Vyjádření ministerstva redakce shání.

V Česku byl letos spuštěn na pomoc uprchlíkům nový Státní integrační program (SIP). Zahrnuje výuku češtiny, seznamování s kulturou a demokracií nebo pomoc s bydlením. Integrace má dvě základní fáze. První je pobyt v integračních azylových střediscích s intenzivní výukou češtiny a s přípravou na budoucí život v ČR.

Čtěte také: Neziskovky dostaly 72 milionů na uprchlíky

Druhou fází je integrace v obcích, kterou má zajišťovat právě generální poskytovatel integračních služeb. Na letošní rok zakázku získala Charita ČR, vypsání tendru na příští tři roky schválila vláda na konci srpna. Ročně by podle předpokladu měla být hodnota zakázky 173,5 milionu korun. Částka se odvíjí od žadatelů o mezinárodní ochranu, jejichž počet ministerstvo vnitra v příštích třech letech odhaduje na 2000 ročně.

Podfinancování zakázky

Zájem stát se generálním poskytovatelem integračních služeb ale neprojevila do poloviny prosince žádná organizace, tedy ani Charita ČR. "Na základě nabytých zkušeností jsme vyhodnotili podmínky výběrového řízení jako neslučující se s realitou praxe," uvedl k rozhodnutí organizace její mluvčí Jan Oulík. Za jeden z hlavních problémů Charita ČR označuje podfinancování zakázky. Uvádí, že již letos musela na program kvůli zachování kvality služeb doplácet ze svého. Podle Charity ČR je za peníze vyčleněné na rok možné zajistit integraci přibližně 500 osob, ne 2000, jak plánuje ministerstvo.

Na příští rok tak úřad musí najít náhradní řešení. Vládě navrhuje, aby se generálním poskytovatelem stala Správa uprchlických zařízení (SUZ), kterou zřizuje ministerstvo vnitra. "Současně budou v průběhu roku 2017 prověřeny možnosti dalšího postupu včetně vyhlášení nové významné veřejné zakázky," uvádí se ve zprávě pro vládu.

Čtěte také: Kolik stojí cizinci v Česku? Přes tři sta milionů

SUZ má podle úřadu dostatečné kapacity a zároveň i zkušenosti s integrací cizinců. Organizace od ministerstva dostane na nové úkoly 46,5 milionu korun na rok, dalších 127 milionu v závislosti na konkrétním počtu přesídlených uprchlíků na české území z Azylového, migračního a integračního fondu.

Program se osvědčil

Ministerstvo vnitra si dosavadní výsledky programu pochvaluje. V důvodové zprávě pro vládu píše, že se osvědčil. "A to zejména z důvodu komplexnosti poskytování integračních služeb ve shodě s individuálním přístupem ke klientovi," uvádí. Charita ČR podle vnitra společně se subdodavateli integračních služeb, kterými byli neziskové organizace, poskytla integrační služby pro 313 lidí formou individuálních integračních plánů.

Do konce letošního října požádalo o azyl v Česku 1273 cizinců, což bylo o 28 meziročně víc. Nejčastěji chtějí azyl občané Ukrajiny, kteří tvoří zhruba třetinu žadatelů. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostmi.