„V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům,“ vyjádřil se k tragédii mimo jiné také prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Poslanec Josef Hájek (ANO) také při ranní řeči v Poslanecké sněmovně přislíbil, že vyhlásí sbírku pro pozůstalé rodiny. Pomoc přislíbila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

K tragédii se pak vyjadřují na sociálních sítích i další politici, například předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda ODS Petr Fiala či premiér Andrej Babiš (ANO), který dorazil i na místo neštěstí.

O tragédii

K výbuchu došlo ve čtvrtek 20. 12. 2018 večer zhruba 800 metrů pod zemí. V té době na zasaženém pracovišti bylo 23 horníků. Přežili jen ti, kteří byli ve větší vzdálenosti od místa exploze. Přeživší byli otřeseni, pohmožděni a popáleni. 

K explozi důlního plynu došlo i přes všechna preventivní opatření. Uvolnění plynu z horniny v dobývaném prostoru nelze nikdy vyloučit. V dole nastala exploze, požár a důlními pracovišti se prohnala také tlaková vlna. Zasažena byla dvě pracoviště, a to dobývací prostor, kde probíhala těžba uhlí důlním kombajnem a druhé pracoviště, kterým je ražba připravující prostory pro další těžbu. 

13 mrtvých

"S politováním musím konstatovat, že při neštěstí zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků a jeden Čech. 10 havířů bylo zraněno," řekl v pátek ráno mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský. "Příčinou bylo vzplanutí důlního plynu. Více musí potvrdit vyšetřování," dodal Čelechovský. 

V ohrožené části dolu panují podmínky neslučitelné se životem. Plyn stále hoří a musí se uhasit dusíkem. 

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Báňští záchranáři popisují, jaké podmínky v dole panují a s čím se museli při akci potýkat: "Nedá se pokračovat dále. Musí se to uzavřít. Všude jsou zdevastovaná zařízení."

Hráz je budovaná jako zátka, která neprodyšně utěsní důlní chodbu. Skrz hráz vede potrubí, kterým je do prostor vháněn dusík k uhašení ohně. 

Přeživší horníci

Horníci utrpěli různá zranění, včetně těch způsobených tlakovou vlnou a ohněm. Několik bylo transportováno na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Jeden je v kritickém stavu. 

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Čtěte více o důlních neštěstích

Jedná se o největší důlní neštěstí v revíru OKD od roku 1990.

Velká záchranná akce se konala letos i v nedalekém polském dole Zofiówka u města Jastrzębie-Zdroj, kde po mohutném důlním otřesu zahynulo 5 horníků a dva byli zraněni. Právě u této několikadenní záchranné akci poskytovalo vedení dolu veřejnosti informace nepřetržitě v hodinových intervalech. 

Těžba v dalších částech revíru pokračuje

Zatímco v severní části Dolu ČSM byla po explozi zastavena, v jeho jižní části pokračuje, stejně jako na ostatních činných šachtách. "Všude byla provedna bezpečnostní kontrola a v neohrožených lokalitách může práce pokračovat," potvrdil ředitel OKD Boleslav Kowalczyk. Připomněl, že všechny doly v regionu jsou v oblasti s rizikem výronu metanu a tomu odpovídají preventivní opatření. Přesto není vždy možné neštěstí zabránit, když se plyn z horniny uvolní náhle a ve velmi výbušné koncentraci.  

Zdroj: Youtube