Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obama v Praze: Den první, sledovali jsme ON-LINE

Praha - Barack Obama v Praze! Sledujte on-line Deníku.cz.

4.4.2009 6
SDÍLEJ:

Boeing 737 Air Force One s americkým prezidentem Barackem Obamou na palubě přistál na starém ruzyňském letišti v Praze 4. dubna 2009. Obama se v Praze během dvoudenní návštěvy zúčastní Summitu EU-USA.Foto: Deník/Vít Šimánek

Pro aktualizaci stiskněte klávesu F5.

22:22 - Dnešní on-line přenos v pobytu prezidenta USA Baracka Obamy v Praze končí. Děkujeme za pozornost a budeme se těšit opět v neděli ráno, kdy budeme pokračovat vpodrobném zpravodajství z návštěvy nejmocnějšího muže světa v České republice.

21:41 - Barack Obama je i s manželkou pravděpodobně stále v hotelu. Podle informací zpravodajů Deník.cz je noční výjezd do centra Prahy již málo pravděpodobný.

21:10 - Členové Obamovy delegace, ale i hlavystátů Evropské unie, obsadili centrum Prahy. Podle informací iDnes.cz byl v centru spatřen například italský premiér Silvio Berlusconi, jak si kupuje českésklo.

20:52 -Vozy z prezidentské kolony, které opustily Hilton, aby dovezly Hillary Clinton na setkání s Václavem Havlem, jsou zpět v hotelu. Není jasné, jestli se vrátila ibývalá první dáma a současná ministryně zahraničí nebo je ještě ve společnosti Havla a Schwarzenberga.

20:45 - Prezident USA Barack Obama je stále v hotelu Hilton. Zatím není jasné, zda v něm zůstane nebo se nakonec vydá na avizovanou romantickou večeři s manželkou Michelle do restaurace U Zlaté studny. Baracka Obamu údajně navíc trápí lehké nachlazení a tak není vyloučeno, že nakonec nejstřeženější a nejmocnější manželský pár světa povečeří v restauraci na střeše hotelu, odkud je také krásný výhled na starou Prahu.

20:38 - Z Hotelu Hilton se stala turistická atrakce. Stále se v jeho blízkosti pohybuje velké množství zahraničních návštěvníků Prahy, kteří doufají, že zahlédnou Baracka Obamu. Většina z nich po chvilce odchází. Někteří si však přinesli plechovky piva a sledují ruch v okolí. Kolem nich odcházejí z hotelu členové Obamovy delegace, kteří si jdou prohlédnout večerní Prahu.

20:31 - V jednom z vozů, které opustily hotel Hilton, byla ministryně zahraničí USA Hillary Clinton. Jela totiž rovnou na schůzku s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem a českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

19:57 - Vozy z prezidentské kolony, tedy ty, které neodjely, parkují v garážích hotelu Hilton.

19:33 - Zhruba padesát procent aut, které tvořily policejní kolonu, opustilo hotel Hilton. Mezi ujíždějícími vozy nebyl "obamamobil", který přivezl na místo prezidenta.

19:32 - Před hotelem zůstává těžká vojenská technika i tři antony policejních těžkooděnců. I snipeři na střechách nadále monitorují situaci. Režim v okolních ulicích se lehce uvolnil. Desítky policistů přesto postávají v ulicích, podle dostupných informací tu zůstanou po celou dobu pobytu amerického prezidenta na území Česka.

19:30 - Okolí Hiltonu se postupně vyprázdňuje, lidé začali odcházet téměř ve stejném okamžiku, kdy z areálu zmizelo poslední auto prezidentské kolony.

19:16 - Celý hotel Hilton je prázdný, jsou v něm pouze číšníci, kteří budou prezidenta obsluhovat.

19:15 - Obama by se měl setkat s Američany, kteří žijí v Praze. Poklidná recepce by se měla konat v devátém patře.

19:13 - U hotelu Hilton jsou desítky zvědavců, mohou už se přiblížit blíž k hotelu. Podle všech informací míří Barack Obama do prezidentského apartmá, které se nachází v osmém patře.

19:12 - Na magistrále se znovu obnovuje provoz.

19:11 - Barack Obama zamával před hotelem Hilton svým příznivcům.

19:11 - Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v přenosu ČT 24 potvrdil, že většinu nákladů, jako třeba na postavení pódia nebo přenocování, si platí americká strana sama.

19:10 - Kolem Obamova vozu je šest černých pancéřových vozů s ochrankou a další desítky vozů z kolony stále přijíždějí.

19:09 - Cadillac One právě vjíždí na parkoviště hotelu Hilton.

19:08 - Alexander Vondra potvrdil v přenosu ČT 24, že už od začátku věděl, že Obama bude spát v Hiltonu.

19:06 - K Hiltonu postupně přijíždějí další vozy americké kolony.

19:04 - Začátek kolony vozů dorazila k Hiltonu, policisté zastavili magistrálu i okolní ulice.

19:03 - Celá kolona nejspíš dorazí k Hiltonu v protisměru.

19:00 - V okolí americké ambasády je stále klid, nic nenasvědčuje tomu, že by tam kolona s prezidentem a jeho chotí zamířila.

18:59 - Obama by měl dojet k hotelu Hilton během několika minut. Počet běžných policistů, těžkooděnců a členů ochranky se v okolí hotelu za posledních deset minut minimálně ztrojnásobil.

18:58 - Kolona projela Červeným vrchem a míří přes Vítězné náměstí.

18:57 - Smíšené bezpečnostní složky mají k dispozici zvláštní zařízení, pomocí kterého mohou v bezprostřední blízkosti Hiltonu odposlouchávat hovory kolemjdoucích.

18:56 - Evropská třída už ztichla, v ulici je několik tisíc lidí, kteří vyčkávají na průjezd kolony.

18:55 - Přestože lávka spojující hotel Hilton a ulici Ke Štvanici není uzavřena a lidé se po ní mohou volně pohybovat, mají snipeři za úkol na ní preventivně mířit.

18:53 - Evropskou třídou projíždí kolona Baracka Obamy.

18:51 - Český prezident a premiér odchází z letištní plochy, Topolánek během přivítání spíše povstával vzadu.

18:50 - "Obamamobil" opouští letiště, prezidentská kolona, která má jasně dané pořadí, pomalu míří do centra.

18:49 - Obama s manželkou nasedl do prezidentské limuzíny.

18:48 - Na letištní ploše je i Hillary Clintonová, všichni krátce pózují fotografům.

18:47 - Obama s manželkou Michelle se vítá nejdříve s prezidentem i premiérem, poté se zdraví i s ostatními státníky.

18:46 - Z letadla právě vystoupil americký prezidentský pár.

18:45 - Premiér Mirek Topolánek s sebou nemá dámský doprovod, podle diplomatického protokolu by s sebou mohl mít životní partnerku Lucii Talmanovou.

18:44 - K červenému koberci napochodovali vojáci, k letadlu míří Václav Klaus s květinou v náručí, po boku má ženu Livii.

18:43 - Vojáci rozmotávají červený koberec, dveře do letadla jsou otevřené.

18:42 - Zpráva o příletu Obamy způsobila u hotelu Hilton rozruch. Z budovy vyšlo asi deset mužů v černých oblecích, kteří začali hbitě kontrolovat keře a okolní porost. Na místo se přišli podívat další lidé, tvoří se hloučky, lidé spíše posedávají u Vltavy.

18:41 - Letadlo stále roluje po ranveji ruzyňského letiště, všichni napjatě očekávají, až z něj vystoupí Baracka Obama s manželkou Michelle.

18:35 - V Praze se pohybuje stále více policejních aut, která doprovázejí politiky a další významné osobnosti. Lidé už velmi netrpělivě očekávají kolonu.

18:34 - Letadlo roluje po ranveji.Více o letadle Air Force One čtěte ZDE!

18:32 - Právě na letišti přistál prezidentský speciál Air Force One s Barackem Obamou na palubě.

18:26 - Na letiště včas dorazil i Mirek Topolánek, premiér v demisi. Na novém letišti nesmějí vzlétat ani přistávat letadla.

18:23 - Na křižovatkách na Evropské se omezuje provoz a uzavírají křižovatky.

18:16 - Na letišti už visí americké vlajky, které vystřídaly vlajky unijní.

18:15 - Klid a ticho v okolí americké ambasády napovídají tomu, že Obama na místo zřejmě vůbec nedorazí.

18:14 - Na letiště dorazil Václav Klaus. Na letištní plochu pomalu přijíždí i cadillac one. Obamovo letadlo už také komunikuje s českou věží.

18:13 - Z oken a balkonů podél Evropské třídy vyhlížejí prezidentskou kolonu další zvědavci. V podstatě tak nedbají upozornění policie, která před takovýmto jednáním varovala. Žádné nebezpečí jim ale zřejmě nehrozí. Podél Evropské ulice, která je dlouhá okolo sedmi kilometrů, může v tuto chvíli postávat okolo tisícovky lidí.

18:05 - Novináři byli vykázáni z okolí hotelu Hilton a dostali přesně stanovená místa, kde se mohou pohybovat. Pokud budou chodit po chodnících okolo Hiltonu, nemůže jim policie zajistit bezpečnost. Lidé, kteří zajišťují Obamovu ostrahu, nepředpokládají, že by jel z Ruzyně rovnou na ambasádu. "Dá se očekávat, že by z letiště mohl přiletět vrtulníkem, jako to udělal v Paříži," sdělil Deníku.cz člen ochranky.

18:03 - Mnozí jsou z návštěvy Obamy v Česku nadšení. "Myslím, že jsem tady jediná s americkou vlajkou na prsou, určitě budu mávat," chlubí se na Evropské ulici jedna z přihlížejících. Třináctiletý Matěj Jurčík z Prahy 6 nepřišel jen proto, aby americkému prezidentovi zamával. "Zajímá mě hlavně samotná kolona, jsem fanouškem krásných aut a chci si i natočit video," prohlásil mladý přihlížející.

17.54 - Z Hiltonu se stala obrněná pevnost. Na místě postává několik zvědavců, které však policie upozorňuje, že nesmí zůstat stát, ale musí se neustále pohybovat, nebo místo opustit. U hotelu stojí dva obrněné transportéry a několik antonů plných těžkooděnců. V ulici Ke Štvanici čekají desítky novinářů a televizních štábů, nahlížejí také hloučky zvědavců. Policisté jsou ale v přesile.

17:50 -"Je to velká událost. Jsem opravdu zvědavá, jak vypadá kolona nejmocnějšího muže světa," svěřila se Deníku.cz jedna z čekajících na Evropské ulici, Gabriela Růžičková.

17:43 - Další příznivci Baracka Obamy se snaží na Evropské ulici a na Červeném vrchu najít ta nejlepší místa, odkud zamávají prezidentské koloně. Budou si však muset minimálně hodinu počkat. Zájem lidí je ale spíš malý.

17:32 - Fotografové se snaží najít nejlepší místa pro zachycení příletu a přistání Air Force One, na jehož palubě už odlétl ze Štrasburku americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Podle informací tiskové mluvčí ruzyňského letiště Evy Krejčí přistane Obama opravdu v půl sedmé.

17:26 - Podívejte se, jak ve Štrasburku řádili demonstrující lidé. Fotogalerii najdete ZDE!

17:09 - Před americkou ambasádou, kam by měl Obama zamířit přímo z letiště na oficiální přivítání, je zatím klid. Prochází tu jen náhodní turisté. Policisté však kontrolují podvozky všech přijíždějících aut, řidiči dokonce musí ukázat kufr a nechat muže zákona nahlédnout do motoru.

17:07 - Obama se rozloučil se summitem NATO a míří do Prahy.

17:06 - Na pražském ruzyňském letišti už z plochy zmizeli zametací stroje. Čekající fotografové byli před pár minutami vpuštěni do vyhrazeného prostoru přímo na letištní ploše. Tam si ale ještě minimálně několik desítek minut počkají, podle posledních informací by měl Barack Obama přistát krátce po půl sedmé.

17:04 - Na Evropské ulici právě zkušebně vypnuli semafory, problikávají na nich oranžová světla. Dopravní policisté se tak už s předstihem připravují na průjezd kolony.

17:00 - Okolí hotelu Hilton je neprodyšně uzavřeno.

16:57 - Obama skončil se svým projevem na summitu.

16:46 - Na letišti všichni novináři netrpělivě očekávají přílet amerického prezidenta. Na každých sto metrech Evropské ulice hlídkují policisté. Dohlížejí prozatím hlavně na desítky zvědavců, z nichž někteří mají připravené fotoaparáty a kamery, na které chtějí zdokumentovat průjezd prezidentské kolony ulicí.

16:42 - Obama už přednáší na summitu ve Štrasburku svůj projev.

16:33 - To, že se přílet Obamy stále odsunuje, potvrdila Deníku i mluvčí letiště Ruzyně Eva Krejčí. "Vzhledem k tomu, že ještě ani nezačala ve Štrasburku tisková konference, je možné, že přiletí ještě později, než v 18:30," sdělila mluvčí.

16:25 - U letiště se scházejí amatérští fotografové, kteří se snaží umístit stativy tak, aby mohli zachytit přílet Air Force One s americkým prezidentem na palubě.

16:24 - Policisté důsledně kontrolují všechny vozy, které míří k hotelu Hilton.

16:18 - Zejména městská policie hlídá téměř každou křižovatku na Evropské ulici, skrz kterou by prezidentská kolona s Barackem Obamou měla projet. Muži zákona kontrolují také přechody pro chodce, mnozí lidé jsou policisty kontrolováni.

16:15 - Vzhledem k tomu, že Obama ještě ze Štrasburku neodletěl, může do Česka dorazit ještě později, než se předpokládalo. Jeho letadlo Air Force One pravděpodobně přistane až okolo půl sedmé.

16:12 - Jak informovala zpravodajka ČT 24, je možné, že Obama kvůli opožděnému příletu neabsolvuje romantickou večeři mimo místo svého přenocování, ale povečeři právě ve sky baru na střeše hotelu Hilton. Tam by měla později proběhnout i recepce s americkou ambasádou.

16:10 - U hotelu Hilton, kde pravděpodobně Obama přespí, panuje čilý ruch. Je uzavřen příjezd z Wilsonovy ulice a také cesta z nábřeží. U Hiltonu hlídkují desítky dopravních i pořádkových policistů, na střeše jsou američtí i češti ostřelovači. U příjezdu jdou odstaveny dva vojenské transportéry.

16:04 - V blízkosti letiště jsou zabezpečeny i zastávky MHD. U silnic se začínají trousit první lidé, kteří čekají na příjezd nejvlivnějšího muže světa.

16:02 - Na ruzyňském letišti, i v jeho okolí, se pohybuje stále více policistů. Do akce jsou zapojeny pěší i motorizované hlídky.

15:55 - Na letiště v pražských Kbelích přistálo letadlo s Václavem Klausem.

15:48 - Pomalu se rozchází demonstrace proti radaru, která přešla z Palachova náměstí k americké ambasádě, od které je oddělují zátarasy. Podle organizátora akce Miroslava Prokeše se demonstrace zúčastnilo přibližně 500 lidí.

15:34 - Terminál 3, tedy prostor starého letiště, kam má americký prezident přijet, už je neprodyšně uzavřen. Do areálu jsou postupně vpouštěni novináři, kterých je okolo stovky.

15:29 - NATO zvolilo svého nového generálního tajemníka, kterým se stal dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Poté by měl Obama mít tiskovou konferenci, po které by snad měl vyrazit do pražské metropole. Více o novém šéfovi NATO se dočtete ZDE!

15:15 - Původně měl v tuto chvíli právě Barack Obama vzlétnout ze Štrasburku. Kvůli komplikacím se ale jeho přílet do Prahy zpozdí. Ve Štrasburku se stále demonstruje, policisté se snaží udržet demonstranty v povzdálí, muži zákona museli zasáhnout i slzným plynem. Centrum bylo uzavřeno, policie musela zavolat další posily, nad demonstranty krouží helikoptéry. Hoří i hotel Ibis, lékárna a stará celnice.

15:07 - V sobotu večer se sejde bývalý prezident Václav Havel s Hillary Clintonovou, která bude na cestě Prahou doprovázet Baracka Obamu.

15:01 - K terminálu 3 pražského ruzyňského letiště právě přijela dlouhá prezidentská kolona i s obrněným cadillacem, která bude čekat na Obamův přílet.

14:40 - Na pražském Palachově náměstí demonstrují zhruba tři stovky lidí, kterým se nelíbí, že by v Brdech měla stát radarová základna. "Vzkazujeme jasné NE do Štrasburku i Obamovi," zní v projevech náměstím. Fotografie z demonstrací uvidíte ZDE!

14:35 - V bitky protestujících s policií přerostly demonstrace proti NATO ve Štrasburku, kde je Barack Obama.

14:27 - Cesta k letišti se stejně jako většina Prahy hemží hlídkami policie, které jsou pravidelně rozmístěny. Mluvčí letiště Eva Krejčí potvrdila, že doposud je na terminálech vše v pořádku a nejsou žádné komplikace.

14:08 - Zdá se, že v souvislosti s příletem Baracka Obamy se v Praze také hodně uklízelo. Evropská třída je takřka bez jediného odpadku. Chodníky jsou ještě mokré od úklidu.

14:04 - Podle informací zpravodaje ČT 24 má Obama přiletět později. Air Force One by měl přistát na ruzyňském letiště až okolo osmnácté hodiny.

13:50 - V okolí Pražského hradu už s předstihem začíná být napjatá a rušná atmosféra. Na místě jsou jednotky policie a projíždí zde auta politiků i vozy pro předsednictví EU.

13:45 - Z Modřan k hotelu Hilton se vydaly obrněné transportéry, které tam budou střežit okolí. Spekuluje se, že Obama bude právě v Hiltonu spát.

13:00 - Aktivisté sundavají z mostu nápis.

12:00 - "Yes we can - say no to US base", hlásí nápis, který v poledne vyvěsili příznivci hnutí Nenásilí na Mostu Legií. Využívají Obamova volebního sloganu, aby poukázali na to, že v Česku radar rozhodně nechtějí.

10:00 - Manažer restaurace U Zlaté Studně potvrdil, že má na večer u něj zarezervované místo pan Barack Obama s manželkou. Informují o tom Lidové noviny. Podle informací, které jim manažer restaurace poskytl, není sice menu nahlášené, ale předpokládá se, že si manželský pár objedná českou svíčkovou a jako zákusek povidlové taštičky.

Michaela Červená, redaktoři Deníku

4.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Předvolební debata v deníku 19.10.2017
3 13

Co vám evokují provokativní plastiky Davida Černého? Deník se ptá politiků

Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
5 9

Otázky ANO x NE, politici rychle hlasují. Podívejte se na video

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Patnáct stovek. Tolik platí za byt v Praze šéf Finanční správy Janeček

Šéf Finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1500 korun měsíčně včetně poplatků. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Byty se ve stejné lokalitě pronajímají podle rozhlasu nejméně za 11 tisíc korun bez poplatků. Výši tohoto benefitu nyní prověřuje ministerstvo financí, podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.

AKTUALIZUJEME

Katalánsku hrozí ztráta autonomie. Madrid reaguje na nedodržení ultimáta

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek upozornil, že jeho parlament vyhlásí nezávislost, pokud Madrid nekývne na dialog. Ten mu chce naopak od soboty postupně pozastavit autonomii. Centrální španělská vláda tímto krokem reaguje na vypršení ultimáta pro odpověď na otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení