Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál

ČR - Kavárnám v nákupních střediscích hrozí až desetitisícové postihy za porušení zákona. Větším strašákem je pro ně ale úbytek zákazníků.

14.1.2011 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv DENÍKU

Zápach cigaretového kouře prosycuje vzduch dětského koutku v olomouckém Nákupním centru Olympia. A to i přes to, že měl být od července loňského roku minulostí.

Zákaz kouření ve veřejných prostorách, jakými jsou i obchodní centra, se však často nedodržuje. Kamenem úrazu jsou totiž otevřené kavárny, jejichž provozovatelé by při striktním dodržování zákona prý přišli o většinu zákazníků. A mnohé matky od odpolední cigarety u kávy neodradí ani to, že jejich dítě na vedlejších houpačkách musí vdechovat karcinogenní kouř.

„Jsem nekuřák a kouř mi vadí. Mám tady jednu oblíbenou kavárnu, kde je to celkem dobře oddělené. Ale dole v pasáži, kde je kavárna přímo na rohu, je to dost cítit,“ říká Lukáš Mach, návštěvník centra Olympia v Plzni.

Risk je zisk

Podle novely protikuřáckého zákona hrozí provozovatelům kaváren v obchodních domech za jeho porušení až deset tisíc korun pokuty. V prosinci totiž skončila půlroční lhůta, během které si provozovatelé měli zvyknout na to, že se v jejich podnicích nesmí kouřit. Přesto často raději riskují, než aby kuřáky z kavárny vykázali.

„Kdybychom kouření úplně zakázali, tak bychom mohli klidně zavřít, přijdeme o většinu hostů. Zatím tady žádná kontrola nebyla, tak to moc neřešíme,“ vysvětluje servírka obsluhující v jedné z kaváren v Obchodním centru Futurum v Ostravě.

#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#

Jiné podniky takové štěstí neměly.

„V minulém roce jsme v restauracích v nákupních centrech provedli 89 kontrol zaměřených na dodržování zákazu kouření. V 21 případech byly uloženy sankce v celkové výši 62 tisíc korun. Nejvyšší činila osm tisíc korun,“ říká Renáta Brablcová z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Jediným řešením, jak se vyhnout pokutě a zároveň nepřijít o zákazníky, pro které je káva bez cigarety nemyslitelná, je stavebně oddělit kuřácký prostor od zbytku nákupního centra. Odvětrávací vzduchotechnika a klimatizace, jejíž pomocí dříve mnohé podniky řešily problém s kouřem, již totiž nyní podle zákona nestačí.

„V některých našich provozovnách dojde ke stavebním úpravám, aby byly odděleny prostory pro kuřáky a nekuřáky přesně podle zákona. Vzniknou zde skleněné výklady se zavíracími dveřmi. Někde budeme ale muset kouření úplně zakázat,“ popisuje řešení problému v kavárnách Segafredo Roman Florián.

Václav Stárek pro Deník:

Cigaretu jen za přepážkou

Od loňského července platí i v kavárnách v prostorách obchodních center zákaz kouření. Téma se týká i Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Mnozí provozovatelé zákaz nedodržují. Co na to říkáte?
Zákon hovoří jasně. Pokud se má někde kouřit, tak musí být prostor striktně oddělen, což nemůžou kavárny v obchodních domech splňovat. Musely by postavit přepážku, což je technicky i finančně velmi náročné, protože stropy bývají v nákupních centrech velmi vysoké. V tomto případě souhlasím s hygieniky, že by kavárny měly být podle zákona stavebně odděleny, nebo mají být nekuřácké. Když provozovatelé zákaz nedodržují, vystavují se riziku, že budou dostávat desetitisícové pokuty.

Pokud si někdo v takovýchto nekuřáckých kavárnách zapálí, hrozí pokuta i jemu?
Je povinností provozovatele, aby zaručil, že jeho podnik je nekuřácký. Pokud si některý ze zákazníků v prostorách zapálí, měl by být upozorněn, že se to nesmí. O tom by ostatně mělo vypovídat již označení nekuřáckého prostoru a fakt, že tam nejsou popelníky. Pokud zákazník neuposlechne, může provozovatel zavolat městskou policii a nechat ho vykázat. Je to stejná situace jako v nekuřáckých restauracích mimo obchodní centra.

Znamená zákaz kouření pro podniky v nákupních domech ztrátu zákazníků?
Je pravděpodobné, že tyto kavárny se zavedením zákona přišly o nějaké tržby. Mnoho kuřáků má totiž kávu s cigaretou neoddělitelně spojenou, to znamená, že pokud se jim na místě, které navštěvují, zakáže kouřit, tak raději půjdou jinam. Pokud provozovatel o takové zákazníky nechce přijít, měl by tedy investovat do toho, aby prostor oddělil například skleněnou přepážkou a samozřejmě výkonným odvětráváním.

Kde se kouří?

Alespoň v jedné z kaváren obchodních center se kouří:

Praha: Nový Smíchov, Arkády

Brno: Olympia

Plzeň: Olympia

Ostrava: Avion Shopping Park, Futurum

Olomouc: Olympia

České Budějovice: Mercury

Hradec Králové: Futurum

Ústí nad Labem: Forum

MICHAELA KOUBOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

14.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
4 8

PRO A PROTI: Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?

Kateřina Perknerová.
49

Pohledem Kateřiny Perknerové: Restart ČSSD

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

V týdnu bude přes den maximálně kolem nuly, pak se oteplí

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly. Druhá polovina předpovídaného období bude teplejší. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v posledním týdnu.

Olympijský festival v Ostravě by měla navštívit Eva Samková

VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhý víkend Olympijského festivalu v Ostravě přinesl samé dobré zprávy!

Obce straší obří nárůst plateb za odpady, může stoupnout až čtyřnásobně

Výrazně připlatit si zřejmě budou muset obce za likvidaci odpadu. V budoucnu už jej totiž nebude možné uložit na skládkách, naproti tomu se má zvýšit míra recyklace.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT