"Předmětem veřejné zakázky je pořízení čtyř kusů kombinovaných kompletů mini bezpilotních průzkumných prostředků. Každý komplet se skládá ze tří kusů bezpilotních prostředků včetně dalšího vybavení," uvedl Medek. Součástí vybavení tak podle něj jsou denní kamery, infračervené senzory nebo pozemní řídicí stanice. V dodávce by mělo být podle požadavků ministerstva i přepravní vybavení, počáteční sada náhradních dílů nebo zaškolení obsluhy.

Nové stroje by měli vojáci dostat do poloviny letošního prosince. Nákup chce obrana zajistit prostřednictvím alianční agentury NSPA.

Podle Medka je zakázka nezbytná pro zabezpečení výcviku, ale i pro "co nejefektivnější bojové činnosti nasazených jednotek" české armády a pro plnění úkolů v zahraničních operacích. "Bezpilotní průzkumné prostředky jsou využívány především k průzkumu prostorů a objektů protivníka, které jsou v hloubce jeho bojové sestavy nebo v prostorech silně bráněných jeho protivzdušnou obranou," poznamenal Medek.

Česká armáda již v minulosti používala několik dronů, nasadila je i do mise v Afghánistánu. "V současnosti provozované komplety bezpilotního systému, které byly pořízeny v roce 2009, jsou vzhledem k technickému stavu na hranici technické životnosti," poznamenal Medek. Kromě starších dronů mají čeští vojáci k dispozici i bezpilotníky Scan Eagle, které používají k průzkumu kolem letecké základny Bagrám v Afghánistánu. Armáda je dostala od USA.

Prostějovský 102. průzkumný prapor má k dispozici i další americký stroj UAV RQ-11B Raven, který váží pouze necelé dva kilogramy a startuje odhozem z ruky. Podle informací ČTK by právě Raveny měly být pro českou armádu opět nakoupeny.