vrací na svůj počátek. Vrchní soud zároveň potvrdil, že případ už téměř tři roky řeší nesprávný soudce, kterému byla kauza přidělena mimo rozvrh práce, a nebyl tak oprávněn přijímat rozhodnutí. Teď ho musí nahradit soudce nový.
Spor pod vedením nového soudce
Zásadní je podle banky rozsudek hlavně kvůli tomu, že nyní může insolvenční řízení probíhat tak, aby nastalo rychlé a co nejvyšší uspokojení věřitelů pod vedením nového soudce. „Věříme, že éra insolvence HMS s neoprávněným soudcem a trestně stíhaným insolvenčním správcem Ivo Halou je jednou provždy za námi. A že nyní bude soud jednat v zájmu skutečných věřitelů dlužníka," uvedla dnes banka.
Banka míní, že dlužník snižuje svou majetkovou podstatu a soudem povolenou reorganizace připravoval jen formálně. „Soud sice rozhodl o nepříslušném soudci, ale rozhodnutí schůze věřitelů o reorganizaci společnosti pořád zůstává v platnosti," řekl Michal Donath za HMS.
Všeobecná úverová banka (VÚB), jako jeden z věřitelů, se podle něj „dlouhodobě snaží proces reorganizace narušit a úspěšnou společnost tak tržně zlikvidovat". Donath uvedl, že proces reorganizace je jedinou možností, jak reálně uspokojit věřitele.
Firma má zakázky i kapitál
Vagónka podle Donatha vykazuje kladný hospodářský výsledek, má zakázky a kapitál, kterým lze vypořádat závazky vůči věřitelům. Aktuálně firma zaměstnává 311 pracovníků.
Vagónka se do problémů dostala na podzim 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenční řízení VÚB kvůli více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se během půl roku několikrát přejmenovala a českobudějovický soud vyhlásil v březnu 2014 její úpadek. Pohledávky do řízení v celkové výši 3,285 miliardy korun přihlásilo 322 věřitelů.
Čtěte také: Šiška popřel, že zadání zakázky na výplatu dávek bylo nezákonné