Vyšetřovatelé museli podstoupit doslova mravenčí práci a vyřešit 93 samostatných dopravních nehod, při nichž se srazilo celkem 231 vozidel. Šlo o dva autobusy, 98 nákladních aut a 131 osobních vozidel. Při nehodě byli čtyři lidé zraněni těžce a 27 dalších utrpělo lehká zranění. Celková škoda byla vyčíslena na 27,9 milionu korun.

„Vyšetřování tří dopravních nehod, při nichž byli řidiči podezřelí ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, předali policisté k dalšímu šetření kolegům v Havlíčkově Brodě,“ informovala jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.

Podle informací Deníku jde o nehody, při nichž došlo ke srážce kamionu s autobusem a nákladního auta s osobákem. Na spis ohledně třetí nehody teprve v Brodě čekají.

„Zatím jsme začali řešit dvě nehody. Při nich byly zraněny těžce čtyři osoby. Z toho jsou dva cizinci. Dalších několik osob bylo zraněno lehce. Vyšetřování bude trvat několik měsíců, protože musí být vyslechnuti desítky svědků a nějaký čas bude trvat vypracování znaleckých posudků,“ řekl Deníku Bohuslav Rada z Havlíčkobrodské policie.

Jeden viník neexistuje

Vyšetřování navíc ukázalo, že nehodu zavinil řidič osobního auta, který havaroval jako první a podle všeho nepřizpůsobil rychlost stavu silnice a na mokré a částečně namrzlé dálnici nezvládl řízení.

„Sdělovací prostředky stále hledají jednoho viníka všech dopravních nehod, takový viník však neexistuje. Každá z dopravních nehod, ke kterým zde došlo, má svého viníka a není možné svalovat vinu pouze na řidiče, kteří havarovali první,“ upozornila mluvčí Šípková.

Hlavní příčinou hromadné srážky byla u 76 dopravních nehod nepřiměřená rychlost. V dalších sedmnácti případech to byl nesprávný způsob jízdy.

Třiapadesát dopravních nehod bylo předáno do správního řízení. Dalších 22 vyřešili policisté jako malou dopravní nehodu a patnáct případů bylo odloženo, protože nebylo možno určit viníka a řidiči v těchto případech nemohli dopravní nehodě nijak zabránit. Vyšetřování nehody stále probíhá a není vyloučeno, že bude obviněno více lidí. Měnit se může i závažnost jednotlivých zranění.

Celkový účet:

Počet havarovaných aut: 231 (2 autobusy, 98 kamionů, 131 osobních aut)

Počet nehod: 93 (3 řeší kriminálka, 22 vyřešeno jako malá nehoda, 15 odloženo – nenašel se viník, 53 správní řízení)

Počet zraněných: 4 těžce, 26 lehce (počet se může stále měnit)

Viník nehody: Každá má svého viníka. Jediný neexistuje.

Počty záchranářů: Na místě zasahovalo 31 zdravotníků, 12 sanitek a vrtulníky z Jihlavy a Prahy. Helikoptéra z Brna se na místo nedostala kvůli husté vánici.

Odstraňování následků: Následky nehody odstraňovali hasiči asi 15 hodin. Po jejich odjezdu pracovali na místě odtahové služby

Celková škoda: 27 863 000 korun