S jejím zněním z pera ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) není spokojen ani předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Nelíbí se mu, že by funkční období nejvyššího žalobce mělo být jen sedmileté, přechodné setrvání vrchních návladních dvouleté či tříleté a výběrová komise složena ze dvou zástupců ministerstva spravedlnosti, dvou státních zástupců a jednoho soudce.

Sporné komise

„Jde o radikální útok na šéfy žalobců. Po příštích volbách by Andrej Babiš mohl přeobsadit celé vedení státního zastupitelství, čímž by se problém politického ovlivňování státního zastupitelství dramaticky zhoršil,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kritizoval fakt, že ministerstvo nezohlednilo ani jednu jeho připomínku a že se novelou chce zbavit jeho a obou vrchních žalobců.

„Za zcela zásadní změnu, která jednoznačně odporuje paní ministryní deklarovanému cíli, jímž by mělo být posílení nezávislosti státního zastupitelství, považuji navržený výběr vedoucích státních zástupců,“ sdělila Deníku vedoucí pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Je přesvědčena, že jde o snahu přitáhnout státní zastupitelství pevněji pod moc výkonnou. Systémově nepřijatelná je pro ni přítomnost soudce v komisi. „Soudci nenesou ani nemohou nést institucionální odpovědnost za fungování státního zastupitelství, jejich pozice v komisi není nezávislá, jak se snaží chybně návrh veřejnost přesvědčit,“ míní Bradáčová.

S obdobnou argumentací včera u Marie Benešové ne-uspěli zástupci iniciativy Rekonstrukce státu. „Ministryně odmítla podpořit úzkou poslaneckou novelu zákona, kterou společně předložili Piráti, ODS a KDU-ČSL, i jiné rychlé řešení ve sněmovně. Situaci státního zastupitelství plánuje řešit vládní novelou, která však zřejmě bude obsahovat značně problematické pasáže,“ řekl Josef Karlický, vedoucí týmu této občanské platformy.

Oprávněné protesty

Ministryně spravedlnosti svůj postoj potvrdila. „Není kam ustupovat, navíc už nešlo o ústupky, ale spíše o diktát. Zákon jde ve čtvrtek do Legislativní rady vlády a uvidíme, jaký bude výsledek projednání,“ řekla Deníku Marie Benešová.

Podle Pavla France z Rekonstrukce státu současná situace dokazuje, že občanské protesty za nezávislou justici byly oprávněné. „Postup vůči státním zástupcům je projevem snahy premiéra a jeho vlády dále posilovat svoji moc ve státě. Jde o překročení červené linie směrem k zajištění kontroly nad třetím pilířem demokracie, kterým je justice,“ míní Franc.