Šedesát tisíc plůdků lososa obecného se od úterního dopoledne prohání říčkou Kamenice v Národním parku České Švýcarsko. Vypustil je tam Český rybářský svaz; dalších čtyřicet tisíc plůdků lososa vypustili rybáři ještě mimo park, a to do Ještědského a Libockého potoka.

I tentokrát šlo o pokračování projektu Repatriace lososa v povodí Labe. Projekt běží již třináct let. V roce 2008 se k projektu přidala Správa národního parku České Švýcarsko programem Návrat lososů.

„Lososi v relativně nedávné minulosti padli za oběť především lidské lhostejnosti a živé přírodě při sledování vlastních hospodářských zájmů,“ říká ředitel parku Pavel Benda.

Chladné počasí je lepší

Plůdky lososa vypustili rybáři do Kamenice v údolí nedaleko Dolského mlýna. Voda v té chvíli měla okolo pěti stupňů, dokonce sněžilo.
„Pro plůdky je to méně drastické, než kdyby bylo venku teplo,“ uvedl jeden z rybářů.

Před samotným vypuštěním byly plůdky nejprve vloženy v pytlích do vody, aby se aklimatizovaly. Po několika minutách si je rybáři rozebrali do kyblíků a rozptýlili se po okolí, aby plůdky pomocí sítěk a naběraček opatrně vložili do vody na různých místech.

Projekt čeká ještě další pokračování, a to letos v říjnu, kdy rybáři do vody vypustí rybičky o velikosti asi sedm centimetrů. Do této velikosti by měly dorůst do té doby i v úterý vypuštěné plůdky. Přežije jich asi třicet procent.

Čtěte také: Lososi se vrací do Česka, voda už je čistší