Stíhací letoun JAS-39 Gripen havaroval na letišti v Čáslavi 15. května během přistání, když se mu nepodařilo zastavit a skončil vážně poškozený mimo přistávací plochu. Oba piloti se katapultovali. Již po nehodě se začalo mluvit o tom, že na vině byl maďarský pilot. Údajně měl svou chybu sám uznat. Hovoří se o tom, že při přistávání "přidal plyn".

Výsledky šetření ale ministerstvo nezveřejnilo. "Provedené šetření vyloučilo podíl Armády České republiky na vzniku nehody. Bližší informace o výsledcích šetření však vzhledem k příslušnosti letounu a jeho posádky, což jsou maďarské vzdušné síly, může poskytnout pouze maďarská strana," uvedl Caletka. Dodal, že na vyšetřování se podílelo i Maďarsko a Švédsko, ve kterém se gripeny vyrábí.

Podobně se vyjádřil i náčelník Vojenské policie Pavel Kříž. "Vojenská policie to prověřila a celý případ státní zastupitelství bude předávat do Maďarské republiky, aby si to tam maďarská strana dořešila i z trestně právního hlediska," řekl. "K pochybení na české straně nedošlo, aspoň tedy co se trestně právní roviny týče," doplnil.

Maďarský web index.hu již loni s odkazem na své zdroje uvedl, že během přistání se vypnula elektronika. Pilot měl proto přepnout na manuální ovládání a ubrat "plyn", což se ale nestalo. Stroj pilotoval jeden z nejzkušenějších maďarských stíhacích letců generál Csaba Ugrik.

Čtěte také: V Čáslavi havaroval gripen, piloti se stačili katapultovat