Bude to jako v elektronickém bankovnictví. Stačí jeden klik a pacient se rázem ocitne na stránce svého účtu. Bude si moct zkontrolovat, kolik spotřeboval léků. Zjistí, kdy ho čeká další preventivní prohlídka či očkování. Zobrazí se mu také informace o krevní skupině.

„Občanský průkaz s čipem, který už je navržený, může do budoucna sloužit také jako zdravotnická kartička. Bude s ní možné vydávat elektronický recept a elektronickou neschopenku. Časem můžeme přidat také další funkce – lékový záznam pacienta nebo výčet důležitých vyšetření," řekl ředitel Odboru Hlavního architekta eGovernmentu pod ministerstvem vnitra Petr Kuchař.

Inspirací je mu prý Slovensko, kde už lidé elektronické občanky s čipem povinně dostávají. Sloužit přitom mají nejenom při komunikaci se státní správou, ale i ve zdravotnictví. Pro lékaře má občanka fungovat jako elektronická identifikační karta, přes kterou se budou dostávat k záznamu pacienta či předepisovat léky.

Podle Petera Blaškovitše ze slovenského Národního centra zdravotnických informací dostanou do čtyř let průkazy s čipem dokonce i slovenské děti. Sloužit jim budou nejenom jako zdravotní kartička, ale také jako cestovní pas.

Šéf resortu zdravotnictví Miloslav Ludvík projekt podporuje. Slibuje si od toho větší pořádek ve zdravotnictví. „Najednou bude na všechno vidět. Nebudeme muset odhadovat počty lékařů ani pacientů, nebudou se dělat duplicitní vyšetření," vysvětluje a dodává: „Ostatně v dalších oborech už je elektronická evidence běžnou praxí. Dokonce i ve veterině."

Náročná ochrana

Podle kritiků ale bude systém příliš finančně náročný – kybernetická bezpečnost každého zdravotnického zařízení totiž vyjde na 30 až 50 milionů korun ročně.

„Stát také bude muset pomoci lékařům vybavit jejich ordinace. Asi deset procent praktiků vůbec nekomunikuje elektronicky a nepracuje na počítači. Tito lékaři by ze dne na den skončili. Často jsou to odborníci v pokročilém důchodovém věku na odlehlých místech republiky," podotkl Pavel Kubíček z Výboru pro bezpečnost pa-cientů České lékařské komory.

Česká vláda o elektronické občance uvažovala už v roce 2008. Projekt se ale zdržel, čipové průkazy se začaly vydávat až v roce 2012. Navíc jen nepovinně a bez jakékoliv přidané funkce. Za jejich vystavení navíc lidé platí pětistovku.

To by mělo brzy skončit – sněmovna minulý měsíc schválila, že se elektronické občanky s čipem zavedou plošně a zdarma. Vydávat se začnou od příštího roku.