Třináctiletá Anička, nebo Adam? Pro policii je Barbora Škrlová především klíčový svědek, který může objasnit okolnosti týrání Ondřeje a Jakuba vkuřimské kauze. Soběma chlapci totiž žila vrodině jejich matky Kláry Mauerové.

Brněnskému Deníku Rovnost se však podařilo získat informace, které důvěryhodnost výpovědi Škrlové podrývají. Muž vpozadí případu a její otec, Josef Škrla, sní telefonoval, když ji policie předminulý týden zadržela vNorsku. Adával jí rady, co má říkat. „Škrla Barboře vysvětloval, co má říkat na policii, aby se nic neprovalilo. Měli na to poměrně dost času, aby se to mohla naučit. Telefonovala zautomatu na policejní služebně,“ řekl dobře informovaný zdroj, jehož jméno redakce zná, ale nebude ho zveřejňovat.

Uhovoru byl osobně. Josefa Škrlu zatím policie nevyšetřuje, vkauze však má podle řady svědků jednu znejdůležitěj­šíchúloh.

Jeho synem je také Jan Škrla, který čelí obvinění, že se na týrání chlapců podílel. Josef Škrla vede sektu, která se oddělila od Hnutí Grálu a ve které údajně jsou také brněnský herec Viktor Skála a bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla vPardubicích Martin Fahrner. Oba měli Barboře Škrlové pomáhat, když se snažila získat novou identitu. DNA dcery prvního znich posloužilo, když Klára Mauerová chtěla adoptovat Škrlovou jako Aničku.

AFahrner pak odvezl ženu do Norska, kde se vydávala za chlapceAdama.

Škrla byl také vedoucím skautského oddílu Mravenci, do kterého řada aktérů kauzy chodila nebo kněmu měla blízko. Včetně Kláry Mauerové. Od vypuknutí kauzy se však otec Barbory a Jana drží důsledně vústraní. Jeho známí se oněm vyjadřují jako opřísném muži. Přestože nekřičí, má velkou a přirozenou autoritu.

„Je to despota. Co řekne, je svaté, a nikdy se otom nikdo neodvážil ani diskutovat,“ přiblížil autoritářský profil bývalý kamarád Josefa Škrly, který si přál zůstat vanonymitě.

Jestliže Škrlové otec před zatčením řekl, co bude nebo nebude říkat policii, Barbora to může podle něj bezezbytku splnit. Zvlášť, když dokázala několik měsíců hrát roli třináctiletého chlapce. „Škrlu každý poslouchá a všechno splní. Zajímavé je, že Škrla nikdy nezvýšil hlas. Stačilo, aby se podíval a tichým hlasem něco řekl. Všichni ho okamžitě poslechli a ani se neodvážili proti jeho názoru postavit,“ doplnil Škrlůvznámý.

Psycholožka sdlouholetou praxí Jarmila Valoušková redakci potvrdila, že ani vyšetřovatelé nemusí poznat, zda vyslýchaný lže. „Může nastat situace, že vyslýchající svému nepravdivému příběhu sám věří a považuje ho za skutečnost. Pak je velmi těžké to odhalit,“ myslí si Valoušková.

Podle ní nemusí do případu vnést jasno ani školení psychiatři. „Člověk se nedá stoprocentně poznat. Vždy se pohybujeme pouze vnějaké míře pravděpodobnosti. Může se tak stát, že lež neodhalí ani odborník se spoustou zkušeností,“ dodala Valoušková.

Obhájce Škrlové Richard Novák se kpřípadu už nechce vyjadřovat a onorské anabázi toho moc neví. „Informace otom, co se dělo nebo nedělo vNorsku, nemám. Se svou klientkou jsem strávil ve vazební věznici několik hodin a řešili jsme nejrůznější věci. Otom, co jsme probírali, samozřejmě nemůžu mluvit, protože jsem vázaný slibem mlčenlivosti,“ uvedlNovák.

Dobře informovaný člověk Rovnosti také potvrdil, že vNorsku společně sBarborou Škrlovou policie zatkla sourozence Kateřinu a Michala Říhovy zBrna. Právě ti měli Škrlovou vydávající se za třináctiletého Adama odvézt znorského dětského domova.

„Kté nechutné kauze nemám co říct. Žádné ztěch lidí neznám a nevím, proč mě sní spojují. Nemám zájem na tom, aby někdo poškozoval mé jméno,“ vzkázala redakci Kateřina Říhová. Kateřina Říhová je prezidentkou soutěže onejkrásnější dívku Brno Girl. Na Právnické fakultě Masarykovy univerzity navíc Říhová loni a předloni na podzim jako doktorandka přednášela předmět Evropské mezinárodní právo soukromé.

Vyšetřovatel zbrněnského policejního ředitelství se včera po poledni se Škrlovou poprvé od jejího zatčení setkal ve Vazební věznici Brno. „Krátký rozhovor věnovali úvodním informacím a případnému plánu výslechů. První výslech si policejní komisař naplánoval na středeční dopoledne. Škrlová byla vrozhovoru vstřícná, komunikativní a svyšetřovatelem spolupracovala,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se vydávala za třináctileté děti, zadrželi minulou sobotu policisté vnorském městě Tromsø. Tam se vydávala za třináctiletého Adama. Aféra vypukla loni vkvětnu. Nahý svázaný chlapec na betonové podlaze vkomoře kuřimského domku vyděsil muže z vedlejšího domu. Náhodou týrané dítě natočil na kameru zbabysetu.

Policie zjistila, že tehdy osmiletého Ondřeje a jeho orok staršího bratra Jakuba týrala matka Klára Mauerová a také teta Kateřina. Obě ženy jsou už půl roku ve vazbě. Vyšetřovatel obvinil sedm lidí. Některým hrozí až dvanáct let vězení.

 

Vyšetřovatel se v pondělí setkal se Škrlovou

Vyšetřovatel zbrněnského policejního ředitelství se v pondělí vbohunické vazební věznici kolem poledne setkal sBarborou Škrlovou.

"Škrlová byla při pondělním rozhovoru, věnovaném úvodním informacím a případnému plánu vyšetřování a výslechů. vstřícná, komunikativní a svyšetřovatelem spolupracovala,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. První výslech třiatřicetileté ženy, záhadami opředené postavy vpříběhu týraných sourozenců vKuřimi na Brněnsku, si vyšetřovatel naplánoval na středeční dopoledne.

Její obhájce Richard Novák se však domnívá, že Barborá Škrlová je ve vazbě nezákonně. Oznámil, že během pondělka odnese na podatelnu brněnského krajského soudu oficiální písemnou stížnost proti vazebnímu stíhání své klientky.

„Podle mého názoru neexistují důvody, proč by měla být moje mandantka ve vazbě. Obávám se, že ji tam soud poslal proto, aby ulehčil práci vyšetřovatelům, kteří ji tak budou mít pěkně pod kontrolou,“ řekl advokát Novák. Vazbu prý Škrlová špatně snáší a je to pro ni velmi stresující prostředí. „Do brněnské vazební věznice chodím už dvacet let a vím, že iotrlým jedincům dělá vazba problémy. Někteří se vní zhroutí a podlehnou vazební psychóze,“ dodalNovák.

Zavřít můžou, pustit musí

Advokát Škrlové si myslí, že by mohli soudci vyšší instance jeho stížnosti vyhovět. „Klientka je stíhaná za trestný čin poškozování cizích práv. Hrozí ji maximálně dvouleté vězení, ale jelikož je netrestaná a má čistý rejstřík, bude zřejmě trest nižší a ještě ke všemu podmínečný. Pokud by se jednalo okohokoliv jiného a ne omediálně známou Škrlovou, do vazby by nešel a soud by rozhodoval ve zkráceném řízení,“ zdůraznilNovák.

Obhájce ikony kuřimského příběhu chce sou přesvědčit, že Škrlová se před stíháním nebude skrývat. Má připravený jak písemný slib, tak ikauci. Ta nebude podle informací brněnského Deníku Rovnost maximálně sto tisíc korun. „Myslím, že by mohla být kauce imenší. Dávat například půlmilionovou záruku je nadhodnocené. Takové peníze nabízejí lidé, kteří jsou stíhaní za vraždu či drogové delikty,“ poznamenalNovák.

Muž, který v Norsku pomáhal Škrlové, je prý zpátky v Česku!

Bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla (VČD) vPardubicích a spisovatel Martin Fahrner, který poskytl Barboře Škrlové zapletené vkauze týraných chlapců zKuřimi alibi pro její novou norskou identitu, by měl být podle informací televize Nova zpátky vČeské republice! „VNorsku jsem kvůli vyšetřování přišel opráci a má rodina je vČesku vystavena silnému mediálnímu tlaku. Chci jí tady pomoct,“ vysvětlil Martin Fahrner, proč se rozhodl vrátit zpět do vlasti.

„ZKlokánku jsem Barboře utéct nepomáhal. Identitu mého syna Adama měla vprůběhu léta a pak vNorsku,“ řekl pro televizi Nova bývalý šéfdramaturg pardubického stánku paní Thálie. „Udělal jsem to proto, že kBarboře jsem choval hluboké sympatie, které inadále trvají,“ prohlásil.

„Celá kauza je jako rovnice otisících neznámých, znichž já jich znám asi tak dvacet. Proto se kní necítím být kompetentní vyjadřovat a ani nevím, jestli se dá celá rozluštit,“ podotkl Martin Fahrner.

„Je to pro mě další překvapení,“ reagoval ředitel VČD Petr Dohnal na údajný návrat jednoho ze svých někdejších nejbližších spolupracovníků. „Jestli se opravdu vrátil, tak jsem docela rád. Tlak na jeho rodinu je hodně velký. Jeho žena Helena mu musí čelit společně sdětmi sama, zatímco on byl dosud relativně vklidu. Myslím, že je to zjeho strany správné rozhodnutí. Možná mohlo přijít ještě dříve,“ přemítal Petr Dohnal, který by byl rád, kdyby se celá kauza brzy rozuzlila.

„Martin mi minulý čtvrtek poslal e-mail, vněmž mi odpovídal na jeden můj pracovní dotaz, který jsem mu před časem poslal. Překvapilo mě, že se vněm ocelé kauze vůbec nezmiňoval. Nedalo mi to a napsal jsem mu, jestli ví, co se kolem něj vČeské republice děje. On mi na to namítl, že informace, které se tu podávají, jsou zkreslené, že irozhovor poskytnutý médiím vNorsku byl špatně přeložen. Dodal, že mu vadí, pod jak silným tlakem je nyní jeho rodina a že vše již brzy vysvětlí veřejnosti. Omožnosti, že by se však brzy chystal zpět do vlasti, jsme vůbec nehovořili,“ prozradil ředitelVČD.

„Stále věřím tomu, že Martin Fahrner není žádným aktérem násilných činů páchaných na dětech, ale že se kcelé kauze jen nějak nešťastně přimotal,“ uzavřel Petr Dohnal.

Dobrodružství za polárním kruhem

Barboru Škrlovou, která se nejprve vydávala za třináctiletou Aničku a pak za chlapce Adama, zadrželi vsobotu pátého ledna policisté až za polárním kruhem. Vnorském městě Tromsø. Policisté ženu objevili, když pátrali po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý chlapec je ve skutečnosti Škrlová.

Muž, který poskytl Barboře Škrlové zapletené vkauze týraných chlapců alibi pro její novou norskou identitu třináctiletého Adama, byl bývalý šéfdramaturg Východočeského divadla vPardubicích, spisovatel Martin Fahrner. Kdy přijela Škrlová do Norska nechce říct. „Neřeknu, kdy přijela. Ale prozradím, že se nechtěla vydávat za někoho jiného. Ktomu ji donutili,“ řekl Fahrner vrozhovoru pro norský deník Dagbladet.

Stopy okolo Škrlové alias Aničky alias Adama vedou přes jejího otce Josefa do brněnské sektářské skupiny, odštěpené od Hnutí Grálu. Kté patří podle serveru idnes.cz idvaatřicetiletý Michal Říha, který spolu se svou sestrou odvezl Škrlovou přestrojenou za Adama zkrizového dětského centra vOslu, kam ji umístili psychologové.

Vyšetřovatelé se kpřípadu nechtějí vyjadřovat. Důvod je prostý. Škrlovou alias Annu ještě nevyslechli. Je totiž ve špatném psychickém stavu. První výslech je naplánovaný až na polovinu tohoto týdne. Brněnští policisté vidí ve Škrlové klíčového svědka, který by jim pomohl rozmotat složitý případ týrání dětí, kterému se říká kauzaKuřim.