Duhovým průvodem vyvrcholil týdenní festival o životě LGBT lidí. Pořadatelé letos museli tradiční trasu pozměnit kvůli opravám v dolní části Václavského náměstí. Místo po Příkopech se tak účastníci vydali Opletalovou a Hybernskou ulicí na náměstí Republiky, odtud pak tradičně po Revoluční, Řásnovkou a Klášterskou na Dvořákovo nábřeží přes náměstí Curieových a Čechův most po schodech na Letnou. Pro lidi s pohybovými potížemi či s kočárky organizátoři zajistili autobusy.

Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení) vyvěsila na magistrátu duhovou vlajku na podporu festivalu Prague Pride.
Primátorka Krnáčová nevyvěsila duhovou vlajku. Homosexuály tak podpořili Zelení

Účastníci letošního pochodu se na téměř čtyřkilometrovou trasu vypravili krátce po 12.30. Roztančený dav s duhovými vlajkami doprovázelo 15 alegorických vozů se zvukovými systémy.

Odpůrci nechyběli, zásah ale nutný nebyl

V ústí Kozí ulice, která sousedí s trasou, na průvod čekala skupinka odpůrců z řad radikálů. Od účastníků je oddělili policisté. Připraven byl policejní antikonfliktní tým i několik těžkooděnců, zasahovat ale nemuseli. Procházející svým odpůrcům mávali a zdravili je. Také na Václavském náměstí u sochy svatého Václava v poledne proti akci protestovalo několik lidí.

Průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBT) Prague Pride prošel Prahou.
Začíná Prague Pride. Na festivalu promluví také děti z duhových rodin

Na bezpečnost, pořádek a provoz dohlíželi policisté v reflexních vestách a uniformách. Průvod doprovázeli policejní motocyklisté. Ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník. Doprava v centru Prahy byla v místech průvodu průběžně omezována. Čelo průvodu se na letenskou pláň dostalo zhruba za dvě hodiny po začátku akce.

V čele průvodu jeli maršálci

Pro letošek pořadatelé zvolili novinku, k níž je inspirovaly akce z Ameriky. V čele průvodu jeli tři maršálci s duhovými šerpami, každý ve svém autě. Maršálky se pro letošek stali dětský psycholog Václav Mertin za respektující přístup k duhovým rodinám, lesbická seniorka Jana Kociánová a nizozemská modelka Loiza Lamersová, která se narodila jako chlapec. Maršálkovský titul je udělen lidem, kteří mohou pro komunitu LGBT i ostatní představovat vzor.

Ilustrační foto.
Praha 5 rozšiřuje svoje dětské jesle. Přijmou i děti z jiných městských částí

Podle odhadu pořadatelů dorazilo do průvodu kolem 40 tisíc lidí, tedy stejně jako před dvěma lety. Tehdy byla účast zatím nejvyšší.

Na Letné pořadatelé připravili hudební program na dvou pódiích, ve stanu pak hrála taneční hudba. Konal se také jarmark neziskových organizací, které se zaměřují třeba na boj proti šíření nemoci AIDS.