Zápach cigaretového kouře prosycuje vzduch dětského koutku v olomouckém Nákupním centru Olympia. A to i přes to, že měl být od července loňského roku minulostí.

Zákaz kouření ve veřejných prostorách, jakými jsou i obchodní centra, se však často nedodržuje. Kamenem úrazu jsou totiž otevřené kavárny, jejichž provozovatelé by při striktním dodržování zákona prý přišli o většinu zákazníků. A mnohé matky od odpolední cigarety u kávy neodradí ani to, že jejich dítě na vedlejších houpačkách musí vdechovat karcinogenní kouř.

„Jsem nekuřák a kouř mi vadí. Mám tady jednu oblíbenou kavárnu, kde je to celkem dobře oddělené. Ale dole v pasáži, kde je kavárna přímo na rohu, je to dost cítit,“ říká Lukáš Mach, návštěvník centra Olympia v Plzni.

Risk je zisk

Podle novely protikuřáckého zákona hrozí provozovatelům kaváren v obchodních domech za jeho porušení až deset tisíc korun pokuty. V prosinci totiž skončila půlroční lhůta, během které si provozovatelé měli zvyknout na to, že se v jejich podnicích nesmí kouřit. Přesto často raději riskují, než aby kuřáky z kavárny vykázali.

„Kdybychom kouření úplně zakázali, tak bychom mohli klidně zavřít, přijdeme o většinu hostů. Zatím tady žádná kontrola nebyla, tak to moc neřešíme,“ vysvětluje servírka obsluhující v jedné z kaváren v Obchodním centru Futurum v Ostravě.

#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_1.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_2.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/1401_kouren_web_3.jpg|Obchodní centra: Zákaz nezákaz, kouří se dál.#

Jiné podniky takové štěstí neměly.

„V minulém roce jsme v restauracích v nákupních centrech provedli 89 kontrol zaměřených na dodržování zákazu kouření. V 21 případech byly uloženy sankce v celkové výši 62 tisíc korun. Nejvyšší činila osm tisíc korun,“ říká Renáta Brablcová z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Jediným řešením, jak se vyhnout pokutě a zároveň nepřijít o zákazníky, pro které je káva bez cigarety nemyslitelná, je stavebně oddělit kuřácký prostor od zbytku nákupního centra. Odvětrávací vzduchotechnika a klimatizace, jejíž pomocí dříve mnohé podniky řešily problém s kouřem, již totiž nyní podle zákona nestačí.

„V některých našich provozovnách dojde ke stavebním úpravám, aby byly odděleny prostory pro kuřáky a nekuřáky přesně podle zákona. Vzniknou zde skleněné výklady se zavíracími dveřmi. Někde budeme ale muset kouření úplně zakázat,“ popisuje řešení problému v kavárnách Segafredo Roman Florián.

Václav Stárek pro Deník:

Cigaretu jen za přepážkou

Od loňského července platí i v kavárnách v prostorách obchodních center zákaz kouření. Téma se týká i Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací České republiky.

Mnozí provozovatelé zákaz nedodržují. Co na to říkáte?
Zákon hovoří jasně. Pokud se má někde kouřit, tak musí být prostor striktně oddělen, což nemůžou kavárny v obchodních domech splňovat. Musely by postavit přepážku, což je technicky i finančně velmi náročné, protože stropy bývají v nákupních centrech velmi vysoké. V tomto případě souhlasím s hygieniky, že by kavárny měly být podle zákona stavebně odděleny, nebo mají být nekuřácké. Když provozovatelé zákaz nedodržují, vystavují se riziku, že budou dostávat desetitisícové pokuty.

Pokud si někdo v takovýchto nekuřáckých kavárnách zapálí, hrozí pokuta i jemu?
Je povinností provozovatele, aby zaručil, že jeho podnik je nekuřácký. Pokud si některý ze zákazníků v prostorách zapálí, měl by být upozorněn, že se to nesmí. O tom by ostatně mělo vypovídat již označení nekuřáckého prostoru a fakt, že tam nejsou popelníky. Pokud zákazník neuposlechne, může provozovatel zavolat městskou policii a nechat ho vykázat. Je to stejná situace jako v nekuřáckých restauracích mimo obchodní centra.

Znamená zákaz kouření pro podniky v nákupních domech ztrátu zákazníků?
Je pravděpodobné, že tyto kavárny se zavedením zákona přišly o nějaké tržby. Mnoho kuřáků má totiž kávu s cigaretou neoddělitelně spojenou, to znamená, že pokud se jim na místě, které navštěvují, zakáže kouřit, tak raději půjdou jinam. Pokud provozovatel o takové zákazníky nechce přijít, měl by tedy investovat do toho, aby prostor oddělil například skleněnou přepážkou a samozřejmě výkonným odvětráváním.

Kde se kouří?

Alespoň v jedné z kaváren obchodních center se kouří:

Praha: Nový Smíchov, Arkády

Brno: Olympia

Plzeň: Olympia

Ostrava: Avion Shopping Park, Futurum

Olomouc: Olympia

České Budějovice: Mercury

Hradec Králové: Futurum

Ústí nad Labem: Forum

MICHAELA KOUBOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU