„Je to tu jako jako v Chorvatsku, zaznívá na hlavní pláži jezera Most. Velký rekreační areál na okraji města si lidé pochvalují, míří sem často i návštěvníci z Prahy. "Užíváme si klid, dokud to ještě jde. Podle mě návštěvnost v budoucnu pětinásobně vzroste, protože dost lidí o jezeru ještě neví," řekl Deníku pár z Prahy, který v sobotu 19. června ležel na kamenité horní pláži za zábradlím, kde nebylo tak narváno.

"Poslala jsem známým fotku, divili se: prosím tě, kde to jsi? Mysleli si, že jsem u moře," řekla jedna z návštěvnic, která odpočívala vedle řady nově instalovaných slunečníků. Rekreanti, které Deník oslovil, jezero chválili. Opakují se však stížnosti na kamenitou pláž, po které se lidem špatně chodí.

Vykoupat se vydaly i desítky lidí v Kutné Hoře, kde se otevřela plovárna. V Kolíně navštívili lidé aquapark Nový svět. Nejinak tomu bylo i ve Volyni, kde bylo plno zejména na místní plovárně.

Tropické teploty přilákaly obyvatele Plzně do slovanského plaveckého areálu. Teplota vody ve venkovním bazénu dosahovala příjemných 26 stupňů. Návštěvníky neodradila ani nutnost mít před vstupem do bazénu patřičná potvrzení o bezinfekčnosti. Test na Covid 19 si také zájemci mohli nechat udělat ve vstupní hale bazénu. Do čtrnácté hodiny toho využilo přes 150 návštěvníků.

Jezero Most se za vedra zaplňuje. Jezdí i Pražané.
Jezero Most se za vedra zaplňuje. Jezdí i Pražané

Fronty na vstupenky, samotestování, pivo i zmrzlinu. Tak to vypadalo v sobotu v aquaparku Olešná ve Frýdku-Místku, která byla za tropických třicítek ve znamení stovek lidí nořících se do vody a bavících se na atrakcích. 

Lidi vyrazili i k přehradě Krásné nedaleko Šumperka. "Horko je už od rána, na zahradě se nedá nic dělat. Tady je nejlíp," okomentoval jeden z návštěvníků, který si nedaleko vody rozložil deku. Kromě pláže byl slušně zaplněný i přilehlý autokemp. Součástí oblíbeného areálu je restaurace nebo chatky ve stylu sudu. Přehradu Krásné vyhledávají lidé ke koupání, rybaření nebo projížďkách na šlapadlech.

v Karviné se každý, kdo nemá na zahradě bazén, vydal k vodě. A kam jinam než ke Karvinskému moři, což je oblíbené místo ke slunění, koupání i vodním sportům. 

Nejvíce lidí bylo na písčité pláži, kde jsou rovněž dřevěné lavice, převlékárna a na hladině dřevěné molo. Místo pro zábavu dospělých a hlavně teenagerů.

Velký zájem byl například i o Letní koupaliště v Ostravě-Porubě, které je největší přírodní koupaliště ve střední Evropě.

Na nudapláži vzpomínali na zlaté časy

Skalní příznivci naturismu se naopak sešli na pláži Pohoda v Ostravě. Pohoda se lokalitě u vody na severovýchodě města neříká jen tak. Určena je, jak už bylo zmíněno, historicky těm, kteří se v plavkách necítí pohodlně. 

„Kde jsou děcka? Dříve jich tady lítaly mraky, pořádaly se soutěže, hry,“ zaznívá z hloučku slunícího se u maringotky s občerstvením. Sedí okolo pamětníci z „tvrdého jádra“ opálení doslova od hlavy až k patě, srdeční a pohodoví lidé. Norman zrovna vypráví historky z osmdesátých let – období nastupujícího boomu naturismu i tady v Antošovicích.

„Patnáct stovek členů, tehdy. Dneska asi tři stovky…“ nechávají se slyšet organizovaní naturisté. A vzpomínají na dvou- až třítisícové návštěvnosti této lokality, kloubové autobusy „čabajky“ mířící na ni z Přívozu zaplněné a v párech nebo tři výčepy na Pohodě, každý s vlastní frontou. Dnes říká Romana ve stánku, že teplá jídla vaří jen o víkendech.

„Zfetovat se umí, svlíknout do naha se stydí,“ konstatuje na adresu mladých generací poněkud sarkasticky místní účastnice Jana. Má ostatně zajímavý pohled na pobyt v přírodě bez jakéhokoliv oblečení: Přece nebude kupovat zajíce v pytli, že?

Hlava na hlavě

Desítky lidí také vyrazily odpoledne opalovat se a koupat na opavské Stříbrné jezero. Rušno bylo zejména v oblasti písečné pláže, která je však nyní schovaná pod vodou. Hladina sádráku totiž začala už loni v září stoupat, podle hydrogeologů nejspíše došlo k propadu nebo ucpání jedné z mnoha starých podzemních štol, které sloužily jako přirozený přítok a odtok vody z jezera. Hladina je 1,5 metru nad normálem. Na sádráku nyní probíhá revitalizace, kvůli které zde měla být letošní rekreační sezona odpískána, ale nestalo se tak. Lidé však musí být opatrní a koupat se jen na doporučených místech.

Hromadný úprk z rozpáleného města k vodě. Tak to vypadalo i na Poděbradech, vyhledávaném letovisku Olomoučanů. Tolik rekreantů v plavkách jako v sobotu odpoledne neobléhalo štěrkopísková jezera a přilehlé louky už hodně dlouho. 

Poděbrady u Olomouce, 19. června 2021
Na Poděbradech hlava na hlavě. Olomoučané prchli z rozpáleného města

V nejoblíbenějších místech nebylo ani kde rozložit deku. „Už plné parkoviště napovědělo, že tu budou davy, ale tolik lidí jsme nečekali,“ svěřila se ve frontě na pivo zhruba šedesátiletá Olomoučanka.

„Do vody už nejdu. Než se tam člověk přes ty lidi dostane, navíc se mi moc nezdála. Asi tím rozvířeným bahnem. Manželovi to nevadí, mně ano,“ usmála se.

Nejinak tomu bylo i v Žatci, na tamní městské koupaliště dorazily stovky lidí. Kromě vodních atrakcí mají návštěvníci k dispozici také občerstvení, do konce července přibude v areálu ještě jeden dětský bazén, jeho stavba je v plném proudu. Koupaliště je otevřené také v Lounech, v Podbořanech přivítá první návštěvníky v neděli.

Lidé vzali útokem vodní plochy i na Zlínsku. „Máme otevřeno od devíti hodin od rána ale už od půl deváté tady byla řada několik stovek metrů,“ usmívala se v sobotu Ludmila, pokladní koupaliště Hotelu lázní Kostelec u Zlína. Doplnila, že nejčastěji si lidé brali vstup na celý den.

Zábava na Vltavě. Šlapadlo, ilustrační foto.
Vedro bude na většině území ještě v pondělí, bouřky přinesou ochlazení

Plno bylo i na koupališti Duha v Luhačovicích. „Máme rádi skluzavky a atrakce, které tady jsou. Taky se rádi uvelebíme tady u těch stromů,“ ukazovala parta kamarádů z Luhačovic. Doplnili, že pokud to jde, nikdy návštěvu Duhy nevynechají.

"Plno hlásí také přítomné provozovny s občerstvením. "Letos tady máme novinku a to nový systém pro obsluhu," připomněl jejich provozovatel Pavel Kovář.

Originální radovánky na jablonecké přehradě

Originálně letní radovánky přivítali i na jablonecké přehradě. Na jedné straně opalující se lidé v plavkách, na straně druhé lyžaři zachumlaní ve svetrech, čepicích a šálách. V sobotu odpoledne totiž proběhla největší lyžařská událost léta. 21. ročník Prasova běhu alias Prasoloppetu si užili jak účastníci, tak i přihlížející. Při Prasoloppetu jde především o zábavu, stylové kreace, recesi než o utržení prvního místa.

„Dnes konečně super počasí, závodníci předem správně namazali, pitný režim na trase byl opět skvěle zajištěn,“ podotkla jedna z přítomných žen, jejíž manžel se postavil na start.

Parný víkend. Koupaliště v Žatci láká stovky lidí
Česko zažilo první supertropický den. Rekordy padaly na 40 stanicích

Vysoké teploty předpovídají meteorologové i na neděli, kdy má být opět až 33 stupňů Celsia. Dopoledne bude jasno až polojasno, odpoledne se objeví mraky a ojediněle i bouřky.

Nejvyšší denní teploty 29 až 33 stupňů slibuje předpověď i na pondělí. Odpoledne opět mohou přijít bouřky, ojediněle i silné. Na odpolední maxima 28 až 32 to vypadá i v úterý. Během dne se mohou místy objevit přeháňky a bouřky. Výrazně se neochladí ani ve středu, kdy maxima podle předpovědi ČHMÚ vypadají na 27 až 31.