O zvolení do třetiny Senátu se v říjnových volbách utká 243 kandidátů, což je o deset více než před dvěma lety. Největší výběr budou mít voliči v Praze 1, kde kandiduje 15 lidí. Naopak ve Vyškově a Přerově budou lidé vybírat jen z pěti kandidátů. Před šesti lety, kdy se volilo ve stejných obvodech, úřady zaregistrovaly rovných 200 uchazečů. Lhůta pro registraci senátních kandidátek dnes skončila.

Několik kandidátů úřady odmítly zaregistrovat. Odmítnutým uchazečem je například nezávislý kandidát Roman Gawlas z Karviné, který podle karvinského úřadu ani nesložil kauci, ani v zákonné lhůtě nedodal potřebných tisíc podpisů. Ze stejných důvodů nebyla v Kladně zaregistrována přihláška nezávislé kandidátky Miloslavy Chalupové. Ještě před registrací svou kandidátku na Českolipsku stáhl zástupce politického hnutí SMĚR – česká cesta.

Nejvíce mandátů, a to 23, bude obhajovat sociální demokracie. Pokračovat v senátorském křesle chce například ministr školství Marcel Chládek i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Opoziční ODS bude obhajovat tři posty, komunisté jeden. Také vládní hnutí ANO vyšle do boje svého ministra, a to šéfa dopravy Antonína Prachaře.

Mezi kandidáty jsou rovněž sportovci, lékaři a vědci. Ve volebním obvodě Žďár nad Sázavou se bude o hlasy voličů ucházet trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Někteří senátoři, kteří mandát obhajují, vyměnili politický dres. Například v Brně Miloš Janeček, který před šesti lety uspěl za ČSSD, nyní kandiduje za stranu Republika, kterou založil bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka. Podobně v Hradci Králové dosluhující senátor za ČSSD Vladimír Dryml nyní kandiduje za stranu Domov.

Ne všechny sněmovní strany postavily kandidáty ve všech 27 obvodech. Občanští demokraté se v několika obvodech dohodli s TOP 09 na společné podpoře jednoho kandidáta.

První kolo senátních voleb se uskuteční společně s komunálními volbami 10. a 11. října. Kromě toho budou lidé v Praze 10 volit 19. a 20. září nástupce za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který se stal europoslancem.

Přehled známých kandidátů v jednotlivých volebních obvodech pro letošní volby do Senátu 10. a 11. října (v rámci obvodu řazeni abecedně, v závorce navrhující politický subjekt):

Volební obvod č. 3 – Cheb

dosavadní senátor: Miroslav Nenutil (ČSSD)

kandidáti:

Jaroslav Bradáč (SPO) – konstruktér, člen rady města Skalná

Jiří Dufka (ANO) – zemědělec

Pavel Hojda (KSČM) – bývalý poslanec

Václav Jakl (Svobodní) – živnostník

Jaroslav Kočvara (ODS) – ředitel gymnázia

Miroslav Nenutil (ČSSD) – senátor

Vítězslav Padevět (TOP 09) – podnikatel

Libor Špaček (Piráti) – vědecký pracovník

Volební obvod č. 6 – Louny

dosavadní senátor: Marcel Chládek (ČSSD)

kandidáti:

Zdeňka Hamousová (ANO) – starostka Žatce

Marcel Chládek (ČSSD) – senátor a ministr školství

Eva Kašová (KSČM) – lékařka

Jiří Loskot (nezávislý) – podnikatel

Leo Steiner (KDU-ČSL) – manažer, učitel

Luděk Štíbr (ODS) – školní inspektor

Ivo Trešl (Město pro vás) – lékař

Vladimír Záhorský (Nezávislí) – lékař

Volební obvod č. 9 – Plzeň-město

dosavadní senátor: Jiří Bis (ČSSD)

kandidáti:

Lumír Aschenbrenner (Koalice pro Plzeň) – starosta obvodu Slovany

Ladislav Cabada (TOP 09) – politolog, vysokoškolský u­čitel

Michal Drabík (Alternativa pro Plzeň)

Jiřina Holotová (Úsvit) – učitelka

Karel Kvit (KSČM) – pracovník bezpečnostní agentury

Miloslava Rutová (ANO) – speciální pedagožka

Petr Rybář (KDU-ČSL) – manažer, starosta Jednoty Orel

Václav Šimánek (ČSSD) – náměstek hejtmana, lékař

Volební obvod č. 12 – Strakonice

dosavadní senátor: Miroslav Krejča (zvolen za ČSSD)

kandidáti:

Vítězslava Baborová (KSČM) – učitelka

Martin Gregora (TOP 09) – dětský lékař

Robert Huneš (KDU-ČSL) – ředitel hospicu

Karel Kratochvíle (ČSSD) – ředitel hřebčince

Miroslav Krejča (Republika) – senátor

Jiří Mánek (ODS) – přírodovědec, bývalý ředitel NP Šumava

Petr Martan (SPO) – lesník, publicista

Elvíra Tomášková (Úsvit) – právnička

Václav Trojan (Svobodní) – psycholog

Mario Vlček (ANO) – podnikatel

Volební obvod č. 15 – Pelhřimov

dosavadní senátor: Milan Štěch (ČSSD)

kandidáti:

Zdeňka Bečková (Starostové pro občany) – starostka Červené Řečice

Josef Doubek (ODS) – advokát

Josef Fučík (ANO) – jednatel společnosti

Lubomír Havránek (Svobodní) – živnostník

Ivo Jahelka (TOP 09) – advokát

Stanislav Kovář (SZ) – architekt

Tomáš Křišťan (KDU-ČSL) – místostarosta Humpolce, učitel, zemědělec

Miroslav Lidinský (Občanská konzervativní strana) – prezident České golfové asociace hendikepovaných

Radek Nejezchleb (KSČM) – revizor ČD

Milan Štěch (ČSSD) – předseda Senátu

Volební obvod č. 18 – Příbram

dosavadní senátor: Josef Řihák (ČSSD)

kandidáti:

Martin Bartoš (Otevřená radnice + Úsvit) – podnikatel

Karel Beneš (Svobodní) – lékař

Jiří Burian (ODS) – starosta Sedlčan

Vladimír Danda (ANO) – lékař

Josef Hála (KSČM) – starosta Jinců

Josef Řihák (ČSSD) – senátor, bývalý hejtman

Václav Švenda (TOP 09) – středoškolský učitel

Volební obvod č. 21 – Praha 5

dosavadní senátor: Miroslav Škaloud (ODS)

kandidáti:

Věra Adámková (ANO) – kardioložka

Vladimír Balaš (TOP 09) – pedagog

Karol Hrádela (Úsvit) – advokát

Milan Jančík (Konzervativní aliance 2014) – bývalý starosta Prahy 5, právník

Miluše Korbelová (Svobodní) – ekonomka

Václav Láska (KDU-ČSL se SZ) – advokát

Lubomír Ledl (KSČM) – ředitel obchodní společnosti

Dimiter Petrov (Republika) – právník

Daniel Solis (Ne Bruselu – Národní demokracie) – politolog

Stanislav Štech (ČSSD) – profesor psychologie

Pavel Žáček (ODS) – historik

Volební obvod č. 24 – Praha 9

dosavadní senátor: Tomáš Kladívko (ODS)

kandidáti:

Zuzana Baudyšová (ANO) – ředitelka Nadace Naše dítě

Miroslav Froněk (Konzervativní aliance 2014) – bývalý starosta Prahy 14

Petr Hannig (Strana zdravého rozumu) – skladatel

Tomáš Kladívko (ODS) – senátor

František Křížek (KSČM) – odborář

Ivan Noveský (Domov) – ředitel společnosti

František Pecka (Svobodní) – podnikatel

Oldřich Pelčák (ČSSD) – důchodce, někdejší vojenský pilot a kandidát kosmického letu

Ilona Picková (SZ s KDU-ČSL) – pražská zastupitelka

Uwe Ludvik Vanik (Republika)

Jiří Vávra (TOP 09) – vědec

Volební obvod č. 27 – Praha 1

dosavadní senátor: Zdeněk Schwarz (ODS)

kandidáti:

Martin Bursík (TOP 09) – předseda Liberálně ekologické strany, bývalý ministr životního prostředí

Miloslav Dočekal (SNK Evropští demokraté) – bývalý policejní rada

Dagmar Gušlbauerová (KSČM) – referentka

Václav Hampl (KDU-ČSL s SZ) – profesor 2. lékařské fakulty UK, bývalý rektor UK

Zdeňka Chromíková (Domov) – ekonomka

Laura Janáčková (ANO) – sexuoložka

Eva Jurinová (Republika) – bývalá hlasatelka

Milan Jurových (SPO) – vrtař a geolog

Ivo Kasal (Antibursík – Stop ekoteroru) – právník, předseda strany

Rudolf Mládek (Občanská konzervativní strana) – dopravní specialista

Petr Pavlík (ČSSD) – šéf poradců ministra školství

Aleš Rykl (Svobodní) – manažer prodeje

Zdeněk Schwarz (ODS) – senátor a lékař, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy

Vladimír Stwora (NE Bruselu – Národní demokracie) – publicista

Petr Šefl (Úsvit) – hudebník

Volební obvod č. 30 – Kladno

dosavadní senátor: Jiří Dienstbier (ČSSD)

kandidáti:

Rudolf Carvan (KSČM) – policista

Jiří Dienstbier (ČSSD) – senátor, ministr pro lidská práva

Josef Hausmann (NE Bruselu – Národní demokracie) – spisovatel

Otto Chaloupka (Republika) – podnikatel a politik

Karel Kasal (Spojení demokraté-Sdružení nezávislých) – podnikatel

Lenka Kohoutová (ODS) – bývalá poslankyně

Jiří Landa (ANO) – lékař

Radek Stehlík (Aktiv nezávislých občanů) – výtvarník

Jana Šrámková (Klub angažovaných nestraníků) – středoškolská učitelka

Michaela Vojtová (TOP 09) – ekonomka

Volební obvod č. 33 – Děčín

dosavadní senátor: Jaroslav Sykáček (ČSSD)

kandidáti:

Josef Holub (ODS) – viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Marcela Dvořáčková (ANO) – manažerka

Vladimír Gregor (Svobodní) – podnikatel (distribuce olejů), finanční poradce

Jaroslav Kuba (NE Bruselu – Národní demokracie) – ústavní právník

Zbyněk Linhart (STAN) – starosta Krásné Lípy

Jaroslav Sykáček (ČSSD) – senátor

Václav Šenkýř (KSČM) – organizační a ekonomický poradce

Petr Šmíd (SPO) – ředitel ZŠ ve Varnsdorfu

Martin Zíka (Piráti) – podnikatel

Josef Zoser (PRO!Zosera) – starosta Jiřetína pod Jedlovou

Volební obvod č. 36 – Česká Lípa

dosavadní senátor: Karel Kapoun (ČSSD)

kandidáti:

Milan Adamec (ANO) – úředník

Miroslav Coufal (SPO) – lékař, bývalý senátor

Jan Dvořák (KSČM) – strážník, krajský zastupitel

Josef Jadrný (SZ) – náměstek hejtmana Libereckého kraje

Karel Kapoun (ČSSD) – senátor, místostarosta města Doksy

Libor Kleibl (PRO Sport a Zdraví) – ředitel FC Slovan Liberec

Karel Tejnora (ODS) – lékař, bývalý senátor

Jiří Vosecký (STAN) – starosta Okrouhlé

Oldřich Voženílek (Svobodní) – advokát

Volební obvod č. 39 – Trutnov

dosavadní senátor: Pavel Trpák (ČSSD)

kandidáti:

Slavomír Brádler (KSČM) – důchodce

Jaroslava Hamerková (SPO) – specialistka obchodu

Jiří Hlavatý (ANO) – podnikatel, majitel společnosti Juta

Pavel Káňa (ODS) – trutnovský radní, učitel

Adolf Klepš (TOP 09) – náčelník krkonošské horské služby

Stanislav Penc (Kozí alternativa) – obhájce lidských práv, chovatel

Stanislav Rudolfský (Hnutí dobrých proměn) – vinař

Pavel Trpák (ČSSD) – senátor, lékař

Volební obvod č. 42 – Kolín

dosavadní senátor: Pavel Lebeda (za ČSSD)

kandidáti:

Regina Davídková (ANO) – ekonomka

Pavel Kárník (TOP 09) – ředitel knihovny

Pavel Lebeda (Republika) – senátor

Milan Rak (ODS) – lékař

Roman Škrabánek (Úsvit) – podnikatel

František Švarc (KSČM) – předseda okresního výboru strany

Emilie Třísková (ČSSD) – ředitelka centra sociálních a zdravotních služeb

Volební obvod č. 45 – Hradec Králové

dosavadní senátor: Vladimír Dryml (zvolen za ČSSD, nyní nezařazený)

kandidáti:

