Mezi nimi je například klíčová důchodová reforma, předpisy redukující sociální dávky i zákoník práce. ČSSD se postavila proti všem předlohám. „Nešlo jí o věcnou debatu, ale jen o zdržování a zablokování práce sněmovny,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Naopak představitelé ČSSD trvají na tom, že chtějí za každou cenu zabránit přijetí norem, které vytunelují veřejné fondy. „Vládní návrhy nemají sloužit lidem, ale bankám a velkým privátním společnostem. Ať už jde o zavedení sociálních karet, jež mají vydávat největší bankovní domy, nebo o druhý penzijní pilíř, který budou spravovat soukromé fondy,“ uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Zdůraznil, že ke zdržení přijetí těchto zákonů mají zcela praktický důvod: „Obce naprosto nejsou připraveny na předání veřejné služby a vyplácení všech dávek na úřady práce. Podle některých starostů na severní Moravě kvůli tomu zůstanou tisíce lidí bez prostředků a účinné pomoci. Pokud by se termín reforem alespoň o rok odložil, měla naše obstrukční taktika smysl.“ Připomněl tím jedno z ustanovení schvalovaných předpisů, podle něhož nezaměstnaný člověk musí přijmout nabízené veřejné práce.

Pokud to neudělá, přijde po dvou měsících o podporu. Průzkum ale ukázal, že takovou službu nabízí jen asi devět procent obcí.

Pozor na ústavnost

I proto opozice těžce nesla, když sněmovní většina sloučila rozpravu ke všem projednávaným bodům, o něž jde. Nedbala přitom ani hlasu legislativního odboru dolní komory, který ve svém stanovisku říká: „Pokud by došlo ke sloučení rozpravy u různých, ne příliš souvisejících tisků, navíc za předpokladu omezení celkové řečnické doby pouze na dvakrát 10 minut, jednalo by se o postup v procedurální praxi značně nezvyklý. Projednávání příslušných návrhů zákonů by tak bylo podle našeho názoru zbytečně vystavováno pochybnostem a námitkám, a to včetně možného přezkumu Ústavním soudem.“ Právě na ten se poslanci sociální demokracie chtějí obrátit.

Naopak koalice, jak v neděli v ČT potvrdil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, chce navrhnout změnu jednacího řádu, která by dávala větší vůli a prostor sněmovním frakcím než jednotlivým poslancům.

Únava z nočních a víkendové směny přinesla kromě nekonečných příspěvků a jízlivých špílců málem i bitky. Poslanci ODS totiž začali brát svým kolegům z levice tabulky s protireformními hesly, které si brali k řečnickému pultu.

Opozice se pak obracela na předsedající schůze, aby zjednali nápravu, nebo budou žádat náhradu škody.

Podle Nečase jednání sněmovny o reformách koalici stmelilo

Vládní koalice vyšla podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase ze šesti dní parlamentní bitvy o vládní reformní zákony vrácené Senátem "stmelenější a semknutější". Nečas to řekl před novináři jen krátce poté, co těsně před půlnocí sněmovna zákony potvrdila. Představitelé ČSSD zopakovali, že zvažují podání ústavní stížnosti na průběh jednání sněmovny o zákonech.

"Jsem přesvědčený, že k této variantně nedojde," prohlásil ale Nečas. I Ústavní soud podle něj řekl, že je povinností opozice chovat se jako opozice konstruktivní. Připomněl, že při prvním jednání ve třech čteních sněmovny o 14 nyní dotčených zákonech využila dohromady 21 hodin diskuse. Nyní při jednom jednání o nich jí nebylo dost hodin 37 hodin. "Měli dostatečný prostor se vyjádřit, projednat zákony ve všech třech čteních a nevyužili ho," zdůraznil premiér.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky byla obstrukce jeho strany vedena zejména odporem proti arogantnímu způsobu jakým koalice "proválcovala" své zákony sněmovnou. Sněmovna jednala od úterý. Sociální demokraté vystupovali co nejdéle, jednalo se dlouho do noci i o víkendu.

Koalice podle něj explicitně porušila jednací řád tím, že omezila práva opozičních poslanců vystupovat v rozpravě. Kritizoval také nedělní vztyčení policejních zábran v okolí sněmovny.

ČSSD bude nyní průběh jednání konzultovat s právníky a pokud dojdou k závěru, že existují relevantní argumenty pro podání ústavní stížnosti na některý ze zákonů kvůli jeho obsahu či proceduře jeho přijetí, stížnost podají.

ČSSD si myslí, že nyní přijaté reformy bude po příštích volbách nutné korigovat. "My jsme připraveni udělat vše pro to, abychom tyto zákony změnili tak, aby byly spravedlivější, lidštější," poznamenal.

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k obstrukcím poznamenal, že podobný způsob jednání snižuje důvěru veřejnosti v parlamentní systém. "My to víme, že některé zákony jsou velice nepříjemné. Jsou nutné, jako hořká medicína, ale jsou nepříjemné," připustil.

Lídr Věcí veřejných Radek John označil "představení ČSSD za populistické divadlo". (čtk)

Čtěte také: Strany po obstrukcích zvažují změny jednacího řádu