Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál

ČR - Kavárnám v nákupních střediscích hrozí až desetitisícové postihy za porušení zákona. Větším strašákem je pro ně ale úbytek zákazníků.

14.1.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv DENÍKU

Zápach cigaretového kouře prosycuje vzduch dětského koutku v olomouckém Nákupním centru Olympia. A to i přes to, že měl být od července loňského roku minulostí.

Zákaz kouření ve veřejných prostorách, jakými jsou i obchodní centra, se však často nedodržuje. Kamenem úrazu jsou totiž otevřené kavárny, jejichž provozovatelé by při striktním dodržování zákona prý přišli o většinu zákazníků. A mnohé matky od odpolední cigarety u kávy neodradí ani to, že jejich dítě na vedlejších houpačkách musí vdechovat karcinogenní kouř.

„Jsem nekuřák a kouř mi vadí. Mám tady jednu oblíbenou kavárnu, kde je to celkem dobře oddělené. Ale dole v pasáži, kde je kavárna přímo na rohu, je to dost cítit,“ říká Lukáš Mach, návštěvník centra Olympia v Plzni.

Risk je zisk

Podle novely protikuřáckého zákona hrozí provozovatelům kaváren v obchodních domech za jeho porušení až deset tisíc korun pokuty. V prosinci totiž skončila půlroční lhůta, během které si provozovatelé měli zvyknout na to, že se v jejich podnicích nesmí kouřit. Přesto často raději riskují, než aby kuřáky z kavárny vykázali.

„Kdybychom kouření úplně zakázali, tak bychom mohli klidně zavřít, přijdeme o většinu hostů. Zatím tady žádná kontrola nebyla, tak to moc neřešíme,“ vysvětluje servírka obsluhující v jedné z kaváren v Obchodním centru Futurum v Ostravě.

#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#

Jiné podniky takové štěstí neměly.

„V minulém roce jsme v restauracích v nákupních centrech provedli 89 kontrol zaměřených na dodržování zákazu kouření. V 21 případech byly uloženy sankce v celkové výši 62 tisíc korun. Nejvyšší činila osm tisíc korun,“ říká Renáta Brablcová z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Jediným řešením, jak se vyhnout pokutě a zároveň nepřijít o zákazníky, pro které je káva bez cigarety nemyslitelná, je stavebně oddělit kuřácký prostor od zbytku nákupního centra. Odvětrávací vzduchotechnika a klimatizace, jejíž pomocí dříve mnohé podniky řešily problém s kouřem, již totiž nyní podle zákona nestačí.

„V některých našich provozovnách dojde ke stavebním úpravám, aby byly odděleny prostory pro kuřáky a nekuřáky přesně podle zákona. Vzniknou zde skleněné výklady se zavíracími dveřmi. Někde budeme ale muset kouření úplně zakázat,“ popisuje řešení problému v kavárnách Segafredo Roman Florián.

Václav Stárek pro Deník:

Cigaretu jen za přepážkou

Od loňského července platí i v kavárnách v prostorách obchodních center zákaz kouření. Téma se týká i Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Mnozí provozovatelé zákaz nedodržují. Co na to říkáte?
Zákon hovoří jasně. Pokud se má někde kouřit, tak musí být prostor striktně oddělen, což nemůžou kavárny v obchodních domech splňovat. Musely by postavit přepážku, což je technicky i finančně velmi náročné, protože stropy bývají v nákupních centrech velmi vysoké. V tomto případě souhlasím s hygieniky, že by kavárny měly být podle zákona stavebně odděleny, nebo mají být nekuřácké. Když provozovatelé zákaz nedodržují, vystavují se riziku, že budou dostávat desetitisícové pokuty.

Pokud si někdo v takovýchto nekuřáckých kavárnách zapálí, hrozí pokuta i jemu?
Je povinností provozovatele, aby zaručil, že jeho podnik je nekuřácký. Pokud si některý ze zákazníků v prostorách zapálí, měl by být upozorněn, že se to nesmí. O tom by ostatně mělo vypovídat již označení nekuřáckého prostoru a fakt, že tam nejsou popelníky. Pokud zákazník neuposlechne, může provozovatel zavolat městskou policii a nechat ho vykázat. Je to stejná situace jako v nekuřáckých restauracích mimo obchodní centra.

Znamená zákaz kouření pro podniky v nákupních domech ztrátu zákazníků?
Je pravděpodobné, že tyto kavárny se zavedením zákona přišly o nějaké tržby. Mnoho kuřáků má totiž kávu s cigaretou neoddělitelně spojenou, to znamená, že pokud se jim na místě, které navštěvují, zakáže kouřit, tak raději půjdou jinam. Pokud provozovatel o takové zákazníky nechce přijít, měl by tedy investovat do toho, aby prostor oddělil například skleněnou přepážkou a samozřejmě výkonným odvětráváním.

Kde se kouří?

Alespoň v jedné z kaváren obchodních center se kouří:

Praha: Nový Smíchov, Arkády

Brno: Olympia

Plzeň: Olympia

Ostrava: Avion Shopping Park, Futurum

Olomouc: Olympia

České Budějovice: Mercury

Hradec Králové: Futurum

Ústí nad Labem: Forum

MICHAELA KOUBOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Spolupráce v Liliovce 25 000 Kč

Hledáme šikovné servírky/číšníky na HPP nebo brigádu. Nabízíme spolupráci v příjemném prostředí (restaurace, cafe bar, blues sklep). V případě zájmu kontaktujte na:

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace Všeobecná sestra na neurologické oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky na uchazeče: ?, - odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb., v platném znění ?, - trestní bezúhonnost ?, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, Nabízíme:, - dobré pracovní podmínky a příjemný kolektiv, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, ? zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, 2 dny zdravotního volna tzv. sick days, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, podpora vzdělávání, …), - nástup ihned nebo dle dohody, ?. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Žaneta Marková, +420 465 710 373.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotnický záchranář 20 000 Kč

Zdravotničtí záchranáři Zdravotnický záchranář (SZP). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, NÁSTUP IHNED NEBO DLE DOHODY, POŽADUJEME: , - odborná způsobilost dle zákona 96/2004 Sb. v platném znění, - trestní bezúhonnost,, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, NABÍZÍME:, - 5 týdnů dovolené, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity, - možnost ubytování, - náborový příspěvek 30.000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40.000,- Kč. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Žaneta Marková, +420 465 710 373.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 000 Kč

Všeobecné sestry bez specializace VŠEOBECNÁ SESTRA NA INTERNÍ ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Nemocnice Pardubického kraje, a.s., Orlickoústecká nemocnice, Čs. armády č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme: střední zdravotnická škola, Nabízíme: příspěvek na stravování, možnost ubytování, 1 týden dovolené navíc, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, náborový příspěvek ve výši 30 000,- Kč, se specializací ARO/JIP ve výši 40 000,- Kč , Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Nemocnice pardubického kraje, a.s., orlickoústecká nemocnice, Čs. armády, č.p. 1076, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Jana Hrdinová, +420 465 710 358.


V pátek odpoledne hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Důvodem je požár ve výrobní hale koupelen Ravak, ve které se zpracovávají plasty.
20

V Ravaku znovu začalo hořet. K troskám haly vyjeli hasiči

Ilustrační foto
12 15

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.

Jih Indie hlásí nejhorší záplavy za století. Zabily už tři stovky lidí

Silné monzunové deště v způsobily v jihoindickém státu Kérala mohutné záplavy a sesuvy půdy, které zatím zabily minimálně 324 lidí a dalších více než 300 tisíc připravily o domov. Úřady varovaly, že deště a vítr budou během víkendu ještě sílit. Informovala o tom agentura AFP.

Čeští diplomaté oceňují Annana jako výrazného lídra a humanistu

Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí, bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan, jenž dnes zemřel ve věku 80 let. 

Muslimský pár odmítl podat ruku. Švýcarsko jim nedalo občanství

Švýcarsko zamítlo žádost muslimského páru o udělení občanství. Důvodem bylo, že odmítli potřást rukou příslušníkovi opačného pohlaví během jejich pohovoru. Úřady své rozhodnutí zdůvodnili tím, že se pár nedokázal integrovat a respektovat rovnost mužů a žen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT