Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura sice sladil pelyňkový čaj ujišťováním, že nad úpravou koaliční smlouvy včetně nového ministerského uspořádání teprve zasedne pracovní skupina, ale nepřekryl tím zřetelné rozpory.

„Nám jde především o rušení agend a omezování byrokracie, slučování ministerstev je až to poslední. Rozhodně odmítáme splynutí resortů zemědělství a životního prostředí, které jsou vůči sobě regulátorem," uvedl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Občanští demokraté vyhraněný postoj svého partnera akceptují, jak řekl Zbyněk Stanjura, podobný model funguje například v Rakousku.
Potvrzuje se tedy, že k 1. lednu 2014 zřejmě skončí ministerstva dopravy, kultury a pro místní rozvoj.

„Nevíme, jak s tím naloží opozice, ale bylo by nelogické, aby se vrátila ke stavu, který zvyšuje provozní výdaje státu," řekl Zbyněk Stanjura.

Aktuálně má ale vládní trojka jiné starosti. Po demisích Pavla Dobeše z LIDEM na dopravě a Alexandra Vondry (ODS) na obraně musí obsadit jejich křesla. Zatím se jí to nedaří, ačkoliv premiér Petr Nečas oznámil, že do pondělka chce mít hotovo.

S kartami mu zamíchal prezident Václav Klaus, který ministry navržené předsedou vlády jmenuje. V minulosti už dokázal, že s tím umí otálet. Před lety například váhal se jmenováním Davida Ratha ministrem zdravotnictví nebo Milana Urbana šéfem průmyslu a obchodu (oba ČSSD). Teď se ostře vyhranil proti nominaci strany LIDEM, která chce na obranu vyslat svoji předsedkyni Karolínu Peake.

„Výměna ministra je obecně nešťastným krokem, selháním, a proto překotné vyměňování ministrů nesvědčí 
o ničem dobrém a každý ví, že pochopit elementární fungování ministerstva trvá nějaký čas. Nedokážu si představit, že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a že vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany," řekl Václav Klaus. Šéfka liberálních demokratů Karolína Peake na to reagovala bez emocí: „Při osobním rozhovoru se pokusím pana prezidenta přesvědčit, že žádná křehotinka nejsem." Dodala, že je poměrně typické, když ministerstvo vede politik, ne odborník. 
S tím ovšem nesouhlasí nejen Václav Klaus či opozice. Prezidentský kandidát Miloš Zeman na účet budoucí ministryně pravil: „Horší řešení se těžko mohlo najít."

Příští týden by mělo být jasné, kdo uvolněné posty obsadí. Zatím neprobleskly informace z premiérské kuchyně, takže není zřejmé, koho ODS dosadí na dopravu. Měl by to být člověk, který resort připraví na sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu.