Policisté označují konec školního roku a začátek prázdnin za jedno z nejrizikovějších období na silnicích. Letos se jejich obavy opět naplnily, v pátek zahynulo na silnicích osm lidí, v sobotu si nehody vyžádaly sedm obětí.

Kromě mnoha vážných dopravních nehod komplikoval situaci na silnicích a dálnicích odjezd lidí na prodloužený víkend a na začínající prázdniny, kvůli tomu se v sobotu na mnoha místech tvořily dlouhé kolony.

Důležitá je kontrola

Policisté apelují na řidiče, aby svá vozidla před odjezdem na dovolenou zkontrolovali. Majitelé vozidel by se měli přesvědčit, zda jim fungují brzdy, pneumatiky či světla. Měli by nastudovat trasu a prověřit místa, kde musí mít dálniční známku. K bezpečnější jízdě pomůže podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila také pravidelně dodržovat přestávky při dlouhé jízdě.

Lidé, kteří se chystají do zahraničí, by si měli podle policie dobře nastudovat odlišnosti dopravních předpisů v různých zemích. Ověřit by si měli i to, zda nepotřebují mezinárodní řidičský průkaz. Důležité je podle policistů také znát telefonní čísla na asistenční službu a český zastupitelský úřad.

Správné nastavení sedadla řidiče, hlavových opěrek či správné a bezpečné použití zádržných systémů je podle Zuzany Ambrožové z oddělení BESIP ministerstva dopravy zvlášť důležité pro daleké cesty. Podle ní ani o prázdninách činnost BESIP neutichne. Plánuje 60 cílených preventivních akcí zastřešených kampaněmi a projekty Nemyslíš, zaplatíš!, Domluvme se! a BESIP Team.

Loni o prázdninách zahynulo na silnicích 150 lidí, bylo to o 54 méně než předloni. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, jízda bez bezpečnostních pásů, nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění.