Vodní živel už vzal v Česku dvanáct lidských životů.

Jedenáctá oběť se objevila ve čtvrtek večer. V Jeseníku nad Odrou zemřela žena, ke které se včas nemohla dostat záchranka. Dvanáctou obětí je vodák, jehož tělo dosud záchranáři nenašli. Více o vodákovi čtěte ZDE!

Podle informací policistů jsou pohřešováni ještě čtyři lidé. Hasiči a záchranáři ale nevylučují, že počet mrtvých ještě stoupne.

Odra v Ostravě už naštěstí kulminovala, pokud se nezmění počasí, město by už voda ohrozit neměla.

Pomáhají i vojáci a policie

Do Jeseníku nad Odrou přijelo včera ráno na pomoc dvě stě vojáků, do Nového Jičína tři sta, jsou k dispozici starostům. „Tato pomoc armády je v tuto chvíli pro Moravskoslezský kraj dostačující. Uklízecí a obnovovací práce by mohly být podle odhadů ukončeny o víkendu,“ předpokládá Kůdela.

Na Novojičínsku pracovaly jednotky Policie České republiky, posílené o celníky, které se staraly o bezpečnost poškozených území a střežily opuštěný majetek. Do včerejška nebyl evidován ani jeden případ pokusu o rabování.

Dopravní policie koordinovala ve zvýšených počtech silniční dopravu v zasažených oblastech. „Pokračují opravy železničních úseků poškozených povodní. Zřejmě již v pondělí bude provozuschopná trať Suchdol nad Odrou – Nový Jičín, na jediné nefunkční trati Hostašovice – Nový Jičín se uvažuje o rekonstrukci,“ konstatoval mluvčí hasičů.

Krajští hygienici požádali ministerstvo zdravotnictví o vydání devíti set očkovacích dávek proti žloutence typu A pro mimořádné a bezplatné očkování v zasažené oblasti. Týkat se bude dětí od jednoho roku do dvanácti let. Pracovníci Zdravotního ústavu Ostrava také odebírají kontrolní vzorky vody ze sanovaných studní k analýze jejich kvality. Rozbory budou hrazeny ze státních prostředků.

Energetici obnovují dodávky

Zaměstnanci společnosti RWE distribuční služby pracovali na tom, aby byly co nejrychleji obnoveny dodávky plynu do postižených oblastí. Podařilo se to v Kuníně na Novojičínsku, značné úsilí plynaři vyvinuli, aby co nejrychleji proudil plyn i do Tonaku v Novém Jičíně, který zásobuje část místního obyvatelstva teplou vodou. „Na zprovoznění místních sítí nasadíme o víkendu více než stovku pracovníků. Předpokládáme, že během pondělí budou zahájeny dodávky plynu v obcích Životice, Žilina a Šenov. Nejvážnější situace je pro nás zatím v Jeseníku nad Odrou, kde probíhá detailní zmapování škod a včera odpoledne jsme začali s jejich odstraňováním,“ uvedl mluvčí RWE distribuční služby Jiří Bezděk.

Bez elektrického napětí zůstalov pátek odpoledne ještě osmdesát odběrních míst, dalších 270 odběrních míst bylo ve špatném technickém stavu a nebylo možné je připojit. Energetici nabídli lidem, kteří měli zatopený objekt, zdarma prohlídku připojení elektřiny. „Každé odběrní místo, které bylo zaplaveno vodou, musí prohlédnout odborník, který stanoví, zda je připojení bezpečné. Tuto službu nabízíme odběratelům zdarma, stačí, když se obrátí na starostu obce a ten jim poskytne telefonní číslo, kde se mohou objednat,“ řekl vedoucí odboru poruchové služby ČEZ Distribuční služby Igor Labuda. Tiskový mluvčí Skupiny ČEZ Jaroslav Jurča uvedl, že v terénu zůstává třicet pracovníků společnosti ČEZ Distribuční služby a dalších dvacet pracovníků dodavatelských firem. Předběžná výše škod se bude pohybovat okolo čtyř milionů korun.

Hejtman ve vrtulníku

Situace se znovu zkomplikovala v obci Polom. Ačkoliv to vypadalo, že už nehrozí, že by se hráz osmihektarového rybníka, kterou ve čtvrtek dobrovolníci zpevňovali, protrhla, dnes se situace otočila. Rybník opět zahrozil. Pokud by se protrhnul, voda by se vylila i na Jeseník, který byl čtvrtečními povodněmi postižen prakticky nejvíce. Katastrofu, která by nastala, si nikdo neumí představit. Lidé přesto zkouší dál budovat provizorní hráz, zasypali ji štěrkem, aby voda neprosakovala. Starosta Polomi si stěžuje, že na pomoc nedorazili žádní hasiči a vojáci, jak hejtman sliboval. Více čtěte ZDE!

Nad postiženou oblast vzlétl vrtulníkem ministerstva vnitra hejtman Jaroslav Palas spolu s ostravským primátorem Petrem Kajnarem a šéfem moravskoslezských hasičů Zdeňkem Nytrou. Předtím převzali materiální pomoc pro postižené od společnosti Hyundai. Materiál za dvě stě tisíc korun předal prezident společnosti Kim Eok-Jo. Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE!

Pokud se situace s ohledem na počasí přes víkend nezhorší, bude možné podle krajského povodňového štábu zahájit vysoušení objektů a obnovu zdrojů pitné vody. V Hustopečích nad Bečvou bude nutné provést rozbor vody ve studních a podle potřeby začít s jejich sanací. Povodňová komise dnes rovněž doporučila, aby se příspěvky kraje postiženým obcím mohly využívat také na desinfekční prostředky a další materiál. „Náklady obcí jsou již nyní obrovské, proto jim chceme co nejrychleji pomoci,“ uvedl po jednání povodňové komise hejtman Martin Tesařík.

Hygienici dbají na prevenci

V pátek ráno zasedl krizový štáb spolu s hygieniky, který rozhodl, že na 900 nejohroženějších dětí bude naočkováno proti žloutence. Hygienici se chtějí zaměřit i na prevenci, lidem doporučují používat ochranné pomůcky, především rukavice. Mají obavy, že by se mohla rozšířit infekce.

Infolinky pojišťoven jsou připraveny řešit další škodné události, které ještě lidé nestihli nahlásit. Více o škodách a pojišťovnách najdete ZDE!

V noci povodně zahrozily na Českokrumlovsku, kde vydatná průtrž mračen rozvodnila řeky. Například v Dolním Třeboníně voda zaplavila náves a vytopila základní školu. Fotogalerii a podrobný článek najdete ZDE

V Jihočeském kraji platí stále stav ohrožení!

Po celé republice platí výstraha kvůli bouřkám spojenými s nebezpečnými doprovodnými jevy!


Až do neděle by mělo trvat podobné počasí - přeháňky a bouřky, ojediněle se vyskytnou přívalové srážky.

Obce od brzkého rána pokračují v uklízení následků povodní. Do Jeseníku nad Odrou dorazily okolo šesté hodiny ranní dvě stovky vojáků. Spolu s obyvateli odklízí trosky a naplavené dřevo, uvolňují mosty od naplavenin, vysušují domy a nábytek. Z ulic odstraňují také zničená auta.

„Nabídli nám to, tak jsme toho využili. Jejich úkolem bude hlavně pomoci při odstraňování těch velkých věcí. Naši obyvatelé by na to už neměli síly,“ uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček. Zároveň dodal, že vojáci procházejí chalupy, a tam, kde si lidé řeknou, jim pomohou s odvozem poničených a nepoužitelných, hlavně těžkých věcí. „Budou tady tři dny,“ upřesnil Machýček.

Samotní vojáci se po skupinkách rozešli po obci. Někteří likvidovali poničený plot, jiní třeba odklízeli naplavené předměty podél řeky Luhy. O své misi příliš mluvit nechtěli. „Řekli nám, že máme vyrazit, tak jsme se sbalili a jeli jsme,“ řekl stroze jeden z nich.

Do Nového Jičína by mělo během dne dorazit pomáhat dalších 300 vojáků.

Kritická noc

Noc museli obyvatelé zasažených vesnic prožít často v provizorních podmínkách. Spolu s tím, jak opadávala voda, se mohli lidé postupně vracet do svých domovů.

V nejvíce zasažených obcích, kterými jsou Jeseník nad Odrou, Hustopeče, Polom, Nový Jičín - Žilina, Životice, Mořkov a Hodlsavice, se střídá několik stovek policistů, na místo dorazili z celé země. Například v Jeseníku zasahují policisté z Opavska. Hlídají také, aby se do opuštěných domů nedostali zloději, ve čtvrtek se totiž už objevili první náznaky rabování - více se dozvíte ZDE. Krizový štáb rozhodl, že do obcí se vydají další policsté, posíleny budou také hlídky dopravní policie.

Obcím komplikují odklízení také povodňoví turisté, kteří se přijíždějí podívat, jaké škody vodní živel napáchal.

Lidé jsou smutní, že školní rok končí takto tragicky. Na vysvědčení v zatopených vesnicích nikdo nemyslí.

Kde platí jaký povodňový stupeň?
1. SPA
Bělá, Opava, Odra, Vltava, Polečnice, Malše, Blanice, Otava, Lužnice

2. SPA
Opava, Odra, Blanice, Stropnice, Malše

3. SPA
Blanice (Husinec)

Pozn.: Situace neplatí na celé řece, ale pouze v některých úsecích

České dráhy varují, že kvůli zaplavám je stále uzavřeno 5 tratí. V obci Polom, kde hrozilo protržení hráze osmihektarového rybníka (čtěte ZDE), už začaly jezdit opět vlaky. Více o omezeních provozu se dočtete ZDE! Dopravní policie koordinuje ve zvýšených počtech silniční dopravu v zasažených oblastech. „Pokračují opravy železničních úseků, poškozených povodní. Zřejmě již v pondělí bude provozuschopná trať Suchdol nad Odrou – Nový Jičín, na jediné nefunkční trati Hostašovice – Nový Jičín se uvažuje o rekonstrukci,“ konstatoval mluvčí.

Správě silnic Olomouckého kraje se již podařilo částečně obnovit provoz na komunikaci II/440 Olšovec – Potštát, která byla jedinou silnicí uzavřenou v důsledku povodní. Prozatím se na ní jezdí kyvadlově, silničáři však pracují na úplném zprůjezdnění cesty.

Krizové centrum v Jeseníku

V Jeseníku nad Odrou, v jedné z nejvíce zasažených vesnicích, zřídila radnice krizové centrum, kam si mohou lidé chodit pro jídlo a základní hygienické potřeby. Někteří lidé se ale do svých domovů vrátit nemohli. Jejich domy mají kvůli vodě natolik narušenou statiku, že je bude muset těžká technika strhnout.

Podle vyjádření tiskového mluvčí Lesů ČR Michala Kačeny se prozatím škody na tocích, které spravuje státní podnik Lesy ČR nejdou odhadnout. "Stále totiž trvá vysoký stav vody a některé jsou obtížně přístupné," dodal Kačena. "Na všech nejvíce postižených úsecích již od čtvrtečního dopoledne pracuje těžká technika Lesů ČR na odstranění škod,“ popisuje situaci výrobně-technický ředitel Lesů ČR, inženýr Vladimír Krchov.

Bouřky se nevyskytují jen na Moravě, ale i v Česku. Voda zaplavila v Nymburku několik sklepů, situace je kritická i na Českokrumlovsku, kde hrozí, že se voda vylije z břehů.