Pro zamítnutí smlouvy hlasovali jen přítomní poslanci SPD a tři zástupci opozičního hnutí ANO. Tento návrh lídra SPD Tomia Okamura podpořilo 16 ze 152 přítomných poslanců. Proti jich bylo 119, a to včetně většiny přítomných členů klubu ANO.

Sněmovna pak zkrátila na návrh zpravodaje Marka Ženíška (TOP 09) lhůtu pro projednání smlouvy v obou výborech na 20 dnů. Znamená to, že Sněmovna by mohla rozhodnout o svém souhlasu s ratifikací dohody ještě na červencové schůzi. Hnutí ANO neprosadilo její posouzení také v ústavně-právním výboru. Senát bude hlasovat o svém souhlasu se smlouvou na schůzi 13. července, příslušný výbor horní komory její přijetí doporučil.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Obrannou smlouvu mezi USA a ČR podpořím. SPD říká nepravdy, uvedl Babiš

Poslanci SPD se snažili projednávání dohody zbrzdit už při úterním schvalování programu nynější schůze, které trvalo skoro osm hodin. „Není to smlouva o spolupráci mezi Českou republikou a USA, ale je to v podstatě jednostranná smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice,“ zopakoval dnes Okamura argumenty hnutí proti smlouvě.

Žádná cizí vojska, uklidňuje ministryně 

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) před poslanci znovu zdůraznila, že dohoda nedává americkým ozbrojeným silám právo pobývat na českém území. Pobyt by vždy musela schválit vláda nebo Parlament, pak by se právní postavení amerických vojáků řídilo obrannou smlouvou, uvedla.

„Hnutí ANO by nikdy nepodpořilo jakýkoli dokument, který by znamenal přítomnost jakýchkoli cizích vojsk na našem území nebo výstavbu cizích vojenských základen,“ řekl dnes bývalý ministr obrany a nynější předseda branného výboru Lubomír Metnar (ANO). Severoatlantická aliance je podle něho zárukou české bezpečnosti a smlouvy s aliančními partnery ji do budoucna posilují.

Americký konvoj v Náchodě v roce 2015
Obrannou smlouvu s USA má většina Evropské unie. Přidá se i Česko

Poslanci SPD ve středu opět odmítali pobyt cizích vojáků v Česku a volali po celostátním referendu o dohodě. „Hnutí SPD nechce na českém územím žádné cizí vojáky. Ani ruské, ani americké, ani čínské, ani indické,“ uvedl Karel Sládeček. Jeho kolega z hnutí Jan Hrnčíř (SPD) se pozastavoval nad desetiletou platností smlouvy bez možnosti výpovědi. „Stáváme se vazaly,“ řekl další z poslanců SPD Radovan Vích.

Poslanec ODS Karel Krejza reagoval na kritická vyjádření slovy, že smlouva nezakládá nic, o čem zástupci SPD hovořili. Podle Michala Zuny (TOP 09) Česko dohodu potřebuje, aby zajistilo svou bezpečnost a suverenitu. Bez ní by země mohla být v budoucnu ohrožena ruskou agresí, varoval. Černochová také zdůraznila, že smlouva nepovede k rozmístění zbraní hromadného ničení v Česku. „Česko je vázáno smlouvou o nešíření jaderných zbraní,“ řekla.