Hlasování předcházela několikadenní obstrukční rozprava. Opoziční ČSSD zvažuje, že kvůli postupu koalice při procedurách podá ústavní stížnost.

Poslanci během zhruba půlhodiny schválili například důchodovou reformu, zdravotnickou i sociální reformu. Rozhodli také o zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta od roku 2013.

Před závěrečným hlasováním vystoupil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Poděkoval všem koaličním poslankyním a poslancům, kteří absolvovali schůzi. Jmenovitě pak poděkoval také předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové i místopředsedkyním Vlastně Parkanové a Kateřině Klasnové.

Po něm vystoupil předseda klubu KSČM a poděkoval personálu sněmovny; od kancléře až po všechny, kteří se starali o poslanecké žaludky i bezpečnost. Poslanci jejich slova doprovodili potleskem vestoje.

Těsně před začátkem nedělního dne tak skončila řádná říjnová schůze sněmovny, která začala v úterý 25. října. Poslance ale nečeká klid, už ve středu dopoledne se sejdou se na další schůzi. Je to pokračování mimořádné schůze svolané na žádost koalice. Poslanci by na ní mohli například schvalovat daňovou reformu. Měli by rozhodnout také o tom, zda stát bude moci používat příjmy z dividend ze státem ovládaných firem na důchody.

Poslanci ve středu rozhodnou o zákonech o finanční a celní správě

Na středu je naplánovaná další sněmovní schůze, na níž by měli poslanci schvalovat návrhy zákonů o finanční správě a o celní správě. Informoval o tom sněmovní web. Měla by navázat na pokračující mimořádné jednání dolní komory, na jehož programu je například daňová reforma, tedy zákon o jednom inkasním místě.

Návrhy zákonů o finanční a celní správě ČR se vznikem jednoho inkasního místa souvisí a mají zjednodušit jejich fungování. Současných osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů by se mělo přeměnit na 14 finančních úřadů a 199 územních pracovišť. Státnímu rozpočtu by tato změna mohla ušetřit zhruba 150 milionů korun ročně.

Přeměnou finančních úřadů na podřízená pracoviště bude mít podle ministerstva financí daňová správa další možnosti samostatně určovat strukturu, funkční organizaci a rozdělení peněz. Územní pracoviště bude možné na rozdíl od současného stavu zrušit pouze kvůli internímu nařízení.

V případě celníků bude novou organizační strukturu celní správy tvořit Generální ředitelství cel, 14 krajských celních úřadů a celní úřad se sídlem v Praze-Ruzyni. Ten má specifickou působnost spočívající v dohledu na vnější hranici Evropské unie na území České republiky.

Schválený balík reforem (zkrácený výčet):

Lhůta pro příjezd záchranky k pacientům se prodlouží na 20 minut

Maximální doba pro příjezd záchranářů k pacientovi se prodlouží z 15 na 20 minut. Prosadila to sněmovna, když odmítla snahu Senátu zachovat současnou lhůtu i v novém zákoně o zdravotnické záchranné službě.

Sněmovna neupravila podmínky pro šéfy nové inspekce podle Senátu
Sněmovna nepodpořila senátní úpravu podmínek pro kandidáty na ředitele nové Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vládní předlohu, která ji založí, dnes poslanci poslali prezidentovi k podpisu v původním znění. Inspekce má začít pracovat příští rok. Jejím úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Koalice prosadila delší platnost úsporných sociálních opatření
Vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti bude platit i od příštího roku. Schválila to opětovně sněmovna, když hlasy vládní koalice přehlasovala veto levicového Senátu. Balíček, podle něhož mají mít nezaměstnaní nově kompenzaci za nevyplacené odstupné, ještě musí podepsat prezident republiky.

Reformní předloha o změnách v dávkách míří k podpisu prezidenta
Vládní reformní předloha, která mění systém sociálních dávek, míří prezidentovi k podpisu. Sněmovna koaliční většinou přehlasovala veto opozičního Senátu. Nová pravidla by měla podle novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči.

Sněmovna potvrdila přísnější pravidla pro podpory nezaměstnaným
Sněmovna přehlasovala opoziční Senát a schválila koaliční většinou přísnější pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Vládní reformní předloha míří prezidentovi k podpisu. Opoziční ČSSD už na ni chystá ústavní stížnost.

Poslanci stvrdili zvýšení DPH na 14 procent od příštího roku
Sněmovna přehlasovala Senát a potvrdila zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku na 14 procent. Zdraží například potraviny. Zákon ještě musí podepsat prezident republiky. Peníze získané navíc jsou určeny na důchodový účet. Projednávání návrhu prodlužovalo zdržování ČSSD, která se zvýšením daně nesouhlasí.

