„Volební zákon zde neupravuje povinnost zřídit si transparentní volební účet, limity na volební výdaje nebo dohled Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí na volební kampaně,“ uvádí ministerstvo vnitra.

Zleva místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, předseda Pavel Bělobrádek a první místopředseda Marian Jurečka
Lidovci chtějí bránit změnám ústavy. Senát jim nedáme, hlásají

Důvodem podle něho je, že převážná část kandidujících subjektů jsou sdružení nezávislých kandidátů a nezávislí kandidáti, pro které by nastavená opatření fakticky působila jako nepřiměřená zátěž a faktor odrazující kandidovat. To by mohlo vést až k nezájmu o obecní radnice.

Kumulace nákladů

Druhou stranou mince je ale skutečnost, že způsob financování je zahalen mlhou. „Podzimní komunální volby budou jedna velká džungle, protože chybí potřebná pravidla,“ míní David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International (TI).

Politické strany totiž nemusejí uvádět ani částky či sponzory kampaní do magistrátů velkých měst. Věc se komplikuje i tím, že v termínu obecních voleb se zároveň koná první kolo hlasování do třetiny Senátu. V něm může každý kandidát utratit dva miliony korun (v druhém kole dalších 500 tisíc). ANO na obě podzimní klání hodlá vydat 150 milionů, ODS 40, ČSSD 10 a SPD 25. 

Tisková konference Jiřího Drahoše k Senátu
Pojďme to dát dohromady. Jinak strany zaniknou, varuje Jiří Drahoš

Transparency International ČR bude hodnotit kampaně vybraných 135 senátorských kandidátů a volby do magistrátů tří největších měst – Prahy, Brna a Ostravy. „Absence rozumných pravidel pro komunálky bije do očí. Politika se dělá nejen v Praze, ale samozřejmě i ve městech, jejichž rozpočty jsou v řádech stamilionů. Jejich obyvatelé mají právo se ptát, kde berou strany a kandidáti prostředky na kampaň, jež jim ve výsledku má umožnit o rozpočtech a jejich využití rozhodovat,“ říká Petr Vymětal z VŠE, specialista na politické finance a spolupracovník TI na monitoringu letošní kampaně.

Placený trolling

Koordinátor monitoringu TI Ondřej Cakl připomíná další rizika soutěže bez pravidel: „Existuje důvodná obava, že kandidáti budou skrývat senátní (limitované) náklady do komunálních kampaní (bez limitů). Zesilující dopad i vzrůstající náklady s sebou do kampaní nesou dark-posting a placený trolling, které se vymykají jakékoliv kontrole a dohledovým nástrojům.“

TI svoje závěry z vedení kampaně zveřejní těsně před volbami na webové stránce www.transparentnivolby.cz.

Ilustrační foto.
Do Senátu chce 194 mužů a 42 žen, průměrný věk uchazečů je 56 let