Obecní zastupitelstva sice nemohou schvalovat zákony, to však neznamená, že mají na život občanů menší vliv než poslanci nebo senátoři. Hospodaří leckdy s rozpočty, které dosahují miliardových částek. Například u Prahy je to přes osmdesát miliard korun.

Hospodaření je ale důležité i u menších obcí. V živé paměti je například ves Prameny na Chebsku, které po zkrachovalém projektu na stáčírnu minerálních vod zůstal šedesátimilionový dluh. Sdružení místních samospráv na ni letos dokonce muselo vypsat sbírku.Infografika

Rozhodují i o řadě dalších věcí

Obecní zastupitelstva a rady ovšem rozhodují i o řadě dalších věcí. Například o tom, kde se budou vyplácet některé dávky na bydlení. Desítky měst totiž za uplynulý rok v některých svých ulicích zakázaly nově příchozím lidem dostávat od státu doplatek na bydlení.

Chtějí tak zabránit tvoření ghett. Mezi cíle radnic patří také úprava územního plánu, která může zbrzdit výstavbu bytů, nebo naopak povolit stavbu fabrik či skladů, které zničí životní prostředí. Pravomoci zastupitelů jdou i do takových podrobností, že mohou de facto znemožnit venčení psů. Letos v květnu tak třeba v Litoměřicích zkrátili délku vodítka na 1,5 metru.