Vladimír Dryml (Domov) – senátor, lékař

Jiří Hejhálek (Svobodní) – vydavatel odborných technických časopisů, fyzik

Jiří Hladík (Doma) – daňový poradce

Pavel Křížek (SZ) – podnikatel

Anna Maclová (KDU-ČSL) – náměstkyně hradeckého primátora

Jaroslav Malý (ČSSD) – náměstek ředitele FN Hradec Králové

Ladislav Minařík (Úsvit) – bývalý velitel vojenského letectva

Jiří Oliva (TOP 09) – bývalý poslanec

Přemysl Škácha (ANO) – generál

Lubomír Štěpán (KSČM) – zastupitel Hradce Králové

Oldřich Vlasák (ODS) – bývalý europoslanec a bývalý primátor Hradce Králové

Volební obvod č. 48 – Rychnov nad Kněžnou

dosavadní senátor: Miroslav Antl (ČSSD)

kandidáti:

Miroslav Antl (ČSSD) – senátor, právník

Václav Cempírek (TOP 09) – bývalý poslanec

Soňa Hlavová (SPO) – lékařka

Roman Kučera (Piráti) – servisní technik a fotograf

Josef Lukášek (KSČM) – krajský radní

Petr Sadovský (ANO) – podnikatel

Luboš Řehák (KDU-ČSL) – starosta obce Val

Volební obvod č. 51 – Žďár nad Sázavou

dosavadní senátorka: Dagmar Zvěřinová (ČSSD)

kandidáti:

František Bradáč (KDU-ČSL) – technik, manažer investic

Josef Fendrych (Svobodní) – živnostník

Jiří Havlíček (TOP 09) – starosta Krucemburku

Ivo Kaštan (Občanské konzervativní strana) – podnikatel a motokrosový závodník

Miloš Komínek (Solidarita, vlast a zákon) – podnikatel

Josef Mička (SPO) – podnikatel

Jiří Nekovář (Úsvit) – hasič

Petr Novák (nezávislý) – trenér rychlobruslení

Jaroslav Ptáček (ODS) – ředitel ZŠ

Ladislav Stalmach (Starostové pro občany) – starosta obce Vír

Petr Stoček (KSČM) – projektant

Dagmar Zvěřinová (ČSSD) – senátorka, starostka Žďáru n. Sázavou

Volební obvod č. 54 – Znojmo

dosavadní senátorka: Marta Bayerová (KSČM)

kandidáti:

Marta Bayerová (KSČM) – senátorka

Petr Firbas (ANO) – odborník na jadernou energetiku

Petr Krátký (nezávislý) – jihomoravský zastupitel

Petr Michek (Ano prosperitě Znojemska) – podnikatel

Jiří Němec (KDU-ČSL) – krajský radní, zemědělec

Karel Podzimek (ODS) – lékař

Pavel Štohl (ČSSD) – prorektor Soukromé vysoké školy ekonomické Znojmo

Vladimír Železný (Nezávislí demokraté) – žurnalista

Volební obvod č. 57 – Vyškov

dosavadní senátor: Ivo Bárek (ČSSD)

kandidáti:

Ivo Bárek (ČSSD) – senátor, místostarosta Vyškova

Roman Celý (KDU-ČSL) – náměstek jihomoravského hejtmana

Zdeněk Koudelka (KSČM) – krajský zastupitel

Zdeněk Šigut (TOP 09/STAN) – pedagog a mediátor

Pavel Zůna (ANO) – pedagog

Volební obvod č. 60 – Brno-město

dosavadní senátor: Miloš Janeček (ČSSD)

kandidáti:

Jan Bobrovský (ODS) – basketbalový trenér

Karel Doležal (ČSSD) – ředitel Úrazové nemocnice Brno

Miloš Janeček (Republika) – senátor, lékař

Michal Marek (TOP 09/STAN) – vědec

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) – sociolog a pedagog, ředitel Fondu ohrožených dětí v Brně

Miloslava Pošvářová (SZ) – expertka na dopravní stavby

Karel Schmeidler (ANO) – architekt

Helena Sýkorová (KSČM) – zastupitelka Brna

Jiří Šoltys (Občané ČR) – poradce v oblasti legislativy

Volební obvod č. 63 – Přerov

dosavadní senátor: Jiří Lajtoch (ČSSD)

kandidáti:

Dušan Hluzín (TOP 09) – náměstek primátora

Michal Chromec (ČSSD) – ředitel družstva Medeor

Antonín Prachař (ANO) – ministr dopravy

Miroslav Raindl (KSČM) – psycholog, zastupitel města Hranice

Jitka Seitlová (KDU-ČSL a SZ) – manažerka a specialistka v oblasti ochrany životního prostředí a územního rozvoje

Volební obvod č. 66 – Olomouc

dosavadní senátor: Karel Korytář (ČSSD)

kandidáti:

Zdeněk Beňo (KSČM) – OSVČ, zastupitel Uničova

Pavel Foretník (Úsvit) – ředitel Rádia Haná

Karel Korytář (ČSSD) – senátor, zastupitel

Jiří Novák (Domov) –

Alena Šromová (KDU-ČSL) – lékařka, členka rady města Litovle

Radek Vincour (ODS) – ředitel Městského kulturního zařízení v Uničově, obecní zastupitel

Zdenka Wagnerová (Republika) – podnikatelka

Jan Zahradníček (ANO) – starosta Medlova

Volební obvod č. 69 – Frýdek-Místek

dosavadní senátorka: Eva Richtrová (ČSSD)

kandidáti:

Martin Adamec (Naše město F-M) – lékař

Slavomír Bača (TOP 09/STAN) – agronom

Jiří Carbol (KDU-ČSL) – starosta obce Dobrá

Stanislav Fridrich (ANO) – podnikatel

Jiří Hájek (ČSSD) – ředitel a zakladatel cestovní kanceláře

Eva Pastušková (ODS) – prezidentka občanského sdružení Kiwanis na pomoc nemocným dětem

Ivan Vrba (KSČM) – právník

Volební obvod č. 72 – Ostrava-město

dosavadní senátor: Petr Guziana (zvolen za ČSSD, nyní člen hnutí Šance)

kandidáti:

Pavel Bartoš (ODS) – předseda představenstva FITE a.s., prezident sdružení pro rozvoj Moravskoslezské­ho kraje

Lukáš Curylo (KDU-ČSL) – ředitel Charity České republiky

Petr Gajdáček (KSČM) – technolog

Petr Guziana (SPO) – senátor, lékař

Petr Chodura (Toryové) – podnikatel

Jiří Joneš (TOP 09/STAN) – poradce pro finanční plánování

Peter Koliba (ANO) – lékař

Petr Mihálik (ČSSD) – místostarosta městského obvodu Ostrava-Poruba

Věra Racková (Ostravské fórum) – nezávislý konzultant v oblasti sociálních služeb

Radoslav Štědroň (Strana práce) – ekolog a geograf

Radim Žebrák (Ostravak) – biolog a ekolog

Volební obvod č. 75 – Karviná

dosavadní senátor: Radek Sušil (nestraník za ČSSD)

kandidáti:

Werner Bernatík (ODS) – vysokoškolský pedagog

Tomáš Gallik (KSČM) – horník

Martin Gebauer (ANO) – lékař

Česlava Lukaštíková (Nezávislí) – ředitelka školy

Radek Sušil (ČSSD) – senátor, lékař

Vladislav Szkandera (KDU-ČSL) – farář Slezské církve evangelické augsburského vyznání

Volební obvod č. 78 – Zlín

dosavadní senátorka: Alena Gajdůšková (ČSSD)

kandidáti:

Vlastislav Antolák (KSČM) – důchodce, bývalý poslanec

Jan Bravenec (Úsvit) – podnikatel, manažer

František Čuba (SPO) – krajský radní

Aleš Dufek (KDU-ČSL) – advokát, náměstek primátora Zlína, předseda hnutí Zlín 21

Alena Gajdůšková (ČSSD) – senátorka

Aloisie Jurkovičová (ANO) – advokátka

Olga Křížová (Republika) – bývalá lyžařka, zaměstnankyně sportovního zařízení

Luděk Maděra (Piráti) – počítačový odborník, aktivista

Karel Nedbálek (Česká Suverenita) – právní a ekonomický poradce

Jiří Sýkora (ODS) – lékař

Jan Zlínský (Nezávislí) – právník

Petr Žůrek (STAN) – místostarosta obce Lhotsko

Volební obvod č. 81 – Uherské Hradiště

dosavadní senátorka: Hana Doupovcová (ČSSD)

kandidáti:

Alessandro Alagia (Vize 2014) – podnikatel, majitel zámku v Ořechově

Pavel Botek (KDU-ČSL) – místostarosta Ostrožské Nové Vsi

Zdeněk Botek (ANO) – ředitel gymnázia

Hana Doupovcová (ČSSD) – senátorka

Luděk Galuška (nezávislý) – historik a archeolog

Václav Hučík (nezávislý) – živnostník

Ivan Mařák (KSČM) – náměstek hejtmana Zlínského kraje

Stanislav Mikula (Zdravé Hradiště a Masarykova demokratická strana) – podnikatel

Jan Pijáček (ODS) – starosta Vlčnova

Ivo Valenta (Strana soukromníků ČR) – podnikatel, zakladatel skupiny Synot