Zatímco předsedou se stal Fiala, který je v ODS teprve od listopadu, prvním místopředsedou zvolil kongres Jana Zahradila, který je v ODS od jejích počátků v roce 1991 a ve vedení strany už byl před rokem 2004, kdy odešel do Evropského parlamentu. Ve volbě statutárního místopředsedy porazil bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

ODS, v historii samostatné České republiky jedna ze dvou nejvlivnějších stran, zažívá krizové období. Loni v červnu kvůli aféře kolem své blízké spolupracovnice a partnerky Jany Nagyové (nyní Nečasové) rezignoval předseda strany Petr Nečas, který zároveň odstoupil i z funkce předsedy vlády, čímž zanikla tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. V předčasných volbách do Sněmovny, které se konaly v říjnu, dostala ODS 7,72 procenta hlasů. V 90. letech byla přitom ODS zvyklá na zisky blížící se 30 procentům, ani v novém tisíciletí nedostala ve sněmovních volbách do loňského roku nikdy méně než 20 procent a v roce 2006 je vyhrála dokonce se ziskem 35 procent.

Devětačtyřicetiletý Fiala dnes členům ODS slíbil, že pokud mu pomohou svou prací a sjednotí se, stane se z ODS opět nejsilnější pravicová strana s dlouhodobou podporou pětiny voličů a potenciálem ještě širší podpory. Občanské demokraty nabádal, aby přestali lidi strašit a začali věřit v dobrou budoucnost. Za takového předpokladu a pokud nabídnou voličům reálná řešení jejich problémů, podle něj získají jejich důvěru zpátky. „Žádná jiná síla v této zemi se tak důsledně nebude stavět za zájmy českých občanů jako my, nikdo jiný nebude tolik věřit v lidskou svobodu a kreativitu," popsal v nominačním projevu jeden z rysů, jaký by podle něj ODS pod jeho vedením měla. Občanští demokraté by se podle něj měli postavit novým populistickým hnutím a být protipólem levice. Fialovu řeč přerušovali delegáti potleskem a po jejím skončení potleskem vestoje.

Podle nového předsedy si musí bývalá vládní strana mimo jiné stanovit jasné politické cíle, co nejdřív ustavit tým odborných expertů pro jednotlivé oblasti, který by mohl mít podobu stínové vlády, a zprofesionalizovat stranický aparát. ODS by podle něj měla také více spolupracovat s ostatními pravicovými stranami, a to nejen s TOP 09, ale třeba také se Stranou soukromníků či se Svobodnými. Najít by měla také „rozumný vztah" ke svým bývalým předsedům, kteří se stranou rozešli.

Před Fialou vedli ODS Václav Klaus, Mirek Topolánek a Petr Nečas. Prvně jmenovaný, zakladatel ODS a někdejší prezident Klaus dnes novému šéfovi strany popřál, aby se mu v jejím čele dařilo. Blahopřání dorazilo také od Nečase. „Přeji mu úspěch při vedení ODS," uvedl pro ČTK.

Premiér budoucí vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že Fiala v čele ODS přispěje ve Sněmovně k rozumné komunikaci mezi vládou a opozicí. „Přál bych mu, aby se v opozici nenechal strhnout k agresivní politice nulové tolerance, se kterou ODS v minulosti devastovala politickou kulturu v naší zemi," uvedl Sobotka ve stanovisku, které poskytl ČTK.

Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek míní, že Fiala je z občanských demokratů „takový nejnormálnější", asi prý není součástí „té kmotrovské struktury". Má ale pocit, že z kongresu se „národ nedozvěděl nic nového" a že občanští demokraté neprojevili dost sebereflexe. Rovněž místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek míní, že ODS opomíjí svůj, podle Zaorálka výrazný podíl na současných problémech státu a politické scény.

Politolog Tomáš Lebeda si myslí, že Fiala se bude potýkat s roztříštěností ODS, kdy mu cestu za splnění jeho cílů mohou komplikovat někteří lidé z regionů. „Nechci říkat přímo, že to za všech okolností musí být kmotři a podobné struktury, ale ty regiony se chovají velmi nezávisle," řekl. Fialův projev podle Lebedy o několik tříd převýšil projevy Kožušníka a Němcové. „Myslím si, že pro pravicového voliče to musel být projev občerstvující, něco takového z úst žádného pravicového politika už dlouho nezaznělo," dodal.

V kandidátském projevu Fiala mimo jiné několikrát odkázal na konzervativní ikony Margaret Thatcherovou a Ronalda Reagana. Připomněl že, Thatcherová byla rovněž nejdřív ministryní školství a že když se Klaus stal poprvé předsedou ODS, bylo mu 49 let, jako je teď i jemu. „Uznejte, že jsem udělal skoro vše, co jsem mohl, abych naplnil předpoklady stát se předsedou ODS," dodal v nadsázce v projevu k delegátům kongresu v Olomouci, v místě, kde byla ODS v roce 1991 založena.