Nejen že mu po tragické události policie naměřila více než jedno a půl promile alkoholu vkrvi, ale podle mnoha očitých svědků neměl u svého Volkswagenu ani rozsvícená světla. Ani to však nebyl dopravní přestupek. „Policisté nemají oporu vzákoně pro sebrání řidičského oprávnění vpodobných případech. Podle zákona se nejednalo odopravní nehodu. Událost se stala na letišti mimo silnice,“ informovala Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Její slova potvrdil ipracovník odboru dopravy Městského úřadu vČeské Lípě Zděněk Kořínek. „Jako přestupek vdopravě jsme to nešetřili. Podle zákona to přestupek nebyl,“říká.

Zatím jediným trestem je tedy zdemolované auto, kdy ostatní účastníci Mimoňský válek vzali spravedlnost do svých rukou a při lynčování naprosto zdemolovali jeho auto.

Bez dalšího trestu však tehdy osmnáctiletý Josef Brožek zČeské Lípy nevyvázne. Bude se u soudu zodpovídat ztrestných činů ublížení na zdraví snásledkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Informoval otom státní zástupce Jiří Hrabal, který 12.prosince podal vtéto věci obžalobu k okresnímu soudu vČeskéLípě.

Za druhý ze jmenovaných trestných činů hrozí pachateli až tři roky odnětí svobody a zákaz činnosti řízení motorových vozidel až na desetlet.

„V obžalobě jsem navrhnul nepodmíněný trest a zákaz činnosti vhorní hranici sazby,“ říká státní zástupce Jiří Hrabal.

„Je zajímavé, že za trestní čin ublížení na zdraví je možné udělit nižší trest než za ohrožení pod vlivem návykové látky,“ ukazuje státní zástupce na nedokonalost našeho trestního zákona.

Za ublížení na zdraví snásledkem smrti by mladíkovy hrozil trest vmaximální výši dva roky vězení, kdežto za ohrožení pod vlivem návykové látky, čímž zákon chápe i řízení snaměřeným alkoholem vyšším než jedno promile, hrozí pachateli už zmiňované tři roky.

Datum hlavního líčení soudce Okresního soudu vČeské Lípě Vlastislav Cháb, který má případ na starosti, doposud nestanovil.