„V České republice se rozhořel zuřivý právní boj o osud dvaceti ohromných pláten Alfonse Muchy, zakladatele stylu zvaného secese,“ začíná zpráva redaktora BBC, který se vypravil do Moravského Krumlova a navštívil starostu Jaroslava Mokrého.

"Krumlov Epopej zachránil"

„Slovanská epopej je duší Moravského Krumlova,“ říká starosta města Jaroslav Mokrý. „A Krumlov,“ dodává s rukama pevně opřenýma o stůl, „Krumlov Epopej zachránil.“ Je to velký stůl, téměř skrytý pod hromadami úředně vyhlížejících papírů.

Hromady jsou uspořádané a srovnané, zrovna tak jako jejich majitel. Z poličky přísně shlíží busta prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. „Krumlov Epopej zachránil před tím, aby úplně shnila,“ dodává starosta a hladí si bezchybně zastřižené vousy,popisuje rozhovor se starostou zpravodaj BBC.

Kde je spravedlnost? Praha má umění dost…

Reportér se poté vypravil na krumlovský zámek prohlédnout si Muchova plátna. „Snové, takřka nadpřirozené obrazy ukazují dějinné zkoušky a rány českého národa a Slovanů. Na jednom hrozivě působivém plátně klečí mladá žena tisknoucí k prsům nemluvně nad řadou přízračných mrtvol, zatímco v dálce hoří její vesnice. Na dalším sedí v křesle shrbený učitel národů Jan Ámos Komenský a hledí před studené šedé moře,“ popisuje své dojmy reportér.

Článek poté popisuje historii samotných pláten a jejich stěhování do Krumlova. „Nyní je ale Praha chce zpět a hněv v ulicích Krumlova je přímo hmatatelný,“ píše zpravodaj britské stanice, který se na názor zeptal místní kadeřnice Jany Králové. „O Epopej je tu dobře postaráno. Nechápu proč musí mít Praha všechno a my nemáme mít nic. Praha je uměleckých děl už plná dost. Proč proboha nemůžeme mít něco i my tady v Krumlově,“ cituje článek krumlovskou obyvatelku.

Poté reportér popisu nynější spor mezi Prahou a Krumlovem, připomíná demonstraci studentů před zámkem i podporu, kterou Krumlovským vzkázal prezident Klaus. Cituje i vyjádření pražského radního Ondřeje Pechy, že jde o absolutně absurdní situaci a porušení vlastnických práv hlavního města. Na závěr článek opět cituje starostu. „Praha vypadá velmi špatně v očích celé země, ne jen Moravanů. Dostáváme stovky dopisů. Mnohé jsou od Pražanů, kteří píší, jak jsou znechuceni svými zvolenými představiteli. Jsou znechuceni tím, jak se metropole chová k malému moravskému městečku, které zachránilo cenné umělecké dílo. Je to, prostě a jednoduše, ostuda,“ říká v závěru článku BBC Mokrý. Článek BBC si můžete přečíst zde: http://www.bbc.co.uk/…ope-10929889