Koaliční i opoziční poslanci se dnes před novináři pasovali do role vítězů neobvyklého jednacího maratonu a spánkový deficit často komentovali slovy „zatím dobré“. Na dnešním jednání dolní komory se noc strávená ve sněmovních lavicích příliš neprojevila, někteří poslanci ale připouštěli, že je stála dost sil a vynalézavosti.

„Oči mě pálí, všechno mě bolí, ale zatím dobré. Ujíždím na mátovém čaji a pak tam mám takový lektvar z mladého ječmene, na který se všichni s vytržením dívají, protože je takový brčálově zelený,“ řekla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV). Udržet se jednu noc v bdělém stavu podle ní bylo únosné. „Já tady asi patřím ještě k těm mladším kusům v Poslanecké sněmovně, takže to jde. Dovedu si samozřejmě představit lépe strávenou noc, než vysedáváním tady, ale u nás je to dané střídáním ve vedení sněmovny,“ řekla. Kdyby ale měla při řízení sněmovny strávit ještě jednu noc, bylo by to prý už těžko v lidských silách.

Noční schůzi řídily ženy

Právě Klasnová spolu s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) a místopředsedkyní dolní komory Vlastou Parkanovou (TOP 09) se střídaly v řízení noční schůze, za což si od svých koaličních kolegů vysloužily poděkování „našim ženám v čele sněmovny“ a uznání za „hrdinský“ výkon. Dnes se k řídícímu stolu dostal i místopředseda Lubomír Zaorálek, kolegyně ho k němu v noci nepustily, aby neočekávaně sněmovní jednání nezakormidloval, kam nechtěly.

„Já jsem hlavně nejedla, protože by se mi odkrvil mozek a chtělo by se mi spát, takže hladovění a tekutiny. Hlavní je si udržet bystrou mysl s tím, že víte, že někdo rozpoutal válku a vy mu nechcete uhnout, a to je pro mě docela silná motivace,“ popsala svůj přístup k nocování ve sněmovně Němcová. Jednání do rána prý ještě nezažila. „Je pravda, že jsme to prosadili my, takže si na to nemůžu stěžovat. Byla to reakce vyvolaná obstrukcemi, a neuměli jsme to řešit jinak,“ dodala.

Řadoví poslanci odpočívali

V řízení schůze se střídají čtyři místopředsedové sněmovny. Řadoví poslanci v lavicích na rozdíl od nich mohli odpočívat. Na některých bylo i vidět, že klimbali. Podobali se tak ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který je často napadán, že při důležitých jednáních spí.

Sněmovní noční jednání nedrželo v parlamentu jen poslance. Kvůli obstrukcím musela ve sněmovně zůstat i část zaměstnanců. „Kromě ochrany budov zde byly také některé administrativní pracovnice, organizační odbor, tiskový odbor. Ale třeba restaurační zařízení jsem řekla, ať zavřou v 11:00, protože není důvod, aby tu ti lidé byli kvůli tomu, že se politika vymkla z kloubů,“ řekla Němcová.

Na konec schůze se během dne začali očividně těšit členové obou táborů. Ministry čeká ještě jednání vlády. Odpoledne začala kuloáry kolovat informace, že premiér se omluvil z jednání kvůli nemoci, což vyvolalo optimismus v řadách ministrů i novinářů. Ukázalo se, ale že omluvenka byla na čtvrtek a ještě k tomu ministra kultury Jiřího Bessera.

Opoziční poslanci ve svém protestu vytrvali celou noc, střídali se po směnách, aby u řečnického pultu každý z nich dvakrát vyčerpal dvacetiminutový limit. Za to si vysloužili posměch koalice, poslanecký předák véčkařů Vít Bárta jejich projevy označil za „blábolení“ a Zbyněk Stanjura za ODS upozornil, že během noční šichty měli koaliční poslanci v sále vždy několikanásobnou převahu.

Klausova kritika

Sociální demokraty zkritizoval i prezident Václav Klaus. „Je přinejmenším smutné a nedůstojné, pokud si neuvědomují nynější vážnost ekonomické situace a vyvolávají nejrůznější blokace a petice.“ Sobotka mu připomněl, že když se loni k obstrukci uchýlili poslanci ODS, nijak je za to nekáral. Podtrhl, že jde o legitimní nástroj politického boje. Navíc se při něm opírá o názory většiny občanů.

Říjnový průzkum agentury STEM ukázal, že s politickou situací v Česku je zcela spokojeno jen jedno procento obyvatel, dvanáct pak částečně. S nedůvěrou a obavami se do budoucna dívá 84 procent respondentů.

Na tento fakt poukazuje i politolog z Metropolitní univerzity Jan Bureš. „Vládní předlohy značně ovlivní chod českých domácností a ČSSD má poslední příležitost, jak ukázat, že je tvrdě proti nim.“ Otázka podle něj je, zda má všechny návrhy odmítat šmahem, protože některé úsporné kroky jsou nutné.

„Opozice má ovšem na své straně lidi, kteří by se zřejmě byli ochotni uskromnit, ale nechápou, proč stát na jejich bedra přenáší finanční povinnosti, aniž by za to cokoliv nabízel. Lidé mají skoro jistotu, že co se navíc vybere v daních a ušetří na sociálních dávkách, bude rozkradeno. Koalici by proto slušelo víc pokory,“ míní Bureš.

ČTK + KATEŘINA PERKNEROVÁ

Co také zaznělo během noční debaty z úterý na středu ve sněmovně?

 „Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament.“ Vít Bárta, šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných

 „Dovoluji si vás požádat, paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, zda byste nezvážila a z pozice své autority propustila domů zaměstnance alespoň občerstvovacích zařízení této instituce. Jednak si ten odpočinek zaslouží a jednak jsem přesvědčen, že budou-li nálevny zavřeny, dojdou brzy opozici síly.“ Miroslav Kalousek, ministr financí a první místopředseda TOP 09

 „Vláda se raduje, že ušetří 11 miliard, má z toho radost jako malé děcko. Přestala vnímat pískot píšťalek z ulice.“ Miroslav Váňa, poslanec ČSSD

„Mohu do jisté míry poděkovat sociální demokracii, že představuje některé kolegy, o kterých jsem si donedávna myslel, že jsou součástí administrativy sněmovny.“ Stanislav Polčák, místopředseda STAN, poslanec TOP 09

"Vidím, že jsem vyčerpal (vymezený čas), sám jsem tomu rád," přiznal se zase po třetí hodině ranní Stanislav Křeček (ČSSD).

"Můžete utlumit buben a povolit struny lyry. Kdo však může přikázat skřivanu, aby nezpíval." Poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová, která jako učitelka literatury část svého příspěvku ocitovala z knihy Prorok od libanonského filosofa a básníka Chalíla Džibrána.

"Jsme ve vyšší formě společnosti, než je otrokářská." Pavel Kováčik, předseda frakce KSČM

„Dovoluji si vás požádat, paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, zda byste nezvážila a z pozice své autority propustila domů zaměstnance alespoň občerstvovacích zařízení této instituce. Jednak si ten odpočinek zaslouží a jednak jsem přesvědčen, že budou-li nálevny zavřeny, dojdou brzy opozici síly." Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek