Zámky ministerstvo prostřednictvím dceřiné organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů (ZZKS) zcela nečekaně před měsícem prodalo spolu s dalšími čtrnácti objekty neprůhledné firmě Terabet. Přitom ve stejné době jednalo s obcemi, že jim zámky bezúplatně převede.

„Prodej jsme pozastavili a uvedené zámky z balíku vyjmeme a nabídneme obcím za odhadní cenu,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ten ovšem odmítl, že by to bylo kvůli kritice z neprůhlednosti obchodu a toho, že jsou nemovitosti prodávány pod cenou.

Realitní experti totiž tvrdili, že zejména zámky mají mnohem větší hodnotu, než je odhad, na jehož základě je nový vlastník koupil. Například zámek ve Slezských Rudolticích je prý prodejný za nejméně deset milionů, ZZKS jej přitom ocenilo jen na 4,6 milion korun. „Celý obchod byl v pořádku, my se jen rozhodli vyjít vstříc obcím,“ říká Cikrt.

Starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová se pozastavuje nad tím, že ještě před několika měsíci jim přitom ZZKS nabízelo zámky bezúplatně. „Dokonce nám předložili návrh kupní smlouvy, kterou zastupitelstvo odsouhlasilo,“ dodává.

„Ministerstvo změnilo filosofii a rozhodlo se prodat veškerý majetek v jednom balíku. Polovina těch objektů je totiž samostatně neprodejných,“ říká ředitel ZZKS Ladislav Burian, ale už nevysvětlil, proč o tom neinformovali obce. Ty se to dozvěděly až dodatečně a zcela náhodou.

Ovšem i prodej dalších budov z balíku vzbuzuje rozpaky. Například bývalá nemocnice v Kaznějově. Ta má dnes podle posudku hodnotu 9,5 milionů korun, ovšem posudek z konce devadesátých let hovoří o plném čtyřnásobku. „Pokud by se to prodávalo za deset milionů, hned bychom to brali,“ říká Lucie Winklerová z elektromontážní firmy Nepron. Ta si část budovy pronajala před pěti lety a zaměstnává na dvě stě lidí.

To, že by spolu se zámky vyčlenilo k samostatnému prodeji i jiné objekty, ale ministerstvo neuvažuje. „Ty zámky jsme vyčlenili jen proto, že jsou to zámky a měly o ně zájem obce,“ říká Cikrt a poukazuje i na to, že jsou památkově chráněné. Ani obce ovšem nemají ještě vyhráno. Musí totiž nyní sehnat peníze na koupi zámků. „Hned jak dostaneme oficiální nabídku, tak svolám mimořádné zastupitelstvo aby rozhodlo, zda do toho půjdeme,“ říká Jalamasová.