Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prezidentský úřad se bude ucházet nejméně devět kandidátů

Praha – Nejméně devět lidí pravděpodobně splňuje podmínky kandidatury na českého prezidenta, o němž poprvé rozhodnou občané místo parlamentu, a to v lednu příštího roku. K odevzdání přihlášky ministerstvu vnitra zbývají zájemcům jen poslední dva dny. Někteří adepti závěrečný finiš stále využívají k hledání podpory mezi lidmi nebo mezi zákonodárci.

4.11.2012 4
SDÍLEJ:

Pražský hrad.Foto: VLP/Miroslav Rendl

Oficiálně se již registrovali místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý, poslední úřednický premiér Jan Fischer, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Miloš Zeman.

V pondělí se k nim připojí bývalá europoslankyně Jana Bobošíková (Suverenita) a výtvarník a skladatel Vladimír Franz, oba na základě nominace řadových občanů.

Potřebné hlasy shání i herečka Táňa Fischerová a podnikatel a nový senátor Tomio Okamura. O splnění podmínek se do poslední chvíle snaží též prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který nově hledá podporu i mezi zákonodárci. Celkem ohlásilo zájem obsadit křeslo po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi na 25 lidí. Spojuje je kromě prezidentských ambicí i to, že žádný z nich není Václav.

Nejvíce hlasů má Miloš Zeman

Nejvíce hlasů od lidí podporujících kandidaturu se podařilo shromáždit Zemanovi, získal 105.000 hlasů. Překonal tak Fischera, jehož podpořilo zhruba 101.000 lidí. Fischer ale se sběrem přestal dřív a dřív se i zaregistroval. Roithové se pod petici podepsalo přibližně 81.000 lidí. Dlouhý, který studentům nabídl sbírání podpisů jako brigádu, shromáždil podpisy asi 60.000 lidí. Dienstbierovi dalo podpis 55.000 občanů, využil ale stranickou nominaci svých kolegů ze Senátu. Senátní nominací disponoval také Zeman. Podpisy nesbírali kandidáti TOP 09 a ODS Schwarzenberg a Sobotka, které nominovali straničtí kolegové v parlamentu.

Ministerstvo vnitra dostalo také přihlášku od inženýra Jiřího Kesnera, ale bez patřičné podpory. Pokud uchazeč k nominaci nedodá petici s nejméně 50.000 podpisy na podporu své kandidatury, případně ho nenavrhne alespoň 20 poslanců či deset senátorů, z volby bude vyřazen. Kandidáti budou muset do úterý 6. listopadu založit svůj volební výbor, který bude zodpovídat za financování volební kampaně a pořídit si bankovní účet pro financování kampaně.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 11. a 12. ledna 2013. Pokud v něm žádný z kandidátů nedostane nadpoloviční většinu hlasů, lidé si budou vybírat hlavu státu ze dvou nejúspěšnějších ve volebním finále o dva týdny později.

Výběr uchazečů o funkci prezidenta České republiky

(řazeni abecedně; první kolo volby se bude konat 11. a 12. ledna 2013):

Uchazeči, kteří mají podporu potřebného počtu poslanců či senátorů, nebo oznámili, že již získali 50.000 podpisů:

Jana Bobošíková (48; kandidátka strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové) – bývalá europoslankyně neúspěšně kandidovala v prezidentských volbách v únoru 2008, navrhla ji KSČM. Koncem září její strana oznámila, že má potřebných 50.000 podpisů. Kandidaturu chce oficiálně podat v pondělí 5. listopadu.

Jiří Dienstbier (43; kandidát ČSSD) – senátor, místopředseda ČSSD, právník, syn prvního polistopadového ministra zahraničí. Přestože měl potřebnou podporu zákonodárců ČSSD, sbíral i podpisy. Kandidaturu oficiálně podal v pátek 2. listopadu. Využil nominaci senátorů své strany, souběžně získal také 55.000 podpisů občanů.

Vladimír Dlouhý (59; nezávislý) – ekonom, poradce investiční banky Goldman Sachs, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), bývalý ministr průmyslu a obchodu. Hranici 50.000 podpisů pod peticí překročil začátkem října, a do 2. listopadu, kdy se zaregistroval, mu přibylo dalších 10.000 podpisů.

Jan Fischer (61; nezávislý) – viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, bývalý úřednický premiér, předtím strávil svůj profesní život v ČSÚ. Do pondělí 22. října nasbíral přes 101.000 podpisů a jeho tým poté oznámil formální zahájení registrace.

Zuzana Roithová (59; kandidátka KDU-ČSL) – europoslankyně, bývalá ministryně zdravotnictví. Začátkem října oznámila, že získala 67.000 podpisů. Nominaci podala 29. října, pod peticí bylo podepsáno asi 81.000 lidí.

Karel Schwarzenberg (74; kandidát TOP 09 a STAN) – ministr zahraničí a předseda strany TOP 09. Má potřebnou podporu od zákonodárců TOP 09 a STAN, 4. října získal podpisy všech 40 poslanců své strany a spřízněného hnutí.