Sněmovna potvrdila reformní zákon o zdravotních službách
Sněmovna koaliční většinou potvrdila reformní návrh zákona o zdravotních službách, když přehlasovala opoziční Senát. Předloha vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů.

Sněmovna potvrdila zákon o specifických zdravotních službách
Sněmovna hlasy koalice zvrátila senátní veto a opět schválila reformní návrh zákona o specifických zdravotních službách, který mimo jiné upravuje umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech.

Poslanci potvrdili reformní novelu o zdravotním pojištění
Poslanci přehlasovali koaliční většinou opoziční Senát a schválili reformní novelu zákona o zdravotním pojištění. Předloha mimo jiné vyjímá z úhrad z pojištění část léků. Lidé si je budou muset platit sami. Novela naopak zavádí hrazení očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let.

Koalice prosadila vznik druhého pilíře důchodového systému
Koalice znovu prosadila ve sněmovně první ze zákonů penzijní reformy, kterým chce vláda zavést druhý pilíř penzijního systému. Bude jím důchodové spoření v soukromých penzijních fondech. Lidé by do nich odváděli část příspěvků, které nyní platí státu.

Konec obstrukcí přivítali koaliční poslanci potleskem a výkřiky

Oznámení předsedající Kateřiny Klasnové (VV) o tom, že je rozprava ukončená, ocenili koaliční poslanci potleskem a radostnými výkřiky. Přestávku si vzala koaliční strana kvůli tomu, aby do sněmovny mohl dorazit dostatečný počet vládních poslanců k přehlasování senátních stanovisek k předlohám. Nutný je 101 hlas.

Poslanci ČSSD si opět neúspěšně stěžovali na omezení projevů

Poslanci ČSSD se v neděli v podvečer ve sněmovně pokusili opět neúspěšně prolomit omezení, které jim umožňuje vystoupit v rozpravě pouze dvakrát a pokaždé jen na deset minut. Toto opatření schválila sněmovna hlasy vládní koalice, aby omezila obstrukční snah ČSSD, která chce znemožnit přijetí reformních zákonů vrácených Senátem.

Několik poslanců ČSSD podalo námitku proti postupu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) za to, že jim neumožnila v pořadí již třetí vystoupení v debatě. K nim se posléze přidal i nezařazený poslanec Stanislav Huml. Poslanci však hlasy vládní většiny pokaždé uznali, že Němcová jednala správně a třetí projev jim umožnit neměla.

Miroslav Opálka (KSČM) si stěžoval, že nemohl vystoupit, ani když je zpravodajem k jednomu se zákonů. Němcová posléze sněmovnu informovala, že si nechala předložit seznam zpravodajů ke všem projednávaným zákonům a ti pak budou moci vystoupit v rozpravě kdykoli, stejně jako představitelé poslaneckých klubů.

Jednání se nese v duchu kritiky vlády a jejích reforem. „Je to podlé a sprosté,“ hřímal na adresu reforem Miroslav Váňa z ČSSD. Prohlásil, že reforma, která zavádí nucené práce, obnovuje robotu 21. století. „Je dobře že se tomu smějete, protože už dlouho se tomu smát nebudete,“ sdělil vládním poslancům. Jeho projev byl místy velmi hlasitý. „Snižte hlukovou hladinu,“ vyzývala Němcová poslance při Váňově projevu. „A co je vrchol, jsou Drábkovy Lurdy!“ vzkřikl Váňa těsně předtím, než mu vypršel časový limit a Němcová mu odebrala slovo.

Mezi kritiky vládních reforem se dnes zařadil i poslanec Huml, původně zvolený za VV, které ale opustil a nyní je nezařazený. Ve své řeči se dotkl i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Připomněl mimo jiné, že na Kalouska bylo podáno několik trestních oznámení.

To ale vyvolalo Kalouskovu ráznou reakci. Vyzval Humla, aby se styděl, a prohlásil mimo jiné, že on sám se nikdy neschovával za poslaneckou imunitu. Narážel tak na to, že sněmovna odmítla vydat Humla k trestnímu stíhání. Policie ho podezírala ze zmanipulování posudku nehody.

Také Huml si neúspěšně stěžoval na to, že nemůže vystoupit rozpravě potřetí. Premiér Petr Nečas s poslancem Michalem Doktorem (oba ODS) ho ale vyzvali, ať vysvětlí, proč k projednávaným zákonům nevystoupil dříve. Podle Nečasových slov se Huml velice pečlivě promlčel 42 čteními 14 návrhů zákona a nyní „pobrekává“, že chtěl vystoupit.

Čtěte také:
Nečas kritizoval ČSSD a mluvil dokonce o flákání
Poslanec žádá kontrolu dodržování zákoníku práce ve sněmovně