"Plně doznávám svou vinu. Naprostá většina zisku za nelegální činnost šla mně. Jsem připraven za to nést následky. Vzhledem k výši škody by ke mně neměl být soud shovívavý a zasloužím si trest k nejvyšší hranici trestní sazby," řekl dnes Radek Březina. Uvedl, že sice nepopírá, že množství nelegálního lihu bylo masivní, nicméně s uváděným množstvím nesouhlasí. Odmítl také, že by měl někde ukryté miliony, jak se prý tvrdí. Před soudem vypočítal, že po veškerých investicích do zařízení a ostatních výdajích měl zisk zhruba 20 korun na litr alkoholu.

Lihový boss ve své závěrečné řeči napadl také svého bratra Tomáše, který pomohl policii odkrýt celou činnost mafie. "Díky němu bude odsouzeno spousta odběratelů lihu, já dostanu o čtyři roky více, než bych mohl dostat, a přijdu o veškerý majetek. Jako člověk mě zklamal a doufám, že se s ním po soudu nikdy nesetkám," uvedl Radek Březina.

Vrchol ledovce

Jeho bratrovi žalobce přisoudil jako jedinému status spolupracujícího a navrhl mu trest čtyři roky. Jeho obhájce žádá o rok méně, soud by měl vzít podle něj v úvahu i jeho ohrožení. "Tato trestní věc u tohoto soudu je vrcholkem ledovce, pod ním se skrývá hora, která je předmětem vyšetřování. Můj klient je v postavení korunního svědka, bez nějž by nebylo možné tuto trestnou činnost objasnit a prokázat. Figuruje v 30 až 40 souběžných trestních řízení, ve kterých jsou prověřovány, vyšetřovány či stíhány osoby, které na tuto věc navazují," uvedl obhájce Pavel Fryšák.

Radek Březina svou podstatnou část závěrečné řeči zaměřil proti spoluobžalovanému Lubomíru Kaláčovi, který vypovídal proti Březinovi jako první. Žalobce Kaláčovi navrhl šest let vězení, status spolupracujícího mu nepřisoudil. "Byl první, kdo se rozhodl přiznat. Význam výpovědi mého klienta byla zcela zásadní i podle policie. Za svou odvahu by si jednoznačně zasloužil status spolupracujícího," uvedl obhájce Vlastimil Němec. Soud žádá o trest čtyři roky, pokud by mu soud status nepřisoudil, navrhl mimořádné snížení trestu na pět let.

Takzvaná lihová mafie okradla podle žalobce stát na spotřební dani o 6,7 miliardy korun. Případ postihuje patnáctileté období, v němž skupina čistila technický líh, používala ho k výrobě alkoholických nápojů a prodávala ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu, jeho část ukrývali v tajných úložištích.