Přemysl Sobotka (68; kandidát ODS) – první místopředseda Senátu, předseda ODS v Libereckém kraji. Má potřebnou podporu od zákonodárců ODS. Svou kandidaturu podal 25. října, podpořili ho všichni poslanci a senátoři ODS.

Miloš Zeman (68; kandidát Strany práv občanů – zemanovci, SPOZ) – bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD, nyní čestný předseda SPOZ. Na podporu kandidatury nasbíral 105.439 podpisů a 1. listopadu petici zaregistroval na ministerstvu vnitra.

Uchazeči, kteří podle dostupných informací možná získají potřebných 50.000 podpisů:

Táňa Fischerová (65; nezávislá) – herečka, bývalá poslankyně koalice US-DEU a lidovců. Angažuje se v řadě charitativních organizací. Toto úterý měla podle Literárních novin nasbíráno přes 42.000 podpisů.

Vladimír Franz (53; nezávislý) – hudební skladatel a pedagog. Jeho kandidatuře předcházela recesistická akce na sociálních sítích, na jejíž úspěch pak Franz reagoval. Jeho příznivci oznámili, že mají nasbíráno 49.411 podpisů a čekají ještě na dodání archů z krajů. Kandidaturu chce oficiálně podat v pondělí 5. listopadu.

Tomio Okamura (40; nezávislý) – senátor, podnikatel, druhý viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Kandidaturu potvrdil 20. října poté, co byl zvolen do Senátu. Do konce října nasbíral kolem 40.000 podpisů.

Výběr z ostatních uchazečů, kteří ohlásili zájem kandidovat v přímé volbě hlavy státu:

Petr Cibulka (62; Volte Pravý blok) – předseda strany Volte Pravý blok (celý název strany na www.cibulka.net).

Martin Fafejta (43; nezávislý) – sociolog, vysokoškolský učitel.

Ladislav Jakl (52; kandidát Strany svobodných občanů) – tajemník prezidenta republiky, hudebník, někdejší novinář. Získal zhruba 20.000 podpisů, jeho strana oznámila, že se pokusí sehnat podpisy poslanců.

Jiří Kesner – Kandidaturu sebe sama již poslal ministerstvu vnitra, ovšem bez potřebné petice s 50.000 podpisy.

Rut Kolínská (59; nezávislá) – zakladatelka a organizátorka mateřských center.

Pavel Kořán (51; nezávislý) – podnikatel. Někdejší vědecký pracovník a majitel firmy LAO, která se zabývá laserovými a optickými systémy. Koncem října měl asi 25.000 podpisů.

Karel Muzikář starší (72; nezávislý) – lobbista, podle médií dříve blízký Václavu Klausovi.

Jana Lysoňková (55; nezávislá) – léčitelka, kartářka a vědma

Jaroslav Popelka (56; nezávislý) – aktivista, bývalý disident, představitel Holešovské výzvy.

Karel Randák (57; nezávislý) – bývalý ředitel civilní rozvědky, spolupracovník protikorupčního fondu Karla Janečka. Počet podpisů pod jeho peticí se koncem října pohyboval v řádu tisíců.

Klára Samková (49; nezávislá) – advokátka. V roce 2003 ji prezident Václav Klaus nominoval na ústavní soudkyni, Senát ji ale odmítl. Podle svých slov měla před týdnem několik tisíc podpisů.

Jan Šinágl (59; nezávislý) – publicista, politický aktivista.

Jaroslav Vojtek (65; kandidát Československé strany socialistické) – předseda Československé strany socialistické.

Lidé, kteří zájem kandidovat na prezidenta nejprve ohlásili a později stáhli:

Emil Adamec (39; nezávislý) – sochař, žije v Hongkongu. Kandidaturu přerušil začátkem října, údajně kvůli nedostatku peněz. Měl asi 700 podpisů.

Jiří Karas (70; nezávislý) – velvyslanec v Bělorusku, bývalý poslanec KDU-ČSL, oficiálním kandidátem strany ale nebyl.

Tomáš Vandas (43; kandidát Dělnické strany sociální spravedlnosti, DSSS) – předseda krajně pravicové DSSS. Konec svého pokusu získat podpisy ohlásil 1. listopadu, do té doby měl 39.000 podpisů.

Milan Zelený (70; nezávislý) – ekonom působící na Fordham University v New Yorku a dalších univerzitách. Možné kandidatury se vzdal již v létě.

Autor: ČTK

4.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
45 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Betlémské světlo dovezla z Vídně čtveřice skautů.
2 21

Skauti přivezli z Vídně Betlémské světlo. Předávali ho už na nádraží

AKTUALIZOVÁNO

Wilders a Le Penová v Praze: Proti migraci je třeba bojovat i zdí. Svrhněme EU!

Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vsadil v Praze na českou notu, nadšenému publiku na konferenci krajně pravicových stran připomínal českou historii a na podporu svých myšlenek neváhal použít i některé významné české osobnosti. 

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

/ROZHOVOR/ Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Jak vybrat správnou matraci pro zdravý spánek

Potřebujete si pořídit novou matraci a nevyznáte se v tom, která je pro vás vhodná? Vybírejte skutečně pečlivě a nezapomeňte také na rošt, protože teprve vhodná matrace s dobrým roštem poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění, což je pro zdravý spánek nezbytné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT