Lidé z okrajových vesnic tak pro ně budou muset dojíždět často až desítky kilometrů. Dosud mohou požádat o vydání průkazu na dalších úřadech, které mají matriku. Dochází k dalšímu oddálení služeb veřejné správy občanovi, řekl ČTK předseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) Jaroslav Perlík. Podobný názor má i předseda Sdružení místních samospráv ČR (SMS) Josef Bartoněk.

Ministerstvo vnitra (MV) zaslalo obcím informaci o zavedení občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem koncem září. Sděluje, že projekt bude zajištěn odděleními, která v okresních městech vydávají cestovní pasy s biometrickými prvky. Nerozšíří se ale počty fotokabin ani technické vybavení. MV na to peníze nemá a připomínky starostů už nemůže zahrnout ani do vyhlášky k zákonu o občanských průkazech.
Námitky shromáždil Svaz měst a obcí. "SMOPK s rozhodnutím MV nesouhlasí a žádá o odložení navrhovaných změn alespoň o jeden rok," uvedl Perlík. Stanoviskem vyzvalo starosty, aby protestovali.

"Připomínky starostů nemohou být zakomponovány do vyhlášky, která se v současné době projednává a je k provedení zákona. Mohli je uplatňovat k zákonu č. 227/2009 Sb., již v roce 2009 v rámci připomínkového řízení," uvedla Petra Schneiderová z MV.

Například občan z okrajové Líšné nebo Němčovic bude muset podle SMOPK dvakrát do desítky kilometrů vzdálených Rokycan. Nejprve si průkaz objedná a pak si ho bude muset vyzvednout," uvedl Perlík, který je starostou Hrádku na Rokycansku. Právě jeho úřad plus Mýto, Zbiroh, Mirošov, Strašice, Radnice a Břasy na Rokycansku dosud vydávání průkazů zajišťují jako obce s rozšířenou působností státní správy.

Podle šéfa SMS Josefa Bartoňka je to další krok k omezování služeb na venkově. "Snižuje se komfort života lidí z menších sídel a ti odcházejí. Je to stejné jako s omezováním poštovních či sociálních služeb," reagoval. Podle něj už se rozhodnutí MV asi nedá zvrátit.

Nové typy občanských průkazů (e-občanské průkazy) mají být podle MV vydávány pouze v okresních městech, tedy jako elektronické cestovní pasy a s využitím stejných zařízení i prostor pro vyřizování pasů. Podle vedoucí správního odboru rokycanské radnice Ladislavy Plimlové chybí technická vybavenost. "Při současném stavu nejsou schopny úřady nápor zvládnout. Budou se tvořit fronty a negativní emoce, které odnesou úředníci," uvedla. Zájem o vydání občanských průkazů je letos vyšší než loni, protože nastupují roky, kdy dochází k obměnám po deseti letech.

Rokycansko zahrnuje 68 obcí. Z některých jede jeden autobus ráno, druhý až odpoledne. Podle návrhu mohou mít občanské průkazy i osoby pod 15 let. "Ze zkušeností z cestovních dokladů víme, že děti fotíme i půl hodiny," dodala Plimlová. Od 27. června 2012 musí mít navíc všechny děti svůj pas, a pracoviště tak čekají další nárůst práce.

MV podle starostů nesdělilo, zda poskytne mobilní pracoviště pro imobilní občany a vězně. Vedení ministerstva nyní podle Schneiderové rozhoduje, zda "bude pořízeno 227 mobilních pracovišť nebo zda se budou nabírat žádosti pouze deseti mobilními pracovišti".

MV v červenci navrhlo odložit vydávání elektronických občanských průkazů na rok 2014. Zatím zákon stále počítá s lednem 2012. Důvodem pro odložení jsou zvýšené finanční náklady, pro jejichž úhradu však nemá kapitola státního rozpočtu ministerstva vnitra zdroje.