Zdá se, že po tragickém víkendu, kdy zahynulo na tuzemských silnicích 13 lidí, tuzemští řidiči nešlápli na brzdu. Naopak. Během pondělí reportéři v regionech napočítali další čtyři mrtvé. Za necelou polovinu dubna tak zahynulo již nejméně 45 lidí. Za celý minulý měsíc přitom zahynulo na silnicích 60 lidí.

Poslední tragická nehoda se stala po sedmnácté hodině v Kladně. Vlak tam smetl auto, které z neznámých důvodů zůstalo stát na kolejích. Řidiče ve vážném stavu odvezl vrtulník, jeho spolujezdkyně, matka několikaměsíčního dítěte. srážku nepřežila.

Dopravní police se již v pátek rozhodla na rostoucí čísla rozhodla zareagovat a spustila rozsáhlou dopravně bezpečnostní akci. „Naplánováno je zhruba 200 akcí, což je dvojnásobek proti běžnému stavu. Jejich rozsah závisí na rozhodnutí jednotlivých krajských a okresních ředitelství,“ potvrdila Deníku mluvčí dopravní police Petra Srnková. „Protože chceme, aby řidiči byli zodpovědní stále, nebudeme sdělovat přesné začátky akcí,“ dodala.

Ze statistiky za první čtvrtletí roku vyplývá, že o dvě třetiny narostl počet usmrcených osob při nehodách zaviněných nesprávným předjížděním a nedáním přednosti v jízdě. Právě tyto příčiny se podílely na tragických dubnových nehodách a policie se na ně nejspíše zaměří na ohlášené akci.

(pok, jk)