Poslanecká sněmovna minulý týden schválila návrh ANO a ODS, který udělí výjimku velkoobchodům. Předkladatelé návrhu argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazovali například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Ilustrační foto
Velkoobchody možná budou mít o svátcích otevřeno, poslanci zákaz zrušili

Omezování prodejní doby má své zastánce i odpůrce. Podle senátorů je zákon v přímém rozporu se základními, hospodářskými i sociálními právy, když znevýhodňuje některé obchodníky a znemožňuje jim zorganizovat si podnikání podle svého uvážení. Podle senátorů dopadá zákon také na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny.

Posílení rodinné soudržnosti

Podle soudu může regulace prodejní doby posilovat sociální a rodinnou soudržnost tím, že pevně vymezuje alespoň některé dny jako volné. Umožňuje zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si některé svátky, které jsou pevnou součástí české kulturní a duchovní tradice.

Ostatním připomíná, že je vhodné se v některé dny vyhnout nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem. Po tisíciletí platí v našem civilizačním okruhu zásada, že je nezbytné, aby lidé nepracovali bez odpočinku každý den, připomněli ústavní soudci.

Předvánoční nákupní horečka v obchodech v Hradci Králové.
ČERNÁ A BÍLÁ: Má být o svátcích zavřeno?

Norma je opakovaně terčem kritiky podnikatelských svazů, naopak odboráři usilovali o rozšíření regulace na všech 13 svátků. V parlamentu vzniklo v posledních dvou letech několik poslaneckých návrhů na omezení či zrušení normy.

Opoziční ODS již v minulosti navrhovala úplné zrušení zákona o prodejní době. Sněmovna ale její návrh loni v lednu zamítla. Za zachování zákona o prodejní době tenkrát hlasovalo 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, přidali se i někteří Piráti. 

Zákon o prodejní době
Zákaz prodeje se vztahuje na obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních a platí pouze ve vybraných svátcích. Za porušení hrozí prodejcům pokuta ve výši až pěti milionů korun.

Zavřené musí obchody zůstat 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den je pak otevírací doba omezena do 12 hodin.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Průměrná mzda překročila 33 tisíc. Dvě třetiny zaměstnanců na ni nedosáhnou