Pokud sněmovna v říjnu zákon schválí, usnadní se situace hlavně pro seniory. Osoby starší 70 let by nově měly dostávat občanské průkazy 
s platností 35 let místo klasické desetileté lhůty, která i nadále bude platit pro všechny ostatní věkové skupiny. Měnit se seniorské občanky budou jen tehdy, pokud se změní například místo trvalého pobytu.

Novinkou je i možnost, aby lidé mohli požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadě a tam si jej rovněž vyzvednout. Dnes mohou lidé žádat a dostat pas jen v místě trvalého bydliště. Mimo trvalé bydliště půjde 
i nadále vyzvednout občanku.

Za vyzvedávání dokladů na jiném úřadu se bude platit. „Správní poplatek 100 Kč bude vybírán při podání žádosti o cestovní doklad v případě, kdy občan sdělí obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, že si přeje převzít cestovní doklad na jiném úřadě, než podal žádost o vydání dokladu. Stejně se bude postupovat i v případě občanských průkazů," potvrdila včera Deníku mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Vaňková.

Trvalý pobyt

Rovnou stokorunu by lidé nově měli platit také za zrušení trvalého pobytu. Zavedením poplatku chce ministerstvo zabránit účelovému rušení pobytu, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Novela zákona celkově upravuje i další poplatky. Za dodatečné dopsání titulu či vědecké hodnosti na občanku by se nově mělo platit 200 korun. Výrazně pak podraží i vydání takzvaných expresních pasů. Místo nynějších 1500 korun bude expresní pas stát 4000 korun. Ovšem hotov bude do šesti dní místo nynějších 15 dní a především expresní pasy budou platit normální dobu, nikoliv jen šest měsíců. 
V případě dětí do 15 let bude expresní pas stát 2000 korun místo tisícovky. Ceny normálních pasů vydávaných do 30 dní se nemění, stát budou 600 korun. Od příštího roku se však budou pasy vydávat jen s biometrickými údaji.

Poslanci se v rámci projednávání zákona pokoušeli do novely začlenit i některé pozměňovací návrhy, ovšem neúspěšně. Neprošel tak nápad komunistického poslance Lea Luzara, aby se do občanek opět povinně psal rodinný stav či partnerství. Lidé by také ani 
v odůvodněném případě z náboženských nebo zdravotních důvodů, jak se píše v nynějším zákoně, nesměli mít na průkazu fotografii s pokrývkou hlavy. Sněmovní výbor stejně tak vetoval návrh lidovce Ludvíka Hovorky, aby se nahlášení adresy na radnici objevilo v živnostenském a obchodním rejstříku.

Poslanci rovněž mění zákon o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas nově získají možnost nahlížet do registru kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných koncesionářských poplatků.

Letošní rok je pro změnu občanských dokladů poměrně zásadní. Končí totiž desetileté období od poslední hromadné výměny těchto dokladů. O novou občanku letos podle odhadů úřadů žádá přes 750 tisíc lidí.